Další nezanedbatelnou vlastností vývoje software je spotřeba vzácných zdrojů, za které lze považovat práci softwarových vývojářů. Statistiky celosvětově ukazují, že požadavky na nový software se v současnosti každoročně zvyšují o 12 %, zatímco roční přírůstek kvalifikovaných softwarových vývojářů činí pouze 4 %. Je tedy zřejmé, že každá hospodářská organizace si nemůže dovolit vývoj neužitečného software, protože jde o plýtvání času, pracovního fondu a peněz. Je proto nutné uplatňovat systémový přístup ke specifikaci uživatelských potřeb, který má za úkol zajistit správné pochopení uživatelských potřeb a tvorbu software levným způsobem. Takový přístup je charakterizován aplikováním ověřených metod, technik a nástrojů ve srozumitelné popsané formě.
2.5 . SPECIFIKACE POŽADAVKŮ
Existuje mnoho způsobů vyjádření specifikace požadavků. Specifikace obecně představuje model požadovaných vlastností spolu s výpovědí o problému, kterým se zabývá. Forma zpracování může představovat na nejnižší úrovni text v přirozeném jazyce, vyšší formy vyjádření jsou v podobě grafických a matematických notací. Struktura konkrétní specifikace se liší podle standardů, které se v daném prostředí používají. Nosnými standardy jsou:
• DOD - STD 2167A (1988) Defense System Software Development, US Department of Defense,
• IEE - std. ‘830 (1984) IEEE Guide to Software Requirements Specification, Institute of Electrical and Electronics Engineers,
• NEC (1987) The Starts Quide: A Guide to Methods and Software Tools for construction of Large Real Time Systems, National Computing Centre.
Žádné komentáře:
Okomentovat