Největší databáze studentských prací pro střední a vysoké školy - maturitní otázky...
Uspořádání údajů ke stručné charakteristice osobnosti žáka a jejího vývoje. Interpretace údajů
K adekvátnímu poznání osobnosti potřebujeme zejména:
■ vycházet z pozorovaných projevů osobnosti, z chování, jednání a výkonů, jejich rozborem obezřetně odvozovat psychické vlastnosti, názory, dovednosti, postoje atd.;
■ pokusit se o zjištění co nejúplnějšího obrazu o možných působících vnějších a vnitřních podmínkách, pokusit se o interpretaci, vysvětlení žákova vývoje s využitím psychologických poznatků a s vědomím toho, že to je vysvětlení jen více nebo méně pravděpodobné;
■ přihlížet k žákově přítomné situaci, k jeho předchozímu vývoji i k možnostem dalšího vývoje v budoucnosti, v souvislostech s praktickými otázkami dalšího vzdělávání a výchovy, volby povolání, zdravého vývoje, eventuální poradenské intervence apod.
Pomůckou k plnění těchto nesnadných úkolů jsou různá schémata pro uspořádání údajů a vypracování charakteristiky osobnosti. Podle zkušeností nabízíme toto stručné schéma:
1. Úvodní údaje: jméno a příjmem žáka, pohlaví a věk, národnost, bydliště, škola a ročník.
2. Zdravotní stav a jeho změny; vzhledové nápadnosti a smyslové vady (zrak, sluch aj.), řečové nápadnosti; jak se s potížemi vyrovnává žák a jeho rodina.
3. Školní prospěch a chování, celkově a v jednotlivých předmětech; změny v průběhu školní docházky.
4. Rodina: úplná - neúplná - doplněná (nevlastní) - náhradní; rodiče, jejich vzdělání a zaměstnání, chování k dítěti, k jeho vzdělání a ke škole; sourozenci, jejich pořadí a vztahy mezi nimi; širší rodina; způsob života rodiny, volný čas a zájmy; celkově je rodina pro dítě podnětná - nepodnětná; v čem jsou problémy.
5. Volný čas a vztahy k vrstevníkům: zda žák má trvalejší zájmovou činnost a jakou; vztahy ke spolužákům, jiným dětem či mladistvým: spolupráce a dobré zařazení nebo konflikty či izolace; členství v sportovních oddílech skupinách, organizacích mládeže.
6. Souhrnná charakteristika
a. Příznivé výkony, projevy a vlastnosti (zájmy, schopnosti a dovednosti svědomitost a vytrvalost, komunikace a vztahy k lidem aj.).
b. Problémy a nedostatky: v čem spočívají, jejich pravděpodobné vysvětlení' jak se dosud řešily, co se při řešení osvědčilo a co ne.
c. Cíle a budoucí vývoj: jak je vidí žák, rodina, učitelé; dosud nevyužité možnosti žáka, rodiny, školy, dalších osob či institucí; návrhy na opatření ve výchově, zdravotní a sociální péči, v práci s rodinou, ve spolupráci s psychologem.
Shromažďování a uspořádání údajů o osobnosti a jejím vývoji
■ sledovat činnosti, výkony a chování žáků v přirozených podmínkách;
■ sledovat emoční projevy žáků ve vztahu k činnostem, výkonům, úspěchům a nezdarům;
■ sledovat sociální komunikaci a interakci žáků, jejich sociální role a vztahy, včetně projevů jejich názorů a emocí s tím spojených;
■ pozorovat projevy téhož žáka v různých situacích a podmínkách - při výkladu učitele a při písemné práci, při řešení úlohy ve skupině, o přestávce, cestou do školy, na exkurzi či výletě, při únavě nebo začínající nemoci, po úspěchu i nezdaru, po konfliktu se spolužáky či učitelem atd.;
■ komunikovat se žákem a sledovat jeho projevy, vést rozhovor se žákem, jeho rodiči, spolužáky atd., srovnávat pohledy různých osob na stejnou skutečnost;
■ doplňovat svá poznání žáka údaji z vyšetření psychologa, lékaře, sociálního pracovníka aj.
Učitel stejně jako psycholog užívá metod pozorování, rozhovoru, rozboru produktů činnosti a slovních projevů, provádí i posuzování (rating) a interpretaci údajů žákových vlastností. Může využít poznatků a zkušeností s těmito psychologickými metodami, to mu usnadní a zkvalitní jeho poznávání žáků.
Učitel - zvláště pokud vyučuje v několika třídách - sotva může poznat všechny své žáky se stejnou podrobností. Některé žáky však potřebuje poznat blíže, včetně jejich vývoje a podmínek v rodině, ve volném čase, ve vztazích k vrstevníkům atd. Přestup žáka z jiné školy, přechod na vyšší stupeň, volba učebního směru či oboru, prospěchový nebo výchovný problém - tyto a podobné situace pobízejí k upřesnění obrazu o žákově způsobu života a o jeho osobnosti. Učitel si může upřesnit údaje rozhovorem, se žákem a pak také popřípadě i s jeho rodiči. Vyzve, pokud jsou pro to podmínky, k volnému vyprávění o takových tématech, jako je:
■ volný čas, zájmy, zábava a odpočinek, povinnosti doma;
■ režim dne a zdravotní stav;
■ domácí příprava a metoda učení;
■ rodina, sourozenci, kamarádi, popřípadě další osoby a skupiny;
■ radosti a starosti, úspěchy a nezdary, cíle a plány, problémy a možnosti jejich řešení.
Cenné údaje může přinést také rozbor volnějších písemných projevů žáků, např. na témata moje soboty a neděle; moje prázdniny; sourozenci a kamarádi; náš oddíl (zájmový kroužek, parta apod.); kniha, která se mi líbila; film, který si mi líbil; až dokončím školu...
Důležité údaje o jednotlivých žácích zaznamenáváme. Zachytíme, co bylo fakticky pozorováno, popíšeme žákův projev či výkon a od tohoto popisu zřetelně odlišíme svůj pokus o vysvětlení: které podmínky a vlastnosti osobnosti žáka mohly působit a vést k pozorovanému projevu.
Předpoklad neměnnosti psychických vlastností, přehlížení možností dalšího vývoje osobnosti.
Je to názor, který vážně narušuje učitelovu práci a jeho vztah k žákům.
Učitel si vytváří o žákovi relativně statický obraz, odpovídající krátkému úseku jeho vývoje.
Nakolik a jak se bude vyvíjet dále v budoucnosti, to nelze předvídat s úplnou jistotou ani na podkladě velmi podrobného psychologického a lékařského vyšetření.
Zvláště nepřiměřené je předpokládat plnou neměnnost vlastností zjištěných v přítomném okamžiku u dítěte či mladistvého v prudkém vývoji.
.
Vysvětlování a přeceňování
V praxi se často jednoznačně usuzuje z žákova výkonu na jeho schopnosti, z jeho chování na „vychovanost či nevychovanost z rodiny", na jeho charakterové vlastnosti apod. Z psychologie však je dobře známo, že v lidské činnosti a jejích produktech působí větší počet podmínek - schopností, motivace, aktuálního psychického stavu, situace v rodině, ve školní třídě, zdravotního stavu žáka aj. Dílčí chování žáka v určité situaci - např. jeho nesoustředěnost při učitelově výkladu - bývá v různých případech výsledkem součinnosti odlišných podmínek. Chce-li učitel být objektivní a spravedlivý a chce-li si vybudovat vztah vzájemné důvěry se žáky, neukvapuje se s usuzováním na jednu příčinu žákova chování, příčinu, která se mu v prvním okamžiku vnucuje. Analyzuje si žákovo chování a jeho výkony v souvislostech většího počtu možných působících podmínek. Studium psychologie k tomu přináší četné poznatky a náměty.
- Přeceňování psychických vlastností a podceňování situačních vlivů.
Při interpretování lidského jednání mají někteří lidé sklon zdůrazňovat především vnitřní podmínky, psychické vlastnosti. Jiní naopak zdůrazňují vnější, situační podmínky. Často je tomu tak, že aktéři (lidé jednající) mají tendenci připisovat příčiny probíhající činnosti a výsledků vnějším podmínkám, hlavně když se činnost nedaří. Naproti tomu „pozorovatelé" je připisují spíše vnitřním vlastnostem aktéra. Učitel je pozorovatelem žáka a jeho výkonu. Žák jako aktér se často odvolává na vnější podmínky (a tím ospravedlňuje svůj nezdar). Naproti tomu učitel jako pozorovatel snadno podléhá tendenci připisovat žákův výkon vnitřním vlastnostem, jako je nedostatek schopností a svědomitosti, přestože fakticky záleží jak na vnějších, tak na vnitřních podmínkách žákovy činnosti. Je proto pro učitele důležité uvědomit si, že role „pozorovatele" ho svádí k zanedbávání situačních, vnějších podmínek.
POZNÁVÁNÍ ŽÁKŮ
Obtíže a chyby při poznávání osobnosti
- Projekce
znamená promítání vlastních psychických procesů a stavů, motivů a vlastností do druhého člověka. „Podle sebe soudím tebe." Očekáváme mlčky, že druhý člověk má právě takové myšlení a schopnosti, motivy, vytrvalost a jiné vlastnosti, jako máme my. Některý učitel mylně předpokládá, že žák dokáže pochopit totéž co on sám, a to stejným postupem uvažování. Mylně předpokládá u žáka stejný zájem a rozvinutou motivaci. Jindy se naopak dopouštíme chyby tím, že přisuzujeme druhému člověku egoistické, agresivní a jiné nepříznivé pohnutky, které jsou v nás v potlačené podobě. To znamená, že lepší sebepoznání a také srovnávání s jinými lidmi pomáhá lépe poznávat druhé.
- Individuální subjektivní zkreslení.
Někteří z nás mají sklon posuzovat lidi poněkud zkresleně, např. „černými brýlemi", vidět v nich spíše nepříznivé vlastnosti. Jiní naopak mají jakoby „růžové brýle" při pohledu na lidi, vylepšují si jejich obraz. Souvisí to s optimistickým či pesimistickým pohledem na lidi, život a svět. Je žádoucí uvědomit si tento svůj postoj a z něho plynoucí možné zkreslení názoru na lidi, jejich schopnosti, charakter, nejrůznější vlastnosti.
- Předsudky.
