Pro družicové spoje se používají převážně tzv. stacionární družice, umístěné ve výšce 36000 km nad zemí. Tam je doba obletu družice kolem země stejná jako doba otočení zeměkoule. Družice se tak nacházejí vždy nad stejným bodem zemského povrchu. Většinou se umisťují nad rovník. Družice fungují jako odrážeč signálu (pasivní družice) nebo jako aktivní. Ty přijímají signál ze země, převádějí jej do jiné frekvence a po zesílení jej vysílají zpět. Přenosové rychlosti se pohybují v rozsahu desítek až stovek Mb/s. Nevýhodou je zpoždění (300 - 600 ms), se kterým musí přenosové protokoly pracující s potvrzováním počítat.
2.2. Linková vrstva
Fyzická vrstva ISO/OSI modelu zajišťuje přenos jednotlivých bitů mezi dvěma uzlovými počítači, mezi kterými existuje přímé spojení (tj. vhodný komunikační kanál nebo okruh). Linková vrstva pak využívá těchto prostředků pro přenos větších bloků dat, označovaných jako rámce (frames). Podle pravidel vrstevnatého modelu o spolupráci mezi vrstvami pak přenos těchto rámců sama nabízí jako svou službu bezprostředně vyšší vrstvě tj. vrstvě síťové.
Fyzická vrstva však nijak nerozlišuje jednotlivé bity, které přenáší. Úkolem linkové vrstvy je proto rozpoznat, které bity nebo skupiny bitů představují řídící informace (např. signalizují začátek nebo konec bloku, které udávají jeho délku apod.) a které bity představují vlastní užitečná data.
Žádné komentáře:
Okomentovat