Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Koncepce sítě Aloha byla založena tom...

Koncepce sítě Aloha byla založena tom, že se jednotlivé uzly nesnaží zjišťovat, zda právě neprobíhá nějaké vysílání. V reálné praxi taková možnost tj. příposlech záleží na přístupové metodě, zda tuto možnost využije. Přístupová metoda Aloha ji nevyužívala.
Existuje ovšem celá řada přístupových metod, které možnost příposlechu využívají a dosahují tak lepších výsledků než metoda Aloha. Takové metody se označují jako metody CSMA, kde CS tj. Carrier Sense, znamená možnost příposlechu nosné. Písmena MA tj. Multiple Access vyjadřují, že přenosové médium je sdílené a přístup k němu mají všechny počítače současně. Současné vysílání více počítačů je tedy možné, i když nežádoucí, protože vede ke vzájemnému znehodnocení jednotlivých signálů. Současné vysílání více počítačů je označováno jako kolize.
Počítač rozpozná, že začaly vysílat i další počítače tj. rozpozná kolizi. Přístupové metody CSMA se pak označují CSMA/CD kde CD tj. Collision Detection znamená detekce kolize. Počítač však nepozná kolik počítačů a které začaly vysílat. Jelikož jednotlivé počítače o sobě nevědí a vzhledem k povaze sdíleného přenosového média nemají možnost se vzájemně domluvit, musí se spolehnout na náhodu. Každý počítač se odmlčí na náhodně zvolenou dobu a poté se snaží uplatnit svůj požadavek na vysílání znovu. To však nemusí vést k požadovanému výsledku. Pro snížení pravděpodobnosti další kolize, se náhodně zvětší doba, na kterou se odmlčí. Takto postupuje každý počítač celkem desetkrát, pak ohlásí vyšším vrstvám neúspěch.

Žádné komentáře:

Okomentovat