Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Označování Ethernetovských kabelů

Ethernetovské kabely jsou označovány např. 10BASE2 kde 10 je přenosová rychlost v Mb/s, 2 je maximální povolená délka segmentu ve stovkách metrů a BASE znamená, že přenos se děje v základním přenosovém pásmu.
Přechod Ethernetu na kroucenou dvoulinku změnil tuto dohodu. Kroucená dvoulinka je označována jako 10BASET kde T je „twist“ tj. kroucená dvoulinka.
Koaxiální kabel
Tlustý koaxiální kabel (někdy označovaný jako THICK Ethernet) má průměr cca 1 centimetr a charakteristickou impedanci 50 Ohmů. Pro žluté zbarvení je označován jako tzv. žlutý kabel. Tvoří jej dvojice vzájemně soustředných (koaxiálních) vodičů tj. středový vodič a vodivé opláštění oddělené isolací. K jednomu koaxiálnímu kabelovému segmentu lze současně připojit více počítačů. Koaxiální kabel se v určitém bodě přeruší a oba nové konce se propojí pomocí transceiveru. Ten obsahuje obvody pro příjem a vysílání po koaxiálním kabelu pro jeden konkrétní počítač. Taková topologie sítě je označována jako sběrnicová (bus). Tlustý koaxiální kabel byl označen jako 10BASE5. První číslice tj. 10, udává přenosovou rychlost v Mb/s. BASE udává, že přenos je v tzv. základním pásmu tj. že užitečný signál je přímo vyjádřen hodnotou, nebo změnou napětí nebo proudu. Nejedná se tedy o přenos v přeloženém pásmu tj. o přenos modulovaný. Poslední číslice 5, pak vyjadřuje maximální možnou délku souvislého kabelového segmentu ve stovkách metrů. V případě původního tlustého koaxiálního kabelu jde o 500 metrů. Tlustý koaxiální kabel byl poměrně drahý a špatně ohebný.

Žádné komentáře:

Okomentovat