Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Hlavní projektant

Hlavní projektant
odpovídá za věcnou náplň, odbornou úroveň a efektivnost řešení IS. Hlavní projektant musí mít úzkou vazbu na nejvyšší vedení organizace, aby mohl být z těchto míst ovlivňován a kontrolován, musí mít pravomoce úměrné jeho zodpovědnostem a musí vytvářet předpoklad, aby vybudovaný IS mohl být postupně zaváděn do stávajícího systému řízení.

Řešitelské týmy
jsou sestaveny k realizaci určitého cíle. Vedoucí řešitelského týmu odpovídá za dodržení harmonogramu, věcnou a odbornou úrověň řešení.
Plánování a řízení projekčních a programátorských prací
Pro dosažení požadované kvality IS a zvládnutí složitosti projekčního procesu je třeba
 vytvořit bázi dat požadavků na IS
 navrhnout dekompozici projekčních prací
 vypracovat plán dokumentace systému
 stanovit pravidla pro sdílení dat mezi členy projekčního týmu
Aby návrh splňoval požadavky zadavatele, zapíší se požadavky do předdefinovaných tabulek na základě interview či písemné dokumentace. V průběhu či na konci řešení tak lze zjistit zda jsou všechny požadavky splněny.
Po té se navrhne dekompozice proj. prací. Přidělí se odpovědnost za části řešení a definují se výsledné produkty.
Na základě dekompozice proj. prací a def. výsl. produktu je možné připravit plán dokumentace, což uvožní zabezpečit plnou a včasnou specifikaci.
Když se na tvorbě projektu účastní tým pracovníků s využitím více osobních počítačů, je třeba vypracovat pravidla upravující přístup k datům a pro manipulaci s daty, vytvořit plán sdílení dat, ochrany dat, řešení nesouladů, integraci dat do centrálního projektu.
To lze řešit pomocí hlavního projektu, který obsahuje všechny data projektu. Vedoucí projektu je jediným uživatelem tohoto projetu a nikdo jiný ho nemůže modifikovat. Může závazné údaje uzamknout. Vedoucí projektu přenáší kopie projektováných dat z hlavního projektu do podprojektů jednotlivých projektantů. Data vytvořená či modifik. v prodprojektech vedoucí projektu integruje zpět.
Podprojekty obsahují data, s kt. jednotlivý projektanti pracují při řešení své úlohy. Každý projektant přebírá data, kt. potřebuje z hl. projektu. Data týkající se svého projektu může měnit, přidávat či rušit. Výsledky předá do hl. projektu.
Projekt pro řešení nesouladů obsahuje seznamy dat z každého podprojektu a z hl. projetu pro zjištění duplicit z jednotl. podprojektů, mezi podprojekty a hl. projektem a rozhodují kt. entity zahrne do hl. projektu. V průběhu se některé data ustálý a vedoucí proj. je můžou udělat závaznými.

1.8. Vlastnosti projekční činnosti:
 výrazně tvůrčí charakter
 řešení proj. úloh je svými vstupy a výstupy na sobě úzce závislé, některé mohou i probíhat paralelně.
 požadavek na vysokou iniciativu projektantů při řešení proj. úkolů, potřebná kázeň při dodržování projekčních pravidel, konvencí.
 projekční činnost lze obtížně normovat z hl. spotřeby času a oceňovat je resp. stanovit pro toto oceňování obj. kritéria
 úrověň výsledku - hotového projektu, progr. systému lze obtížně zhodnotit kvalitu (nedostatky se často projeví až s delším časovým odstupem)

Plánování a řízení musí probíhat tak, aby uvedené zdroje byly neustále v rovnováze a aby kapacitně odpovídaly poskytovaným službám.

Žádné komentáře:

Okomentovat