Příslušnost žáka k určité národnosti nebo jiné sociální skupině může ovlivnit jeho posuzování a hodnocení pod vlivem široce rozšířeného předsudku o příznivých či nepříznivých vlastnostech té skupiny, bez ohledu na individuální zvláštnosti a projevy toho žáka, které mohou být fakticky značně jiné. Předsudek se může týkat nejen sociální skupiny, ale i jednotlivé osoby; např. učitel začínající působit ve škole je informován předchozím vyučujícím o schopnostech a charakterových vlastnostech určitého žáka - nekriticky je přejímá a podle nich se k žákovi chová, nevšímá si jiných projevů žáka, považuje je za náhodné. Snažíme se o objektivní poznání a hodnocení žáka podle jeho skutečných projevů, které postupně sledujeme v průběhu delšího časového úseku, a ne podle předpojatých názorů.
Haló-efekt. , Stereotypizace.
- Haló-efekt.
Tímto termínem se označuje inertní působení prvního dojmu, který jsme si učinili o jedinci na podkladě jednoho jeho projevu. Ten mohl být náhodný, daný spíše situací než trvalými vlastnostmi člověka. Bohužel, první dojem často ovlivňuje posuzování a interpretování následujících zkušeností s příslušnou osobou - příznivý dojem podporuje zdůraznění kladných vlastností té osoby, nepříznivý dojem má opačné účinky. Je tedy žádoucí kritičnost nejen k názorům druhých, ale i k vlastním názorům, které si o lidech tvoříme na podkladě dosavadních poznatků. Mohli jsme se mýlit, projevy posuzovaného jedince mohly být náhodné, pro něj atypické, navíc posuzovaná osoba se může měnit v průběhu času. To platí zvláště o posuzování mladistvých, žáků v stadiích prudkého vývoje v pubertě a adolescenci.
- Haló-efekt.
Tímto termínem se označuje inertní působení prvního dojmu, který jsme si učinili o jedinci na podkladě jednoho jeho projevu. Ten mohl být náhodný, daný spíše situací než trvalými vlastnostmi člověka. Bohužel, první dojem často ovlivňuje posuzování a interpretování následujících zkušeností s příslušnou osobou - příznivý dojem podporuje zdůraznění kladných vlastností té osoby, nepříznivý dojem má opačné účinky. Je tedy žádoucí kritičnost nejen k názorům druhých, ale i k vlastním názorům, které si o lidech tvoříme na podkladě dosavadních poznatků. Mohli jsme se mýlit, projevy posuzovaného jedince mohly být náhodné, pro něj atypické, navíc posuzovaná osoba se může měnit v průběhu času. To platí zvláště o posuzování mladistvých, žáků v stadiích prudkého vývoje v pubertě a adolescenci.
- Stereotypizace.
Učitel na druhém stupni základní školy a na střední škole pracuje v mnoha případech ve větším počtu tříd a s tak velkým počtem žáků, že je obtížné, popřípadě přímo nemožné, aby každého z nich důkladně poznal. Tak tomu bývá i v jiných oblastech práce s lidmi. Pracovníci praxe si v takových případech pomáhají mezi jiným tím, že si zařazují každého jednotlivce do některého z několika schémat (typů), se kterými se dosud často setkávali. Takový postup někdy relativně odpovídá skutečnosti, jindy však vede k přehlížení důležitých individuálních rozdílů, jimiž se jedinci liší od schématu či typu. Je možno zařazovat si pro sebe žáky do skupin podle prospěchu, nadání, svědomitosti, temperamentu, rodinných podmínek aj., ale zároveň si všímáme i individuálních odchylek od schématu či typu. Žák zařazený do určité kategorie může překvapit odlišným výkonem či chováním.
Při vedení rozhovoru musíme respektovat fáze:
2. fáze: K jádru toho co chceme zjistit postupujeme postupně
3. fáze: Rozhovor by měl vyústit do prohloubení kontaktu s žákem -> žák bude např. odcházet s pocitem, že má v nás oporu, že rozhovor zůstane mezi námi. Žák může mít pocit , že informace budou ventilovány. (Např. : Češtinář zadal téma, aby si vybrali učitele, kterého mají, aby napsali slohovou práci o něm.První co bylo nechal učitel přečíst práci danému učiteli -> nečestnost, podvod - indiskrétnost.
4. Otázky používané při rozhovoru
Přímé - bezprostředně se dotazujeme na konkrétní záležitost (otázka: Máš rád svého bratra?)
Nepřímé - direktnost je (Např. Jsi rád když je bratr doma nebo ne?)Při interpretaci musíme být vždycky opatrní.
Projektivní - žák má pocit, že se vůbec neptáme na něho (Např. Mají chlapci v tvém věku rádi své bratry nebo ne?)
Nevhodné otázky „nepříliš šťastné“ :
Otázky provokující k informačně chudým odpovědím. Např. máš rád svého bratra? -> ano, ne. Chce klást velké množství srozumitelných otázek (nepoužívat nefrekventovaná slova, cizí slova apod.).
Otázky by neměly být příliš intimní v roli pedagoga.
Rozhodně by otázky neměly být sugestivní -navádějící, zavádějící, dvousmyslné apod. Sugesci můžeme dosáhnout intonací.
Obrana: autokonrola-> Během rozhovoru se na totéž zeptáme několikrát -> zjištění nesrovnalostí -> něco není v pořádku.
Mladší děti nelžou, ale spíše projektují své prožitky. (Např. Tatínek mě bije při učení).
Sociometrie - autorem je Moreno, Vídeňský lékař, emigroval do USA před fašismem.
Psychodrama - přehrávání situací pro odreagování a pro získávání nadhledu
Slovo:
psychodrama
Význam:
psychoterapeutická metoda využívající postupů splňování (hraní) různých rolí
Výsledky sociogramu by jsme neměli zveřejnit žákům.
Specifický druh životopisu, který slouží k diagnostickým účelům. Podpůrná metoda diagnostická.
Slovo:
anamnéza, anamnesa
Význam:
• předchorobí
• soubor údajů o prodělaných nemocech pacienta (a. osobní), rodičů a sourozenců (a. rodinná), o subjektivních potížích a sociálních a ekologických podmínkách nemocného
intelekt
Význam:
rozum, schopnost myšlení a racionálního poznání
Vloženo z
Prenatální - alkohol, kouření
Perinatální - předčasný porod apod.
Postnatální
Slovo:
perinatální
Význam:
poporodní, týkající se období 10 dnů po porodu
postnatální
Význam:
poporodní, po narození
B) Individuální rozhovor dělíme na:
Nevýhody:
Rozhovor trvá relativně dlouho.
Musí být vhodná situace, aby žák byl schopný spontánně povídat.
II.Řízený - si předem připravíme formulaci a znění a pořadí otázek jak je budeme klást. Zpaměti, nebo na papíře.
Výhoda:
můžeme si rozhovor připravit předem a být vpředu
3. Průběh rozhovoru - musíme zvážit v jakém prostředí budeme vést rozhovor.
Závaznější, nebo choulostivější informace nám asi žák neřekne někde na chodbě, sborovně apod. Při výzkumech může být použito techniky (videokamera, průhledné sklo - ne běžná situace). Hned po skončení rozhovoru si uděláme poznámky. V průběhu rozhovoru by to bylo pro žáka nevhodné.
Metoda rozhovoru
1. Co je to metoda rozhovoru
2. Druhy rozhovoru
3. Průběh rozhovoru
4. Otázky používané při rozhovoru
1. Rozhovor není prostá konverzace, ale je to konverzace odborná směřující za výchovným či terapeutickým cílem na podkladě pedagogicko-psychologických poznatků. Zjišťujeme to co nelze odpozorovat.
2. Druhy rozhovoru:
A)Skupinový rozhovor - skupina žáků, můžeme zjišťovat to co se nám doplňuje s výtěžkem z rozhovoru pozorování. Můžeme použít jako ovlivňování mínění žáků, ale musíme mít přehled o skupině - jaké jsou ve skupině vazby.
Metody
Standardizace empirická - zkušenostní - podléhá jí metoda pozorování.
Praktické diagnostiky - při diagnostice klienta na obtíže
Metoda pozorování - záměrné a cílevědomé,plánovité vnímání druhého člověka s diagnostickým zaměřením na podkladě odborných znalostí a praxe.
Osnova pozorování:
1. Předpoklady pozorování
• Cvik a praxe je první předpoklad.
• Úkolem bylo popsat konkrétního žáka - spousta pozorovatelů nebyla schopna popsat např. co měl za prádlo apod. chce to tréning.
Např. z řady číňanů poznat jednotlivé číňany, když je nevídáme denně.
• Při pozorování oddálit hodnocení - z běžného života jsme zvyklí hodnotit ihned, ale je třeba naučit se hodnocení oddálit
• Mít příslušné vady korigované příslušnými pomůckami (oči - brýle apod.)
• Schopnost podrobného - detailního pozorování - všimnout si začervenání, hledání pomůcek na poslední chvíli, absurdní chyby, vynechávání písmenek, držení těla apod.
• Zvážení kontextu situace v které se žák nějak projevuje - např. výklad při kterém se žák zasměje do tváře - důležité zvážit kontext -> zvážení co bylo příčinou.
• Citová a osobnostní vyrovnanost pozorovatele (u všech metod), dobrý stav centrální nervové soustavy. Být si vědomi, že naše pozorování může být značně nepřesné tímto vlivem.
• Schopnost vyvarovat se vad sociální percepce - vnímání se lidí navzájem. Není to patologie, ale přirozené a normální, ale narušuje nám to objektivnost hodnocení. Např. haloefekt, vliv předsudků a tradic, centrální tendence k průměru, jev figury a pozadí, přenos, projekce, vliv atraktivnosti a neatraktivnosti posuzovaného.
• Halo efekt - posuzování pode prvního dojmu, nebo nejvýraznější vlastnosti.Zakrývá nám potom vnímání jiných pozitivních vlastností.
• Vliv předsudků a tradic - některé etnické skupiny - tradované zkreslené vnímání
• Centrální tendence - tendence k průměru - vyplívá z malé praxe - jestliže nedokážeme přesně určit hodnocením např. známku, pak máme tendenci přiblížit se k průměru - k šedému průměru.
