Propojovací zařízení alespoň na úrovni linkové vrstvy, pozná která data patří k sobě, tj. data, která tvoří jeden přenosový rámec. Takové zařízení bude také rozumět formátu tohoto rámce, ze kterého si bude moci odvodit adresy odesilatele a příjemce.
Podle čeho zařízení rozhoduje ?
Propojovací zařízení v okamžiku, kdy se má rozhodnout provádí analýzu zda:
• určitý konkrétní rámec jednoduše zahodit nebo
• odeslat dál a v takovém případě do kterého segmentu, ev. segmentů
Správné a efektivní rozhodnutí nevyžaduje pouze znalost adresy příjemce a odesilatele, ale také znalost topologie sítě. Tu potřebuje proto, aby věděl ve kterém segmentu se nachází který příjemce a který odesilatel.
Samoučící se mosty
Kdyby most neměl k dispozici žádnou informaci o topologii sítě, mohl by ještě fungovat správně, ale jen tím způsobem, že by příslušné rámce rozesílal do všech stran (záplavové směrování). Je zřejmé, že to není efektivní, ale na druhé straně se toho využívá pro tzv. samoučící se mosty.
Samoučící most se sám naučí konkrétní topologii sítě ve svém okolí. Učí se jí z toho, jak mu z různých stran přicházejí jednotlivé rámce. Z adresy jejich odesilatele a z faktu, že daný rámec přišel z určitého segmentu, si domyslí kde se příslušný odesílající počítač nachází. Pokud o příjemci ještě nic neví (tj. neví ve kterém segmentu se tento nachází), samoučící most se zachová záplavově a rámec rozešle na všechny existující strany. Z případné odpovědi si pak ale odvodí skutečné umístění příslušného počítače a následný provoz již může předávat cíleně jen do příslušného segmentu. Samoučící se mosty jsou dnes typické pro prostředí Ethernetu.
Žádné komentáře:
Okomentovat