Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

1.2. Datové přenosy a signály

Počítačové komunikace vedle čistě počítačových znalostí vyžadují také určité základní znalosti z elektrotechniky, které mají zásadní vliv na možnosti počítačových komunikací.
Ve skutečnosti žádná přenosová cesta není nikdy ideální. Její určité reálné obvodové vlastnosti způsobují různé deformace přenášeného signálu. Obyčejná dvojice souběžně vedených vodičů se chová jako kondenzátor (neboli kapacita) a vykazuje určitý odpor. Vedle kapacit a odporů se uplatňuje ještě indukčnost.
Jaký vliv mají tyto vlastnosti na přenášený signál?
Odpor způsobuje tzv. útlum, neboli zmenšení amplitudy přenášeného signálu. Kapacita a indukčnost pak působí zkosení a zaoblení hrany. Pokud bychom přenášeli pravidelně se měnící signál obdélníkového průběhu, vliv kapacity a indukčnosti z něj udělá spíše periodický signál sinusového průběhu. Útlum pak ještě zmenší jeho amplitudy (maxima jednotlivých impulsů).
Šířka pásma
Praktický důsledek obvodových vlastností všech přenosových cest je pak následující:
1. pro každou konkrétní přenosovou cestu existuje určitý rozsah frekvencí (mezi frekvencí maximální a minimální) takových, že signály s frekvencí (kmitočtem) v tomto rozsahu jsou přenosovou cestou přenášeny s přijatelným zhoršením kvality signálu

Žádné komentáře:

Okomentovat