• Jev, figury a pozadí - identifikace předmětu jen kvůli pozadí. Např. obrázek kde je jen černá a bílá plocha.Identifikace lze provést jedině s pozadím. Větší zaměření na negativní projevy žáků např. nevhodným prostředím může mít za následek nesprávné hodnocení žáků. Opak (identifikaci lze provést jedině s předmětem a pozadím) je pro naši diagnózu analogicky stejný.
Sociální pozadí je tvořeno ostatními žáky, jeho rodinou apod. což ovlivňuje naše chování. Např. dcera nebo syn kolegy je můj žák. Z praxe je pak posuzováno dítě přísněji (vždyť přece ta Marie ví co se od žáků požaduje a on to sám to nedělá) citlivěji pak učitel vnímá žáka a hodnocení je neobjektivní.
Efekt kontrastu - např. průměrný žák, který může připadat jako podprůměrný, žák který je hvězda mezi slabými.
Efekt splynutí - žák splyne s pozorovanými. Považujeme za stejného jako ostatní žáky, ale není to tak -> neobjektivita.
• Přenos - přenášení našich zkušeností a vztahů s jinými lidmi na žáka. Např. soused se kterým nevycházíme - v naší skupině se objeví žák který má podobné rysy - musíme si uvědomit, že toto nelze přenést - pokud dojde k přenosu -> špatné hodnocení.
• Projekce - promítání - promítáme své vlastnosti a motivy do žáka.
Např. znám člověka který říká : všichni lidé jsou závistiví - on sám je velice závistivý.
• Vliv atraktivnost a neatraktivnosti - opomíjení různých prvků v závislosti na atraktivitě a neatraktivnosti žáka -> špatné hodnocení.
Z výzkumu: porovnání atraktivních a neatraktivních osob - např. vyšší krevní tlak neatraktivních.
Neatraktivní -> méně inteligentní, horší spolupráce dokonce lidé s horším morálním charakterem. Jako profesionálové musíme vědět, že tyto milné vlivy na nás nesmějí zapůsobit.
• Vliv analogizace1 a sterotipyzace2 - vytváříme si percepční a hodnotící schémata a podle nich hodnotíme. Lidé jsou specifičtí - nenalezneme dva úplně stejné jedince.
Pedagogická psychologie - aplikovaná psychologická disciplína, která se zabývá psychologickým zkoumáním pedagogické praxe.
Vztah k pedagogice -> je pro pedagogiku jednou ze základních věd
Literatura viz sylabus:doporučeny Čápovi učebnice, poznámky z konzultací
1. Poznávací a diagnostická činnost pedagoga
-je opřena o osbnostní kvality, metody poznávávání diagnostiky žáka a sekundárně od podmínek poznávání žáka
2. Metody poznávání žáka - uvědomit si, že metoda diagnostická je něco co musí splňovat určité požadavky - metoda je metodou když je standadizovaná -> musí být:
a. Objektivní - jev nebo znak který zjišťujeme (dotazník, test) je jednoznačně určený, nepotřebujeme vysvětlovat koho zkoumáme.
Např. vysvětlení je prohřešek…
Je střední hodnota s kterou úsudky z většího množství nezávislých hodnotitelů výkonů pokusné osoby vzájemně korelují.
b. Reliabilní -> spolehlivá - zda metoda přináší při opětovném použití stejné nebo přibližně stejné výsledky. Např. test inteligence použiji a pak zopakuji za určitou dobu, tak musí být výsledek přibližně stejný.
c. Validita -> platnost metody - musí měřit ten znak,vlastnost který měřit má.
Např. otázkou kterou zjišťuji něco v testu zjišťuje něco jiného než jsme mysleli !
Základní druhy a formy CR
CR je činností osoby cestující ve volném čase na přechodnou dobu do místa mimo trvalého bydliště a to za účelem jiným než je výdělečná činnost. Podle motivu účasti rozeznáváme tyto základní druhy CR:
1. rekreační CR – odpočinek, regenerace, pobyt na zdravém vzduchu
2. kulturně-poznávací CR – poznávání památek, lidové architektury, kulturních zařízení a akcí
3. sportovně-turistický CR – zvýšení a udržení kondice, cykloturistika, turistika, jachting, lyžování atd.
4. náboženský CR – návštěva poutních míst, náboženských relikvií (socha), Křtiny, Svatý Kopeček, Velehrad
5. lázeňský CR – rekonvalescence, znovunabytí pracovní schopnosti, regenerace
6. hospodářský CR – návštěva a poznávání hospodářských míst, návštěva výstav, veletrhů
7. kongresový CR – setkání se s lidmi podobného zaměření (předat svoje informace a přijmout jejich)
Základní formy
Podle způsobu realizace můžeme CR rozdělit do následujících forem:
1.) podle velikosti skupiny: a) CR individuální (rodina)
b) CR skupinový (třída)
2.) podle způsobu zabezpečení cesty: a) CR organizovaný (cesta je zabezpečena CK nebo
jiným podnikatelským subjektem
- škola)
b) CR neorganizovaný (veškeré služby si účastníci hradí -zabezpečují sami)
3.) podle místa, kde se CR uskutečňuje: a) domácí (účastník se pohybuje po území vlastního
státu)
b) zahraniční – 1.) aktivní (cizinci přijíždějí na území
našeho státu)
2.) pasivní (my přijíždíme do cizího
státu)
4.) podle délky pobytu: a) krátkodobý (2 až 3 noci)
b) dlouhodobý (3 noci až 6 měsíců)
Lázeňské služby
2.) Vyšetření a léčba – vstupní a výstupní lékařská prohlídka
3.) Ubytování pacientů – ubytování v lázeňských domech, kde dodržují pravidla domácího řádu; domácí řád je zaměřen na dodržování klidu, k odpočinku a ke spánku
4.) Stravování – při nástupu do lázní je každému pacientovi přiděleno určitá dieta; je zpracováno 11 druhů základních diet, dietní sestra zpracovává jídelní lístky na jednotlivé dny
5.) Kulturní a společenské – besedy, přednášky, promítání filmů, pořádání zájezdů, seznamování se s okolím, cykloturistika, golf, tenis, jezdectví, plavání, turistika. Všechny tyto služby nesmějí narušit léčební režim.
Úkoly městských úřadů v lázeňských městech
1.) sledují, zda se dodržují předpisy o ochraně přírodních léčivých zdrojů
2.) spolupracují na přípravě strategie rozvoje města
3.) sledují, zda je věnována péče udržování čistoty a osvětlení všech prostranství a zařízení v místě
4.) vyjadřují se ke kulturnímu programu ve městě
5.) projednávají propagaci lázeňského místa a podávají návrhy na zvelebení
6.) sledují, jak jsou návštěvníci lázní spokojeni s péčí, která jim je věnována
Městské úřady vybírají zprostředkovaně od návštěvníků tzv. lázeňské poplatky, které jsou využity na ochranu a rozvoj lázní, na zdokonalování provozu lázní, na zvelebení lázeňského místa (parky, cesty) a na propagaci lázní.
Lázeňský statut – vyhláška, která vymezuje rozsah vnitřního lázeňského území a stanoví
určitá ochranná opatření lázní (které činnosti se v lázních zakazují,
hygienická opatření, zajištění nočního klidu, informační činnosti, sportovní
a tělovýchovné činnosti v lázních).
Lázeňský CR (cestovní ruch)
Rozvoj lázeňství je založen na zájmu lidí o přírodní minerální prameny. V blízkosti těchto přírodních zdrojů vznikala postupně léčebná místa. Lázně byly využívány už ve starém Egyptě, známé jsou i arabské lázně a řecké lázně, kde už v 5. století př.n.l. se setkáváme s teplou a studenou vodou, s umyvadly a se sprchami.
V lázních se také nacházela místnost s funkcí dnešní sauny a dále osvěživé nádrže s horkou a studenou vodou. Lidé se v lázních koupali jedenkrát denně, otroci jednou za týden.
Kromě lázeňských místností zde byly knihovny, obrazové galerie, parky a sportoviště.
V 18. a 19. století vznikají dnešní významná evropská lázeňská místa. Předpokladem k rozvoji lázeňství bylo zlepšení komunikace a rozvoj dopravy (železniční).
V období do začátku 2. světové války prožívá lázeňství svůj vrchol, tzv. zlaté období lázeňství. Lázeňství dostává masový rozměr díky vzniku prvních zdravotních pojišťovacích společností.
Vývoj lázeňství v ČR
Díky pokroku ve vzdělání a vědě dochází v 18. a 19. století ke vzniku velkého množství lázní. Objevují se některé nové léčebné metody (podle V. Priessnitze – vodoléčba). Díky vzniku prvních zdravotních pojišťovacích společností, které se podílejí na úhradě lázeňské péče, se stávají lázně přístupné širší klientele.
V roce 1948 byly přírodní léčivé zdroje a lázně znárodněny. Hosté měly hrazen svůj pobyt z prostředků zdravotního pojištění, ze zahraničních hostů převládali hosté ze zemí východního bloku. Jedinou CK, která se specializovala na lázeňské pobyty, byla do roku 1989 Balnea.
Po roce 1992 přešla většina lázní do soukromého sektoru, byly vytvořeny a.s. a spol. s r.o.
Od roku 1985 do roku 1995 poklesl počet pacientů o 30 %, od roku 1995 začíná počet pacientů výrazně stoupat vlivem toho, že si pacienti hradí léčbu na vlastní náklady. Rok 2002 celkem 295 968 pacientů.
J. Zítko – kolonáda v Karlových Varech
D. Jurkovič – Lázeňský dům v Luhačovicích
V. Skalník – parková úprava v Mariánských Lázních
Přírodní léčivé zdroje
a) minerální (podzemní vody, rozpuštěné minerální látky, obsahují CO2)
b) termální (vyvěrající prameny s teplotou 20 °C – 100 °C, tzv. Vřídlo; využí-
váno inhalace, teplé koupele, pitná kůra)
2.) Peloidy – horké horniny, které ohřívají vodu – koupele
3.) Humidity (slatiny, rašeliny) a bahna (prostá, silná)
4.) Vřídelní plyny a emanace – radioaktivní plyny k plynným koupelím (Jáchymov), pohybo-
vé ústrojí – kloubní
5.) Klimatické (Karlova Studánka; Jeseník; Luhačovice)
Charakteristika a využití lázeňských služeb
Hlavní úkoly lázeňství:
1.) přispívá k vyléčení nemocí, k podstatnému zlepšení zdravotního stavu, k odvrácení pracovní neschopností, k návratu pracovních schopností
2.) ve volném čase pacienti využívají kulturní, společensko-zábavní, sportovní služby (koncerty, estrády, festivaly, turistika, cykloturistika, jóga, squash, tenis, golf, jezdectví, plavání, posilování, fitness, ...)
