Nejnáročnější částí v oblasti vzájemného propojování sítí je praktická volba úrovně a způsobu, jak spojování sítí realizovat. tj. kdy použít opakovače, mosty, switche nebo směrovače. Jednoznačná odpověď ve formě jakéhosi souboru jednoduše aplikovatelných pravidel, které vedou k jednoznačnému závěru neexistuje. Každá síť je jiná, přičemž záleží i na charakteru provozu, harmonogramu pracovního dne, stylu práce uživatelů apod.
Problematika vzájemného propojování sítí (na nižších úrovních) se nejvíce týká LAN sítí. Pro pochopení problému je nutné nejprve vysvětlit některé nové pojmy.
Co je sdílená a co dedikovaná přenosová kapacita ?
Ve světě lokálních sítí dnes dominuje Ethernet. V Ethernetu má více počítačů má k dispozici jedno společné přenosové médium a všichni sdílí jeho přenosovou kapacitu. Praktickým důsledkem sdílení přenosového média je pak charakter vysílání. Co jeden počítač vyšle do přenosového média, to slyší současně všechny ostatní počítače (princip všesměrového vysílání). Z toho důvodu je žádoucí, aby v každém okamžiku vysílal vždy jen jeden počítač.
Na všesměrovém charakteru vysílání tj. na nemožnosti současného vysílání více počítačů je založena i přístupová metoda Ethernetu CSMA/CD, neboli metoda regulující přístup jednotlivých počítačů ke sdílenému přenosovému médiu.
Žádné komentáře:
Okomentovat