Alternativou k principu samoučení je princip označovaný jako "source routing" používaný především v prostředí sítí Token Ring. Tento princip lze charakterizovat tak, že každý jednotlivý rámec si v sobě nese úplnou informaci o cestě, kterou by měl projít. Tuto informaci mu poskytuje jeho odesilatel, který ji vloží přímo do hlavičky příslušného rámce. Mosty, přes které rámec prochází, se pak zachovající podle toho, co je zapsáno v hlavičce rámce.
Odpovědnost za správnou volbu cesty má odesílající počítač. Ten si přitom potřebné informace o skutečné topologii sítě zjistí prostřednictvím průzkumného rámce, který nejprve vypustí na všechny strany. Průzkumný rámec se po dosažení cíle vrací zpět a informuje svého odesilatele o nekratší cestě k cíli.
Propojování na úrovni síťové vrstvy, směrovače
Propojovací zařízení pracující na vyšších úrovních (tj. vyšších než úroveň fyzické vrstvy) získávají informace z přenášených datových bloků, snaží se porozumět té části jejich obsahu, která je užitečná pro potřeby přenosu a pak podle získaných informací rozhodují. Tento způsob platí jak pro propojování na úrovni linkové vrstvy, kdy příslušnými propojovacími zařízeními jsou mosty, tak i pro propojování na úrovni síťové vrstvy, kdy se již jedná o směrovače. Rozdíl je ale v tom, odkud příslušná zařízení na jednotlivých úrovních získávají informace. Most bere informace z hlaviček linkových rámců, zatímco směrovač až z hlaviček síťových paketů.
Žádné komentáře:
Okomentovat