Jde o takovou technologii, kde vedle sebe existují desetimegabitový Ethernet (technologie na principu přepojování paketů) a technologie ISDN (technologie na principu přepojování okruhů). Pro využití izochronního Ethernetu musí být speciální síťové karty a přepojovací uzly. Kabeláž, pokud je to kroucená dvoulinka může zůstat beze změny.
Stomegabitový Ethernet
Je označován standardem 100BASEX, který zahrnuje tři dílčí standardy podle druhů kabeláže. Standard 100BASETX umožňuje provozování rychlého Ethernetu na kroucené dvoulince kategorie 5, standard 100BASEFX předpokládá dvě optická vlákna a standard 100BASET4 kroucenou dvoulinku kategorie 3. Zvýšení rychlosti se projevilo zkrácením maximálního dosahu nového Ethernetu.
Optické kabely
Vedení světelného paprsku optickým vláknem je založeno na poznatku, že dopadá-li světelný paprsek na rozhraní dvou prostředí s různými optickými vlastnostmi (index lomu jádra a pláště), část se odráží a část prostupuje do druhého prostředí. Je-li úhel dopadu paprsku větší než mezní úhel dochází k úplnému odrazu paprsku. Odrazy se opakují, takže paprsek je jádrem veden. Velkou výhodou optických vláken je kromě vysoké přenosové rychlosti také necitlivost vůči elektromagnetickému rušení, bezpečnost proti odposlechu, malý průměr a malá hmotnost optických kabelů. Jsou však velmi citlivé na mechanické namáhání a ohyby. Standardem je např. FDDI pro lokální sítě s kruhovou topologií s přenosovou rychlostí 100 Mb/s.
Žádné komentáře:
Okomentovat