Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

3. Zvýšit dosah poskytovaných služeb

3. Zvýšit dosah poskytovaných služeb, zvláště pro služby komunikačního charakteru. Např. u elektronické pošty, u přenosu souborů, vzdáleného přihlašování apod. V dnešní době Internetu jde zejména o potřebu zpřístupnit dostupné informace a služby co možná nejširšímu okruhu uživatelů po celém světě. Např. možnost přístupu do vzdálených databází, ke vzdáleným serverům WWW apod. Pomocí vhodných bran je možno propojit mezi sebou i dosti odlišné sítě, např. takové, které používají natolik odlišné přenosové protokoly, že není možné je propojit na úrovni přenosových vrstev (směrovači, mosty).
4. Ekonomické nebo bezpečnostní důvody, které v poslední době začínají být velmi aktuální. Např. při připojování existujících podnikových sítí k Internetu bývá zákonitým požadavkem provozovatelů podnikové sítě ochrana před takovým druhem přístupu z Internetu, jaký si nepřejí. V praxi pak zde již nestačí propojit podnikovou síť se zbytkem světa na úrovni směrovače, ale je třeba použít celou řadu dalších opatření a prostředků např. firewally a pod.
Propojování na úrovni fyzické vrstvy, opakovače
Jednou z možností vzájemného propojování počítačových sítí je propojení na úrovni fyzické vrstvy, prostřednictvím zařízení označovaných jako opakovače (anglicky repeaters).
Co si správně představit pod tvrzením, že dvě sítě jsou vzájemně propojeny jednou na úrovni fyzické vrstvy, jindy na úrovni vrstvy linkové nebo vrstvy síťové a jindy až na úrovni aplikační vrstvy?
Prakticky to znamená, že mezi vzájemně propojovanými částmi (tj. celými sítěmi nebo kabelovými segmenty), které mohou být dvě nebo jich může být více, se vždy nachází určité propojovací zařízení. To ale může fungovat různými způsoby.

Žádné komentáře:

Okomentovat