3.) působí na komplexní rozvoj lázeňského místa (zvyšuje se zaměstnanost, životní úroveň)
4.) léčebný pobyt cizinců představuje pro stát i devizový příjem
Druhy lázeňských pobytů:
1.) pobyt hrazený z prostředků nemocenského pojištění – pobyt standardní (1 měsíc)
2.) pobyt, který je plně hrazen pacientem (samoplátcem) – pobyt nestandardní
3.) léčba je hrazena zdravotní pojišťovnou; pobyt, stravování a doprava je hrazena samoplátcem – pobyt kombinovaný
4.) využíván zejména lidmi, kteří bydlí v blízkosti lázní, nebo mají zde příbuzenstvo, nebo dochází pouze na procedury a je ubytován jinde než v lázních – lázeňská léčba ambulantní
Lázeňská léčba může být hrazena z prostředků sociálních zařízení (mladiství, důchodci), z prostředků ministerstva vnitra a obrany (policie, vojsko).
Lázeňskou léčbu si mohou uhradit pacienti také sami z vlastních prostředků, zakoupí-li si poukaz přímo v lázeňské léčebny nebo prostřednictvím CK.
CR v zemích západní Evropy IV
Rozloha: 30 518 km2
Počet obyvatel: 10,110 mil
- má asi 8 mil. návštěvníků, pasivní bilance CR
1. oblast při pobřeží Severního moře
- pro koupání konec července – začátek srpna (19° voda), písečné pobřeží, písečné duny
- podél pobřeží asi 20 lázeňských středisek
→ Ostende – termální prameny
- letní rezidence krále (Královská chata z konce 19. st.)
- pláž je lemována 10 m vysokou hrází z kamenných bloků, po jejím pobřeží vede
promenáda Alberta. Tato pláž je lemována řadou hotelů, heren a zábavních zařízení.
2. Zelené středohory při východní hranici
→ Ardeny, Hohes, Venn = domácí rekreační oblast v letním období
→ termální lázně Spa – v 19. století se staly módními lázněmi, v r. 1888 se zde konala první
světová volba královny krásy
Historické památky
→ Brugge – budova tržnice s vlastivědným muzeem, zvonkohra
→ Brusel – je centrem ES a velitelství NATO pro Evropu
→ Královské muzeum – v Antverpách (Rubens)
Velmi turisticky atraktivní je památník bitvy u Waterloo, který najdeme v Ardenách.
CR v zemích západní Evropy II
Rozloha: 544 000 km2
Počet obyvatel: 58 miliónů
Roční návštěva je asi 40 mil. zahraničních turistů, zejména z VB a Itálie.
Přírodní podmínky
Povrch: Francouzská nížina – polovina území; Francouzské středohoří (= Masif Central) – nejvyšší části bývají označovány jako „Muzeum vulkanických tvarů“; Pyreneje s nejhlubší evropskou propastí Pierre St. Martin (1 332 m hluboká); Vogézy; Francouzské Alpy – Savojské Alpy – nejvyšší vrchol Mont Blanc
Podnebí:
- západní Francie má podnebí oceánské. Léta jsou mírná a chladnější (letní sezóna 2 a půl
měsíce). Zimy jsou mírné a deštivé, nadbytek srážek.
- jih Francie má subtropické podnebí. Léta jsou teplá a suchá (celoročně 66 deštivých dnů). Zimy
jsou chladnější s větry mistrály (= studené větry) a více srážek
- Alpská oblast, zimy jsou studené a sněhové srážky, léta jsou chladnější
Vodstvo: říční síť je dobře rozvinuta, řeky mají dostatek vody; řeky jsou propojeny vykopanými kanály, kt. jsou využívány k dopravě zboží
- největší řeky: Rhôna, Rýn, Garonna, Loara, Sienna
Cestovní ruch
→ jeskyně Lasceaux – stará přes 12 tisíc let, není přístupná veřejnosti
Gotické období - katedrály Amiens, Chartres, Remeš, Štrasburg, Ronen
Renesance – zámky na Loiře
Baroko – Versailles
1. jižní oblast
= při pobřeží Středozemního moře → Azurové pobřeží – Fr. riviéra
Centra:
→ Nice – centrum Fr. riviéry, lázně
→ Cannes – mezinárodní filmový festival
→ Arles – divadlo a lázně z doby císaře Konstantina
→ Avignon – divadelní festivaly
- katedrála Notre-Damme-des-Doms
- most St. Beneset
→ Nimes – velký amfiteátr – dnes býčí zápasy
→ Air-en-provance – lázně vzniklé v římském období
→ Camargnes – přírodní park (85 000 ha)
- vodní ptáci, polodivocí koně, černí býci
→ Monako – 36 000 obyvatel – Monte Carlo
- Velká cena
- Oceánografické muzeum
2. západní oblast
- je využita hlavně domácím CR
- krátké léto, celoroční provoz
- herny, casina, dostihy
→ Mont Saint Michel – opevněný klášter
Lázně:
→ Biaritz
→ Deauville
→ Arcachon (klimatické lázně)
3. Alpská oblast
→ Chamonic Mont Blanc – lanovky, zimní stadiony, horolezecké základny
→ Vall-d-Isere
→ Grenoble – zimní turistika, ZOH
→ Vallthorens
→ Albertville – ZOH
Pyrenejská oblast
→ Pyrenejský národní park – 250 000 ha; sup bělohlavý, sup mrchožrout
Lázeňská střediska na minerálních vodách
→ Vichy
→ Aix-les-Bains – římské lázně
→ La Bourboule
→ Lourdy – moderní fyzioterapeutické metody
- slavné poutní místo
- hostel pro 20 000 návštěvníků
Paříž
→ Eiffelova věž – postavena roku 1889
- 300 m vysoká, 3 podlaží
→ Louvre – největší palácový komplex v Evropě
- 255 výstavních sálů
- muzeum a galerie
→ Sacre Ceur – poutní chrám na vrcholu Mont Martre
→ Notre dame – nejznámější gotická katedrála
→ Vítězný oblouk – postavený nad hl. třídou za vlády Napoleona Bonaparta
→ Kulturní centrum G. Pompidou – postaveno v 70. letech 20. století
→ Hostels des Invalides (Invalidovna) – budova postavena za vlády Napoleona
→ Moulin Rouge – noční zábavní podnik
→ Versailles – 23 km od Paříže
- lovecký zámeček za vlády Ludvíka XIII.
- sídlo královského dvora za Ludvíka XIV.
- rozsáhlé zahrady, Boulogneský les a Lucemburská zahrada
CR v zemích západní Evropy III
Rozloha: 41 863 km2
Počet obyvatel: 15,5 mil.
Je to země s pasivní bilancí CR, roční návštěva zahraničních turistů je asi 7 miliónů a asi 10 mil. Nizozemců odjíždí do zahraničí.
Přírodní podmínky
Průměrná nadmořská výška je asi 10 m n. mořem. Část povrchu se nachází pod hladinou moře, proto je krajina propletena řadou kanálů, z kterých je voda přečerpávána do moře. Pobřeží a říční koryta jsou chráněna dvojitými hrázemi.
Podnebí: je oceánské s dostatkem srážek v průběhu celého roku. Zimy jsou mírné (průměrná lednová teplota je kolem 3°), což způsobuje, že keře, stromy a tráva zůstávají zelený po celý rok a keře a strom rozkvétají již koncem února. Léta jsou kratší a chladnější.
Cestovní ruch
Rekreační oblasti:
1. západofriské ostrovy – s písečnými plážemi
2. město Schweningen – je to část Haagu – bílé písečné pláže
Amsterdam
Stavby v Amsterdamu stojí na pilotech zaražených hluboko v zemi, město je tvořeno asi stovkou ostrůvků, které jsou vzájemně propojeny mosty a lávkami. Jsou zde také grachty = uměle vytvořené kanály.
Muzea:
→ Rijks muzeum – v Amsterdamu (van Gogh, Rembrandt)
- asi 200 výstavních sálů, vystřídá se zde asi 1 mil. návštěvníků ročně
→ Muzeum Vincenta van Gogha
→ Muzeum námořní historie
→ Numizmatické muzeum
Haag → Muzeum Mauritshuis (Rembrandt)
→ Muzeum Mezdag – kolekce francouzských malířů
→ Muzeum Kostum – vystavuje oděvy 18. a 19. století
- patří k historicky nejstarším muzeím v zemi
Schweningen → rybářské muzeum
Českým objektem pozorování jsou větrné mlýny, které jsou rozesety po celém území a které se používaly hlavně pro čerpání podzemní vody pod hladinou moře.
CR v zemích jižní a jihovýchodní Evropy IV
Počet obyvatel = cca 800
- nejmenší stát na světě
- v čele stojí papež
- má velký význam pro CR
- poutní místa → Katedrála sv. Petra
→ Svatopetrské náměstí
→ Sixtinská kaple
San Marino
- hlavním zdrojem příjmů je CR a vydávání známek
- roční návštěva je cca 3 miliony turistů
- kulturní památky → pevnost Rocca
→ muzeum bratří Ferrariů
- společenské atraktivity → Grand Prix San Marina
Chorvatsko
Rozloha: 56 538 km2
Počet obyvatel: 4,5 milionu
Přírodní podmínky
Povrch: Dinárské hory – horstvo tvořeno vápencem; výběžek velké Uherské nížiny (Alföld); pobřeží je velmi členité (1 233 ostrůvků)
Vodstvo: řeky → Dráva, Sáva, Krka, Neretva; jezera krasového původu → Plitvická jezera – chráněná, soustava propojená vodopády
Podnebí:Pobřeží Chorvatska má velmi teplé klima, v létě jsou to horké slunné dny, minimum srážek a zimy jsou deštivé a mírné, moře nezamrzá. Ve vnitrozemí je počasí chladnější, čím výše, tím je teplota nižší. Léta jsou sušší. Zima je drsná, mrazivá, srážky ve formě sněhu.
Cestovní ruch
Hlavní koncentrace CR se soustřeďuje na pobřeží a na přilehlých ostrovech. Využití této oblasti napomáhá silniční magistrála z Rijeky do Černé Hory.
