Díky náhodně volené době odmlčení, patří metoda CSMA/CD mezi tzv. neřízené přístupové metody, které žadateli o vysílání nezaručují, že se v konečném čase skutečně dostane ke slovu.
Alternativou neřízených přístupových metod jsou metody řízené, které dokáží zaručit každému potenciálnímu žadateli přístup ke sdílenému přenosovému médiu v konečném čase.
Typickým představitelem je přístupová metoda Token Ring, která je založena na postupném předávání oprávnění (anglicky token) mezi jednotlivými počítači v kruhu. Jde o řízenou přístupovou metodu. Ten kdo vlastní oprávnění (token) smí vysílat a všichni ostatní musejí čekat. Každý počítač má stanovenou určitou dobu, po kterou si smí oprávnění podržet. Po jejím uplynutí jej musí předat dalšímu počítači v kruhu. Přístupová metoda Token Ring je schopna pracovat systémem priorit. Každý počítač s vyšší prioritou má přednost v získávání oprávnění před počítači s nižší prioritou. Na tomto základě Token Ring mnohem lépe využívá celkovou přenosovou kapacitu sdíleného přenosového média. U Ethernetu s neřízenou přístupovou metodou CSMA je udávána maximální využitelnost 60-80%, v případě řízeného Token Ringu je to 90-95%. Navíc je zaručeno právo přístupu podle konkrétních priorit. Nominální přenosová rychlost u původní verze Token Ringu je 4 Mb/s a od roku 1989 je k dispozici verze pracující s rychlostí 16 Mb/s.
Žádné komentáře:
Okomentovat