Spojovaná služba pracuje na obdobném principu jako telefonní systém. Chcete-li s někým hovořit po telefonu, musíte nejprve vytočit jeho číslo a on musí na vaše volání odpovědět zvednutím telefonu. Tím mezi vámi vzniká spojení, prostřednictvím kterého spolu komunikujete a které na konci hovoru zaniká položením sluchátka. Analogicky je tomu i v případě dvou počítačů, které spolu chtějí komunikovat. Nejprve musí být mezi nimi navázáno spojení. Jakmile je toto spojení navázáno, chová se v jistém smyslu jako roura. Vysílající do ní na jedné straně vkládá to, co si přeje odeslat a příjemce si to na druhé straně ve stejném pořadí odebírá.
Nespojovaná služba
Nespojovanou službu lze naopak přirovnat k běžné listovní poště. Ta nepočítá se zřízením spojení mezi odesilatele a příjemcem, ale místo toho považuje jednotlivé části přenášených dat (zprávy) za samostatné celky, opatřené adresou svého konečného příjemce a doručuje je nezávisle na ostatních zprávách. Jednotlivé zprávy tedy mohou být v principu přenášeny různými cestami, takže se může stát, že při příjmu nebude zachováno jejich správné pořadí, což se u spojované služby stát nemůže.
Porovnání služeb
Spojovaný charakter mají jak telefonní sítě, tak i např. většina veřejných datových sítí a jiných telekomunikačních systémů, zatímco např. v lokálních sítích mají přenosy obvykle nespojovaný charakter.
Spojovaný nebo nespojovaný charakter mohou mít služby všech vrstev od aplikační po linkovou (zatímco na úrovni fyzické vrstvy již rozlišování mezi oběma variantami ztrácí smysl).
Žádné komentáře:
Okomentovat