Celé pobřeží se rozpadá na několik evropsky proslulých úseků:
1. Istrijská riviéra → Poreč, Pula, Róvinj
2. Kvarner riviéra → Crikvenica, Opatia, ostrov Krk
3. Dalmatská riviéra → Zadar, Vodice, Šibenik, Split
4. Makarská riviéra → Baška Voda, Dubrovník, Stary Grad
Ostrovy → Hvar, Brač, Korčula
Architektonické památky:
→ Diokleciánův palác ve Splitu
→ klášter Savina u Bokikotorské
→ bazilika ze 6. století v Poreči
CR v zemích jižní a jihovýchodní Evropy V
Rozloha: 131 975 km2
Počet obyvatel: 10,5 milionu
Přírodní podmínky
Poloha:- nejjižnější část Balkánského poloostrova, kde asi 15 % území tvoří ostrovy v Jónském, Krétském a Egejském moři
Povrch:- převážná část území je vyplněna horami Pindos a z Bulharska sem zasahuje Pirina Rodopy. Nejvyšší horou je Olymp.
- je zde nížina Thesálie
Podnebí:- vykazuje značné rozdíly vlivem nadmořské výšky. Nejtepleji je na pobřeží a v nížinách, kde denní teploty přesahují 40 °C. Pobřeží má velmi mírné zimy, srážky jsou deštivé. Na horách jsou srážky ve formě sněhu. Podnebí je středomořské. Vliv na podnebí mají větry:
→ od Egejského moře ethésie – vanou v letním období a zmírňují tepla
→ meltenni vanou ze severní Afriky – suché větry
→ bóra vano od severu v zimním období – ochlazuje a přináší srážky ve formě sněhu
Vodstvo:- nemá velký význam
Cestovní ruch
Ročně navštíví Řecko asi 9 miliónů zahraničních turistů a cestovní ruch je tak jedním z hlavních příjmů státního rozpočtu.
Letní rekreace:
- největší koncentrace návštěvníků se soustřeďuje na jihu Řecka:
→ Atická riviéra – Vulliagmeni, Glyfada, Vula
→ poloostrov Chalkidiki
→ ostrovy v Jónském moři – Korfu, Zákynthos, Kefallenia
→ ostrovy v Egejském moři – Naxos, Paros, Rhodos, Santorin, Kréta
Lázně:
Řecko je země s velkou lázeňskou tradicí. Nacházejí se zde četné minerální prameny.
→ Lutraki; Kylliny; Kyntos
Kulturně historické památky:
→ v hl. městě Atény zbytky staveb na Akropoli → Parthenon
→ Chrám Dia Olympského
→ stadion pro pathenojské hry
→ město Delphi – Apollonův chrám
→ Olympia – od r. 776 př. n. l. se po čtyřech letech konaly pravidelně až do r. 393 Olympijské
hry; první novodobé se konaly roku 1896
→ Soluň – významné památky byzantské → Chrám sv. Demétria
→ soubor klášterů Meteora na Athosu (Chalkidiki)
→ soubor klášterů Meteora na úpatí Pindosu
Muzea:
→ Národní muzeum – sochy, vázy, zbytky pokladů mikénských králů
→ Benaki – sbírky lidového umění a lidových krojů
Monako
- hl. město je Monako
- hlavními zdroji příjmů jsou prodej známek, kasina, lázně, turistika
- Monako → muzeum známek
→ Knížecí palác
→ Oceánografické muzeum
→ Monte Carlo – zelí, kasino, divadlo
→ Fontville – průmyslová část
→ La Condamin - přístav
CR v zemích západní Evropy
Rozloha: 244 110 km2
Počet obyvatel: 58,4 milionů
= konstituční monarchie
- VB je Spojené království Anglie, Skotska, Walesu a Severního Irska
- VB vykazuje dlouhodobě pasivní bilanci v CR. Ročně vyjíždí asi 20 mil. turistů a přijíždí sem
asi 15 mil. turistů
Přírodní podmínky
Povrch:- hory se nacházejí hlavně v severní části ostrovů → Grampieny, Kaledonské hory; v této části ostrovů se nachází tzv. jezerní distrikt → jezero Loch Ness, Loch Lomond – jezera se využívají hlavně ke sportovním účelům (vyjížďky) nebo ke sportovnímu rybolovu
Podnebí: Oceánské, s dostatkem srážek v průběhu celého roku (nejvíce srážek má Skotsko a severní Irsko). Teploty jsou v průběhu roku poměrně vyrovnané – chladnější léto a mírná zima (- teplý Golfský proud).
Střediska CR
Brighton → přímořské středisko se zábavním parkem
→ léčivé mořské koupele
Torbay → rozsáhlé parky s palmovými háji a středomořskou květenou, někdy bývá oblast
nazývána královnou mezi přímořskými středisky
Dover → křídové útesy
→ starověký hrad
Cornwall → „anglická riviéra“
→ křídové útesy, pláže, mírné klima s porosty vavřínu
Stonehenge
Londýn
→ Tower – hrad vybudovaný na místě Římské pevnosti (V. Dobyvatel r. 1078)
→ Westminsterské opatství s katedrálou – korunovační chrám anglických králů
→ budova Parlamentu – se známými hodinami Big Ben
→ Hyde park – zábavní park založen Jindřichem VIII. roku 1872
- paláce → palác sv. Jakuba – sídlo anglických králů
→ Buckinghamský palác – dnešní sídlo královské rodiny
→ palác Jezdecké gardy
- muzea → Národní galerie – hlavně evropské malířství 13. – 15. st. (Rembrandt, Rubens)
→ Britské muzeum – sbírky středověkého umění
→ Muzeum Madame Tessaud – voskové figuríny
Univerzitní města
→ Cambridge
→ Oxford – již ve 12. st. střediskem anglického školství, univerzita vznikla v polovině 13. st..
Teprve v 19. století bylo povoleno vyučování světským osobám a ženám.
Skotsko
Z přírodního a etnografického hlediska velice zajímavé území. Obyvatelstvo je Keltského původu se známými Kilty.
Turisticky zajímavé je pohoří Grampieny a kraj je zalesněn s množstvím zvěře.
Nachází se zde tradiční palírny Whisky.
→ Edinburg – hl. město
- mezinárodní festival hudby
- Královský festival s korunovačními klenoty
→ Inverness – kapely pinerů
- konají se zde dudácké soutěže
CR v zemích jižní a jihovýchodní Evropy III
Rozloha = 301 278 km2
Počet obyvatel = 57 200 000
Přírodní podmínky
Povrch: Apeninské pohoří; na severu Alpy – Dolomity, Benátské Alpy (= Bergamské Alpy)
- nížina → Pádská nížina
- sopky → Etna, Vesuv, Vulcano, Stromboli (Liparské ostrovy)
Vodstvo:- nejhustěji je říční síť vyvinuta v severní Itálii, kde osu tvoří řeka Pád (nevytváří hlubší koryto), je chráněna dvojitými hrázemi proti záplavám; městem Řím protéká řeka Tibera (vodopády Aniente – výška 207 m) – po určité období roku ztrácí řeka vodu
V Itálii je více než 500 jezer ledovcového původu.
Ledovcová jezera → Lago di Garda (největší jezero), Lago Maggiore, Lago di Como
Sopečná jezero → Lago di Bolsena
Lagunovité jezero → Lago Comacchio
Podnebí: Hradba Alp zabraňuje pronikání studeného vzduchu od severu, proto má Itálie poměrně teplé klima. Léta jsou suchá a teplá, zimy jsou mírné a srážky ve formě deště. Průměrné lednové teploty jsou 7 – 12 °C. Itálie má obecně nedostatek srážek, přičemž množství srážek klesá ve směru od severu k jihu. Podnebí je středomořské.
Společenské atraktivity
Na území Itálie je soustředěna řada kulturně historických památek, z nichž řada představuje hodnoty světového významu. Nejznámější architektonické památky starověkého Říma jsou soustředěny právě v Římě.
Řím → Forum Romanum – náměstí, kde se soustředil veškerý politický, veřejný, ale i soudní
život ve Starém Římě
→ Koloseum – kruhový amfiteátr, který pojme až 50 tisíc diváků
→ Panteon – chrám kruhového půdorysu s kupolí o průměru 43 m
→ císařské lázně – Titovy, Diokleciánovy
Perlou románské architektury je zvonice v Pise, tzv. šikmá věž.
Ukázkou byzantské kultury je v Benátkách Chrám sv. Marka.
Nejvýznamnějšími gotickými stavbami jsou dómy v Miláně nebo ve Florencii, či dóžecí palác v Benátkách.
Nejmohutnější stavbou křesťanského světa je Chrám sv. Petra v Římě, který je postaven v renesančním slohu.
Umění renesance reprezentuje Michelangelova socha Davida ve Florencii a strop s vyobrazením Posledního soudu v Sixtinské kapli (Vatikán).
Klasicistní umění je zastoupeno užitkovými stavbami budov divadel v Neapoli a Miláně (La Scala).
Galerie:
→ Galleria de gli Uffiri – Florencie (Botticelli, Michelangelo, Rafael)
→ Galleria Palatina – Florencie (Tiziani, Rafael)
→ Galleria Borghes – Řím
→ Galleria dell Academia – Benátky
→ Pinacokeca – Vatikán
Muzea:
→ Národní muzeum v Neapoli
→ Kapitolské muzeum v Římě
Společensko-zábavné akce:
- festivaly populární hudby → San Reno
→ Agrigento
- festivaly vážné hudby → Florencie
→ Ravena
- divadelní představení v antickém amfiteátru v Siracuse
- karnevaly → Benátky – nejstarší evropský filmový festival
→ Viaregio
CR v zemích jižní a jihovýchodní Evropy
Rozloha = 504 783 km2
Počet obyvatel = 39,2 mil.
Přírodní podmínky:
Povrch:- území Španělska vyplňuje vysoko položená náhorní plošina – Meseta. Z této plošiny vystupují jednotlivá pohoří, z nichž nejvyšší je Sierra Nevada (Mulhacen).
→ Pyrenejské pohoří; Kantaberské pohoří; Kastilské pohoří; Iberské pohoří; Sierra Morena
- nejvyšším vrcholem je Pico de Teide – na Kanárských ostrovech
- je zde pouze jedna nížina – Andaluská nížina, která je velmi teplá a pro turisty atraktivní.
