Počítač zde vystupuje v obou předcházejících rolích současně. Některé služby poskytuje (v roli serveru) druhým počítačům, zatímco o jiné služby žádá (v roli klienta). Typickým příkladem je postavení jednotlivých počítačů v sítích typu peer-to-peer, kdy jeden počítač zpřístupňuje druhým počítačům část svého disku (tj. chová se jako server) a současně s tím sám využívá i takové disky, které mu obdobným způsobem zpřístupnily jiné počítače (vůči nim tedy vystupuje v roli klienta).
Počítač v roli ovládaného počítače
Počítač vykonává příkazy, které mu jsou zadávány na dálku, obvykle z jiného počítače, nevykonává žádné akce z vlastního popudu, ale pouze na pokyny toho, kdo jej ovládá. Typickým příkladem situace je tzv. dálkové ovládání (remote control), popisované dále.
Počítač v roli bezobslužného počítače
Počítač vykonává činnost trvalejšího charakteru a nepotřebuje k tomu spolupráci uživatele. Příkladem může být osobní počítač v roli mostu nebo směrovače v lokální síti, tedy počítač nejméně se dvěma síťovými kartami, na kterém běží program předávající rámce nebo pakety mezi jednotlivými segmenty sítě v bezobslužném režimu. Dalším příkladem mohou být všechny osobní počítače v roli řídících počítačů, které řídí např. výrobu, klimatizaci, přepravní systém apod.
Použití komunikujícího počítače podle účelu komunikace
Žádné komentáře:
Okomentovat