Jak je možné z tabulky zjistit, měl by přenosový výkon být menší než přenosová rychlost. Všechny faktory, které jsou uvedeny, snižují přenosový výkon proti přenosové rychlosti. Je i jeden faktor, který působí opačně a to průběžná komprese přenášených dat. Ta dokáže zmenšit objem dat pro potřeby přenosu podle použitého protokolu na polovinu nebo na čtvrtinu a tím zvyšovat přenosový výkon proti přenosové rychlosti na dvojnásobek, nebo na čtyřnásobek.
Potřeba synchronizace
Představme si, že odesilatel vysílá příjemci posloupnost datových bitů. Odesilatel přitom postupuje určitou modulační rychlostí, kterou mění vysílaný signál a nechává jej přecházet mezi stavy, reprezentujícími jednotlivé bity. Doba mezi dvěma po sobě následujícími změnami je pak vlastně dobou trvání jednoho bitu, neboli tzv. bitovým intervalem (za předpokladu, že každý stav přenášeného signálu reprezentuje právě jeden bit).
Příjemce naopak postupuje tak, že v určitých okamžicích snímá stav přijímaného signálu (tzv. jej vzorkuje) a ze získaných hodnot usuzuje na to, jaký bit mu byl vyslán. Problém je ovšem v tom, že příjemce se musí se svým vzorkováním správně trefit do jednotlivých bitových intervalů.
Žádné komentáře:
Okomentovat