Podnebí:
- Středomořské pobřeží a jižní Španělsko má podnebí typicky přímořské = léta jsou teplá a suchá
(cca 40 °C), zimy jsou mírné a deštivé (cca 5 – 10 °C)
- vnitrozemí Španělska má podnebí kontinentální = léta horká a suchá (cca 47 °C), zima – srážky
ve formě sněhu, mrazy mohou dosahovat – 25 °C
- severní Španělsko (při Biskajském zálivu) je ovlivněno Atlantským oceánem, podnebí je mírné,
oceánské = léta jsou chladnější a deštivá, zima je mírnější, deštivá
- roční úhrn srážek je asi 1 700 ml → Nejdeštivější místo je Santiago de Compostela (2 000 ml)
Vodstvo: Významné řeky – Ebro, Duero, Guadiana, Guadalquivír
Kulturně historické památky
Ukázka pravěkého umění člověka → jeskyně Altamíra – malby na stěnách 14 000 roků staré
Památky z římské nadvlády → akvadukty v Sergovii
→ most přes řeku Tajo u města Alcantaré
→ amfiteátry v Meridě a Atalice
Památky z arabské nadvlády → mešita v Cordóbě
→ Alhambra v Granadě
Románská architektura → katedrála v Santiagu de Compostela, Burgosu, Toledu, Barceloně
Renesanční architektura → Escorial
Španělská muzea a galerie:
Madrid → Museo del Prado – Tizian, Rubens, Goya
→ Muzeum býčích zápasů
→ Museo Argueologico – památky od prehistorie až po středověk, mezi nimi památky
z Altamíry
→ Museo Colón – věnováno slavným mořeplavcům
Barcelona → Museo Picasso
→ Námořní muzeum – kopie Kolumbovy lodi Santa Maria
Další významné památky:
Sevilla → největší gotická katedrála v zemi
→ ze Sevilly vyplul Kolumbus na cestu, při níž objevil Ameriku
→ v roce 1992 se zde konala Světová výstava
Toledo - jedno z turisticky nejpřitažlivějších míst Španělska
→ Královský hrad Alcasar
→ Chrám Santa Maria la Blanca
→ muzea – Sefaditské muezum – židovské muzeum
- Muzeum inkvizice
Barcelona - dříve hlavní město Kastilie a později celého Španělska
→ Gotická čtvrt – soubor památek ohraničený středověkými hradbami, dominuje
gotická katedrála sv. Eulálie
→ Chrám sv. Petra z 10. století
→ Barcelona je centrem tzv. katalánské secese představované Gaudium – Sagrada
Família
Rekreace
1. oblast při Biskajském zálivu → Costa Verde
Střediska → San Sebastian – filmové festivaly, přímořské lázně
2. pobřeží Středozemního moře → Costa Brava
→ Costa Azahar
→ Costa Blanca
→ Costa del Sol
3. Baleráské ostrovy → Mallorca – Palma de Mallorca
Střediska → Paguera, Playa de Palma
4. Kanárské ostrovy – nejvýznamnější oblast dlouhodobé rekreace v Evropě
- správní středisko Las Palmas
- oblast bezcelního obchodu
Ostrovy → Gran Canaria, La Gomera, El Hiero, Tenerife, Fuerteventura, Lanzarote,
La Palma
CR v zemích jižní a jihovýchodní Evropy II
Rozloha = 92 390 km2
Počet obyvatel = 9 850 000
Přírodní podmínky:
Podnebí: Podobné jako ve Španělsku. Portugalsko sice leží v subtropickém podnebném pásmu, ale příliv vlhkého vzduchu z Atlantiku modifikuje jeho rysy. Středohorské oblasti na severu – srážky až 2 500 mm – jedno z nejdeštivějších míst v Evropě; období letního sucha na jihu v Algarve trvá půl roku.
Památky a CR
Disponuje podobnými a společenskými podmínkami jako Španělsko. Ročně se zde vystřídá asi 7 milionů zahraničních turistů. Největší návštěvnost má jižní pobřeží.
Střediska:
→ Albufeira
→ Etoril – léčivé termální prameny
- mezinárodní sportovní soutěže v golfu, dostizích a regata
→ Cascais – královská citadela je letním sídlem prezidenta
- býčí zápasy
→ ostrov Madeira – klimatické podmínky umožňují celoroční provoz rekreačních a lázeňských
zařízení
- produkce vína a banánů
Lisabon → hrad sv. Jiří
→ muzeum kočárů
→ Belémská věž
Coimbra → původně hlavní město Portugalska, ve 14. století sem byla přenesena univerzita
z Lisabonu
Evora – je nazývána muzeem portugalské architektury
→ Dianin chrám
→ Kostnice – 50 tisíc lidských lebek a jiných kostí zabudováno do stavby
Fátima – významné poutní místo
CR (cestovní ruch) v zemích střední Evropy III
Rozloha: 41 293 km²
Počet obyvatel: 7 050 000
Klasickou zemí CR, každoročně přijímá několikanásobně vyšší počet turistů než má obyvatel, roční návštěva asi 20 mil./rok.
Pro potřeby CR funguje výtečná MTZ.
Přírodní podmínky:
Povrch – Savojské Alpy (z F); Penninské Alpy – nejkrásnější masiv Monte Rosa, Dufourův štít – nejvyšší vrchol 4 634 m, poblíž Matterhorn – jehlan; Rhaetské Alpy; Bernské Alpy – Aletschký ledovec
Vodstvo – Rhône, Rýn – Schaffhausen (největší evropské vodopády)
Jezera ledovcová: Bodamské; Laggo Maggiore; Genevské; Lugano – hraniční
Curyšské; Vierwaldstättské; Neuchâtelské – vnitřní
Podnebí – rozhraní mezi oceánským a kontinentálním podnebím; velmi chladné léta i zimy – nadmořská výška; větry Fény – suché, teplé, od hor; větry Mistrál – kladné zimní větry
Ochrana přírody:
Asi 500 chráněných přírodních rezervací – Aletschký prales (lípa, modřín, stáří stromů přes 100 roků); Monte San Giorgio (myrta, koleandr)
Švýcarský národní park – 1914; nejstarší evropský NP
Zimní sportovní rekreační střediska:
Zermatt
Grindenwald
Davos
Lázně:
Sv. Morict – na minerálních pramenech, letní i zimní období – klimatické
Davos – klimatické, Spengler – 1860, 1. evropská léčebna tuberkulózy
Bern
- historické centrum, gotická katedrála, radnice, hodinová věž s orlojem
Luzern
- středověká část města je chráněna hradbami s 9 věžemi, součástí hradu je dřevěný most (1333 m dlouhý) přes řeku Reus
Geneva
- 160 n.l. římany jako vojenský tábor
- 1864 podepsána 1 konvence Červeného kříže
- palác národů; palác sv. Zdravotnické organizace
- Fribourg – součást historického města
- Chillon – hrad, skalnatý výběžek nad ženevským jezerem
Basel
- velechrám Münsel – 9. – 13. století n.l.
Není členem EU – neutrální
CR (cestovní ruch) v zemích střední Evropy IV
Rozloha: 356 954 000 km²
Počet obyvatel: 82 mil.
Pasivní bilance CR, ročně z Německa vyjíždí cca 30 – 34 mil. Němců a přijíždí cca 15 mil. zahraničních turistů.
Přírodní podmínky:
Povrch – ve směru od jihu k severu se nadmořská výška postupně snižuje;
Na jihu: Tyrolské Alpy – nejvyšší vrchol Zugspitze – 2 863 m;
Na severu: Severoněmecká nížina – má charakter plošiny, nachází se zde četná jezera – jezerní oblast: Nuklenburská jezerní plošina
Střed území má charakter středohor, z nichž vystupují jednotlivé hřebeny: Schwarzwald; Bavorský les; Schwabský Jura (Švábský); Franrský Jura; Dunajský les; Masiv Haiz
Podnebí – s výjimkou alpské oblasi je podnebí poměrně mírné a je ovlivněno Atlantickým oceánem. Léta jsou chladnější, deštivá, dostatek srážek, při pobřeží – sezóna na koupání asi 6 týdnů v roce, průměrné denní teploty okolo 20 °C (v červenci). V zimě jsou srážky smíšené, s vyšší nadmořskou výškou -› déle sníh. V Alpách sezóna až 6 měsíců.
Vodstvo – díky srážkovým poměrům je říční síť velice hustá a rozvinutá.
Rýn – největší řeka, pramení ve Suisse, teče přes Německo doleva do Nizozemska až do Severního moře.
Dunaj – pramení v Německu a teče do Černého moře, není moc velká
Iller; Lech; Izar – jsou vyvinuté pro vodní turistiku
Labe – pramení u nás, dopravní cestou (pro lodě) nemá využití v CR (jen protéká exotickou krajinou Saskem)
Jezera: pozůstatek ledovcového jezera – Bodamské; Chyňské. Jezera v Nuklenburské jezerní plošině mají využití pro letní rekreaci a vodní sporty.
