Důležité je uvědomit si, že opakovače fungují v reálném čase a jsou pro přenášený signál průběžně průchozí. Velmi malé časové zpoždění je způsobeno průchodností vnitřních elektronických obvodů opakovače.
Opakovače neobsahují žádnou vnitřní paměť pro ukládání přenášených dat. Z toho vyplývá, že opakovače mohou propojovat pouze takové segmenty, které pracují se stejnou přenosovou rychlostí.
Kolizní doména
V případě Ethernetu přístupová metoda CSMA/CD zajišťuje vzájemnou koordinaci jednotlivých počítačů v případech, kdy některý počítač chce vysílat po sdíleném přenosovém médiu. Při tom dochází ke kolizím, neboli situacím, kdy skutečně začne vysílat více počítačů najednou. Tato situace se však řeší až následně, po jejím vzniku. Opakovače ale nejsou pro jednotlivé komunikující počítače vůbec viditelné (alespoň v Ethernetu) a pro správné fungování metody CSMA/CD je proto nutné, aby opakovače nezasahovaly negativně do pravidel vzájemné komunikace jednotlivých počítačů. To znamená, že opakovač nesmí zastavit výskyt kolize a izolovat jej v tom segmentu, kde k němu došlo. Kolizi musí šířit i do všech ostatních kabelových segmentů, ke kterým má přístup. Ze všech těchto segmentů tak vzniká jedna tzv. kolizní doména.
Žádné komentáře:
Okomentovat