Most zpracovává hlavičky linkových rámců. Nezajímá ho však již jaké druhy síťových paketů jsou v těchto rámcích přenášeny ani to, co je vloženo do těchto síťových paketů, zda jde o zprávu elektronické pošty nebo o přenášení souboru. Např. do sítě, ve které je na úrovni linkové vrstvy provozován Ethernet, je potřeba Ethernetový most a tomuto mostu bude jedno, zda jsou v síti provozovány protokoly TCP/IP, Novellské protokoly IPX/SPX, nebo NetBIOS.
Multiprotokolové směrovače
Směrovače, jakožto propojovací zařízení fungující na úrovni síťové vrstvy, odvozuje informace potřebné pro správné doručení ze síťových paketů. Je jim jedno, co je v těchto paketech přenášeno. Směrovače by tedy měly být šity na míru konkrétním síťovým protokolům. V nejjednodušším případě každý směrovač by měl zvládat jeden konkrétní síťový protokol.
V praxi se s jednoprotokolovými směrovači již většinou nesetkáme. Důvodem je skutečnost, že v mnoha sítích se v rámci jediného linkového prostředí, např. Ethernet, souběžně provozuje více síťových protokolů. Různé síťové protokoly mohou úspěšně koexistovat vedle sebe na jednom drátě tj. mohou být vkládány do stejných linkových rámců, přenášeny a zase vyjímány, aniž by se přitom ztratila jejich původní identita. V praxi se proto směrovače vyrábí téměř výhradně v tzv. multiprotokolovém provedení.
Žádné komentáře:
Okomentovat