Střediska:
Garmisch-Partenkirchen – v roce 1936 ZOH
Obersdorf – četná sanatoria a sportovní zařízení, napr. Skoky na lyžích
Oberwiezental – lyžařské středisko v Krušných horách
Nejvýznamnější koncentrace CR je v podhůří Bavorských Alp; oblast kolem jezera Chiemsee (194 km²); střediska: Bernau; Prün
Lázně:
Bad Reichenhall – slané pramen, solivarnické muzeum
Bad Schandau – lázně při hranicích s ČR v Saskem Švýcarsku
Baden-Baden – radioaktivní slané prameny
Wiesbaden – horské slané prameny
Bad Godesberg – jsou součástí Bonnu
Bad Salzuflen – největší lázeňský park v Německu
Rekreační středisko při Severním moři: Východofríské a Severofríské ostrovy (místní folklór, chladnější klima, budovy)
Rekreační střediska při Baltském moři: Warnemünde; Wismar; Sassnitz; ostrov Rujana
¨V Německu je přes 80 velkoměst s nepřeberným množstvím kulturně historických památek. Rozsah předmětu ZCR dovoluje podat informaci pouze o některých z nich:
Bonn
- nejstarší stavbou města je románský dóm z 11. století
- rýnské zemské muzeum – lebka neandrtálského člověka
- rodiště L. van Beethovena
Frankfurt nad Mohanem
- nejvýznamnější památky města byly poničeny válkou
- Römer – radnice, kde v lesařském sále jsou portréty císařů a králů Římské říše
Kolín nad Rýnem
- v 1. století zde pobývala řada Římských císařů, dokonce zde kotvila římská vojenská flotila
- románský chrám sv. Gregora ze 4. století
- římsko-germánské muzeum
- dům č. 4711 v 18. století vyrobena „kolínská voda“
Mnichov
- Frauenkirche – trojlodní chrám postavený ve stylu cihlové gotiky
- Glyptolika – sbírka antických sochařských děl
- Pinakotéka – jedna z nejvýznamnějších evropských obrazáren
Mišeň
- Albrechtsburg – pozdně gotický hrad
- U údolí Triebischtal v prostorách hradu proslulá výroba porcelánu; zde je rovněž muzeum s exponáty od r. 1710
Drážďany
- Zwinger – soubor galerií a pavilonů, obrazárna starých mistrů
Řezno
- Petrký dóm – stavěn podle vzoru francouzských katedrál
Berlin
- Berlínská opera
- Braniborská brána
- Klasicistní stavby na ulici „Pod Lipami“
Lichtenštejnsko
- knížectví + parlament
- neplatí se zde daně, jen kapitál
- hlavní město Vaduz
- úřední jazyk je němčina
- úřední měna je švýcarský frank
CR (cestovní ruch) v zemích střední Evropy
Slovensko
Rozloha: 49 000 km²
Počet obyvatel: 5,3 mil.
Přírodní podmínky:
Povrch – většinu území vyplňují Karpaty, které se táhnou v několika pásmech; Vysoké Tatry, Nízké Tatry, ...; nížiny – Východoslovenská, Západoslovenská. Nízké a Vysoké Tatry mají řadu jezer ledovcového původu, např. Velké Hincovo pleso a Štrbské pleso.
Klima – je určeno především nadmořskou výškou, v létě průměrná teplota – v nížinách 20°C, na horách (Lomnický Štít) 4 °C; v zimě průměrná teplota – nížiny -3,5 °C, hory -10,5 °C, Lomnický Štít -12 °C. Hory se sněhovou pokrývkou skýtají velké možnosti pro rozvoj CR.
Vodstvo – převážná část území je odvodňováno Dunajem do Černého moře; hlavní hydrologickou osu tvoří Váh, na němž je vybudována Kaskáda vodních elektráren. Asi 4 % území odvodňují řeky Poprad a Duanjec do Baltského moře.
Vodní nádrže – Liptovská Mara; Zemplinská Širava; Ostravská vodní nádrž
Společenské atraktivity:
Bratislava
– Rozvoj po 2. sv. válce z ní učinil hospodářské, kulturní a vědecké centrum Slovenska.
– Historické jádro je památkovou rezervací již dominuje Bratislavský hrad, který je dnes sídlem prezidenta.
– Gotický dóm sv. Martina – konaly se zde korunovace uherských králů
– Michalská brána
– Primaciální palác
– Muzea: Slovenská národní galerie – v budově Vodních kasáren; Slovenské muzeum; Lékárnické muzeum
– Zřícenina hradu Děvín n ad soutokem Dunaje a Moravy
Vysoké Tatry
Převažuje vysokohorský terén, který se využívá pro horolezectví a náročnou turistiku. Klimatické podmínky umožňují sport, rekreaci a lázeňství. Vstupní branou do VT je Poprad s mezinárodním letištěm.
Kežmarok – městská památková rezervace s četnými renesančními, barokními a klasicistními stavbami
Nejznámější rekreační střediska: Štrbské pleso; Starý Smokovec
Lázně: Vyšné Hágy; Starý Smokovec
Nízké Tatry
Terén vhodný pro letní turistiku, rekreaci a zimní sporty.
Střediska: Donovaly; Bystré; Jasná pod Chopkom; Malino Brdok – Rožomberok
Přírodní atraktivity: Demänovská ladová jaskyňa
Společenské atraktivity: Banská Bystrica je městskou památkovou rezervací; hrad nad městem a památník SNP
Lázně: Piešťany; Trenčianské Teplice
Slovenský Ráj
Poskytuje soubor přírodních krás a zajímavosti
Dobčínská ladová jaskyňa
Hornád; Hnilec – vodní turistika
Slovenský Kras
Svými 800 km² je největším krasovým územím ve střední Evropě
Jeskyně: Domica; Gombasecká; Ardovská
Propasti: Brázda; Malá Žomboj; Velká priepasť
Lázně: Rajecká Teplice; Sliač; Bardějov
Kulturně – historické památky:
Trenčínský hrad – nápis na skále z roku 179
Oravský hrad – národní kulturní památka
Kremnica – mincovna, ražba zlatých dukátů
Levoča – gotický kostel sv. Jakuba; dřevěný oltář (18,5 x 6 m)
Nitra
Sídelní hrad panovníků Velké Moravy, kníže Pribina zde postavil v r. 830 první historicky známý kostel na Slovensku
Trnava
„Slovenský Řím“; v 17. a 18. století byla univerzitním městem, dnes vyniká komplexem barokních budov původní univerzity
Článek podporuje:
skateboard shop, sportovní obuv, koloběžky
CR (cestovní ruch) v zemích střední Evropy II
Rozloha: 83 856 km²
Počet obyvatel: 7 975 000
Roční návštěva je asi 20 mil. zahraničních turistů, vynikající úroveň CR s komplexní vybaveností, dlouhodobě aktivní saldo CR.
Přírodní podmínky:
Povrch – 60 % povrchu zabírají Alpy
1.) Centrální pásmo – Vysoké a Nízké Taury; Grossglockner – 3 797 m; ledovec Pastersee
2.) Severní vápencové pásmo – Salzburské Alpy; Dachstein
3.) Jižní vápencové pásmo – Karnské Alpy; Karavanky
Severní část Rakouska vyplňují výběžky České vysočiny, např. Wieberger Wald; Severovýchod Rakouska vyplňuje Vídeňská pánev.
Vodstvo – většina území je odvodňována Dunajem, který je využíván k výletním plavbám. Jeho největšími přítoky jsou Inn; Dráva; Enns a Mura.
Jezera jsou většinou ledovcového původu, typickým zástupcem je Bodamské jezero.
Největším stepním jezerem je Neziderské jezero.
Jezera v Alpách: Attersee; Trannsee; Mondsee; Zellersee
Podnebí – většina území má kontinentální podnebí, přičemž velký vliv na teplotu a množství srážek má nadmořská výška (až 2 000 mm/rok). Nejméně srážek spadne ve Vídeňské pánvi (600 mm). Pro území Rakouska jsou zejména v jarním období, typické padavé větry – „fény“. Velehorské oblasti mají drsné klima, ovlivněné reliéfem a expozici svahů. Jsou zde velmi dobré sněhové podmínky.
Zimní sportovní střediska:
Kitsbühel
Innsbrug
Bischofschofen
Lázně na minerálních pramenech:
Bad Ischen
Badgastein
Vídeň
- dóm sv. Štěpána, gotická katedrála
- románský dóm sv. Ruprechta
- vídeňský hrad Hofburg
- zámek Schönbrung – muzeum kočárů, chov a výcvik lipicánských koní
- Bellveder – komplex dvou zámků s parkem
- Prater – zábavné středisko
- W. A. Mozart, L. van Beethoven, J. Hayden, F. Schubert – vídeňská opera
Linec (Linz)
- Pöstlingberg – vrchol nad městem s poutním chrámem a vede sem nejstrmější elektrická dráha v Evropě
Salzburg
- rodné město W. A. Mozarta s muzeem
- Hohensalzburg – středověká pevnost nad městem
- Festspielhaus – koncertní hala z jedné poloviny vtesána ve skále se 40 m klenutým stropem – Mezinárodní hudební festival od 1920
- Románská katedrála dóm sv. Ruprechta s hrobkou W. A. Mozarta
Innsbrug
- 2 x ZOH; Goldenes Dachel – muzeum ZOH
- tyrolské muzeum lidového umění
- evropské fórum – moderní kongresové centrum
Štýrský Hradec (Graz)
- tzv. zemský dům – nejmohutnější renesanční stavba v Rakousku; zbrojnice s jedinečnou kolekcí zbraní a vojenské výstroje ze 17. století (pro 30 000 mužů)
Klagenfurt
- Wörter See (jezero); nejteplejší oblast Rakouska – Rakouská riviera
Mariazell
- nejznámější poutní místo Rakouska s významnou ikonou sošky Panny Marie ze 13. století
CR v ČR v oblasti II. kategorie
Tyto oblasti soustřeďují na svém území méně kvalitní předpoklady pro CR, ale přesto jsou na takové úrovni, že mají celostátní význam.
Orlické hory
S podhůřím mají význam pro rekreaci v obou sezónách; návštěvnost je v létě soustředěna spíše do středisek v podhůří, v zimě do několika horských středisek (Deštná, Říčky, Čepkovice). Hydrologické poměry (Orlice, Úpa, Metuje, přehrada Pastviny na Orlici) doplňují přitažlivost oblasti v letní sezóně. Chráněná krajinná oblast z roku 1969. Ze společenských atraktivit jsou zajímavé architektonické památky, především městská památková rezervace Nové Město nad Metují se zachovalým renesančním jádrem, originální stavby lidové architektury a místa spojená s životem a dílem klasiků naší literatury – Boženy Němcové (zámek Ratibořice, Babiččino údolí se Starým Bělidlem) a Aloise Jiráska (rodný dům v Hronově a místa připomínající jeho dílo). Celostátní význam má festival ochotnických divadelních souborů Jiráskův Hronov. V podhůří přitahuje zájem i několik památníků na prusko-rakouskou válku v r. 1866. Oblast souží potřebám rekreace především obyvatel průmyslového obvodu Hradec Králové – Pardubice.
Moravský kras
Je to chráněná krajinná oblast severovýchodně od Brna, která na ploše 100 km² soustřeďuje množství krasových útvarů na povrchu i v podzemí (kaňony, propasti, kolem 400 jeskyň, vývěry, závrty, ponorné říčky).
Z povrchových jevů jsou pozoruhodné kaňony Pustý a Suchý žleb (100 – 120 m hluboké) a propast Macocha (hloubka 168 m, z toho 30 m pod vodou; vznikla propadnutím jeskynních stropů) s ponornou řekou Punkvou na dně. Jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou jsou v řadě míst turisticky přístupné.
Mezi nejnavštěvovanější patří Punkevní jeskyně a Macošské vodní dómy. Méně navštěvovaná místa jsou Rudické propadání, Ochozská jeskyně, Sloupsko-šošůvská jeskyně, Kateřinská jeskyně, Balcarka. Z architektonických památek jsou zajímavé zámky v Boskovicích a v Rájci nad Svitavou, kde je též muzeum Moravského krasu.
Oblast je přístupná dálkovými spoji a ve víkendové rekreaci má význam pro populaci brněnské městské aglomerace a měst střední Moravy.
Českomoravská vrchovina
Šumava
Horská oblast s pestrou morfologií krajiny a vysokou lesnatostí (přes polovinu rozlohy území) se uplatňují především v dlouhodobé rekreaci (letní i zimní), vodních sportech, myslivosti a rybolovu. Atraktivitu v letním období zvyšuje Lipenská vodní nádrž. Ve vodní turistice se uplatňují horní toky Otavy i Vltavy (nad Lipnem). V rámci pěší turistiky lze navštívit přírodní zvláštnosti (kamenné moře a obří hrnce v údolí řeky Vydry, rašeliniště aj.).
Přitažlivá je i přírodní rezervace Boubínský prales a jezera ledovcového původu (Černé a Čertovo). Kulturně-historické památky – klášter ve Vyšším Brodě, architektura měst Kašperské Hory, Vimperk a Volary (zámky), hrad Rabí – rozšiřují možnosti využití oblasti v letním období. Těžiště CR je zatím v zimní rekreaci, turistice a sportech v několika střediscích – Železná Ruda, Hojsova Stráž, Kubova Huť, Churáňov. Otevření hranic, likvidace rozsáhlých, v minulosti nepřístupných hraničních pásem a zřízení národního parku (1991) vytvářejí předpoklady pro rozvoj CR, ale zatím tomu brání nedostačující ubytovací kapacita a horší dostupnost.
Přírodě škodí „divoká“ rekreace v rámci individuálního CR, kterou bude nutno usměrnit.
Jeseníky
1.) Hrubý Jeseník (nejvyšší část, Praděd – 1492)
2.) Nízký Jeseník (podhůří Hrubého Jeseníku)
3.) Kralický Sněžník (Kralický Sněžník – 1423)
4.) Rychlepské Hory (Smrk – 1125)
Jeseníky disponují podmínkami, které umožňují jejich využívání prakticky po celý rok. Přispívá k tomu lázeňství (Jeseník, Karlova Studánka, Dolní Lipová) a výhodná dopravní poloha vůči nížinným oblastem střední a severovýchodní Moravy. Kvalita oblasti spočívá především v rozsáhlých lesních porostech (na polovině rozlohy území), v horském jádru je i možnost odstřelů zvěře (např. muflonů). Z přírodních atraktivit se uplatňují jeskyně (Na Pomezí, Na Špičáku), bizarní skalní útvary a bludné balvany z období zalednění pevninským ledovcem. Četné jsou i lokality chráněných rostlinných společenství a rašeliniště (Rejvíz, Skřítek). Z kulturně-historických atraktivit stojí v pobřeží zámky Velké Losiny (muzeum výroby papíru), Javorník-Jánský vrch, Šternberk, Bruntál, Hradec u Opavy (významný pobytem L. van Beethovena) a památník J.A.Komenského ve Fulneku.
Zimní rekreační střediska:
1.) Malá Morávka
2.) Červenohorské sedlo
3.) Ramzová
4.) Petříkov – Ostružná
5.) Miroslav
6.) Ovčárna – Petrovy kameny
7.) Dolní Morava
Beskydy
Zimní rekreace a zimní sporty:
1.) skoky na lyžích – Frenštát pod Radhoštem (Jiří Raška)
2.) sjezdové lyžování – Soláň, Gruň, Bílá-Mezivodí, Velké Karlovice, Pustevny-Rástoka,
Staré Hamry
Krkonoše
Jsou nejvýznamnější horskou oblastí s 80 % využitelností území pro CR. Jako první v republice byl v roce 1963 vyhlášen KRNAP. Přírodní podmínky (členitost terénu, dlouhotrvající sněhová pokrývka, řada přírodních atraktivit) je předurčují pro zimní a letní turistiku, rekreaci a zimní sporty. K vysoké návštěvnosti přispívá i relativně dobrá vybavenost, jejíž kapacita nerostla úměrně s poptávkou. Významnou roli má i poměrně dlouhá tradice.
Díky dobré dopravní dostupnosti a výhodné poloze slouží k uspokojování dlouhodobých i krátkodobých forem CR pro široké zázemí středních Čech včetně pražské aglomerace. Z jednotlivých lokalit mají největší význam Špindlerův Mlýn, Pes pod Sněžkou a Harrachov. V jejich okolí je dostatek vhodných terénů pro lyžování a turistiku. Kromě Sněžky je nejvíce navštěvovaná vrcholová cesta, která prochází v blízkosti četných přírodních atraktivit (Dívčí a Mužské kameny, Sněžné jámy a další).
Využití je rozšířeno dalšími funkcemi, z nichž má celostátní význam lázeňství (Jánské lázně). Přetíženost oblasti je mimořádná, a proto se přistupuje k určité regulaci.
Typy průvodců
- vedoucí zájezdu – stará se o průběh zájezdu podle stanoveného programu, kontroluje sjednané služby, sleduje počet účastníků a poskytuje základní informace
- průvodce zájezdu – provádí doprovodné služby u poskytovaných zájezdů během dopravy na místo pobytu, podle potřeby přebírá skupinu vracející se domů
- turistický průvodce – podává odborný výklad z oblasti kultury, historie, přírody atd., musí splňovat kvalifikační požadavky průvodce CR, což prokazuje splnění zkoušky odborné způsobilosti
- specializovaný průvodce – je vyškolen nebo vzdělán na určitou oblast aktivit a proto rozeznáváme několik druhů:
a) horský vůdce – provádí účastníky ve vysokohorských oblastech
b) sportovní instruktor – trénuje specifické druhy sportu a má na ně odbornou kvalifikaci
c) odborný průvodce – provází na hradech, zámcích, muzeích a galeriích
d) animátor – je osoba odpovědná za organizování aktivit volného času v hotelech, na výletních lodích…, je zaměstnán na celou sezónu
- pobytový delegát – působí dlouhodobě v místě pobytu jako vedoucí zájezdu, stará se o program, kvalitu služeb, řeší reklamace, pomáhá klientům řešením událostí a nabízí výlety připravené CK.
CR v ČR v oblasti I. kategorie
Západočeské lázně
Tato oblast zahrnuje vedle lázeňských středisek Karlovy Vary (12 léčebných pramenů, většina studených – pitná kůra, teplé – vřídla, „Mlýnský kámen“, Becherovka, Matonka, karlovarský porcelán), Mariánské Lázně (40 minerálních pramenů – studené), Františkovy Lázně i další (Konstantinovy Lázně a Lázně Kynžvart) a prostor v jejich zázemí na horním toku Ohře. Kromě lázeňské léčby založené na mimořádných přírodních předpokladech a dlouhodobé tradici se zde v zahraničním CR uplatňují i honitby (lesy zabírají 40 % území). Klimatické podmínky dovolují částečně využití i v zimním období, většinou ke krátkodobým pobytům. Lázně a rekreace umožňují využívat oblast prakticky po celý rok. Turistická přitažlivost je dána i některými přírodními atraktivitami (bahenní sopky, vyhaslé jícnové sopky Komorní hůrka a Železná hůrka nedaleko Františkových Lázní) a kulturně-historickými památkami. Mezi nimi stojí v popředí Cheb, jehož historické jádro se zcela zachovalým středověkým půdorysem (chrám sv. Bartoloměje, Špalíček, zbytky císařské Falce – jediné na území ČR) bylo v podstatě obnoveno. Lázeňská střediska vynikají v pořádání řady kulturních (mezinárodní filmový festival a Miss ČR v Karlových Varech, hudební festivaly v Mariánských Lázních) a sportovních akcí (letní dostihy a mezinárodní golfový turnaj v Karlových Varech, dlouhá plochá dráha v Mariánských Lázních); zároveň soustřeďují soubor doplňujících atraktivit CR (divadla, promenádní koncerty, golf, dnes i kasina, zpívající fontána a mezinárodní soutěže v Hotelu Golf v Mariánských Lázních).
Likvidace akce
- identifikační údaje zájezdu (termín, místo, trasu)
- rozsah a kvalita poskytovaných služeb
- závady při čerpání služeb a jejich odstranění
- mimořádné situace
- doporučení k budoucím změnám (trasa, program, služby, časový harmonogram,..)
- informace o počasí během zájezdu
2/ Vyúčtování průvodcovské odměny a mimořádných výdajů
3/ Vrácení zapůjčených věcí
Povinnosti průvodce při řešení mimořádných událostí
- onemocnění, úraz účastníka
- úmrtí účastníka
- účastník se nedostaví k odjezdu ve stanovený čas
- řešení závad v poskytovaných službách
- řešení ztrát a poškození věcí vnesených do ubytovacího a stravovacího zařízení
- ztráta cestovního dokladu v zahraničí
- řešení pojistných událostí
Podmínky pro provozování průvodcovské činnosti
A) Požadavky na osobnost průvodce:
- osobní vlastnosti – pečlivost, svědomitost, sebevědomí, dobrá paměť, pohotovost, schopnost improvizovat, řečnické nadání, zásadovost….
- potřebné dovednosti – orientace ve městech a v přírodě, společenský takt, logické myšlení, poskytnutí první pomoci….
- potřebné znalosti – právní normy upravující poskytování služeb CR, poskytování technických služeb CR, částečně psychologie a sociologie, topografické a geologické znalosti ději kultury a současné dění ve světě, jazykové znalosti, znalost zásad společenského chování….
- potřebné postoje – cestování by mělo být pro průvodce zálibou, musí se průběžně vzdělávat, nesmí poškozovat jméno CK….
B) Požadavky na kvalifikaci průvodce:
V případě, že se rozhodne k samostatné výdělečné činnosti a bude chtít získat živnostenský list, musí splňovat požadavky dané aktuálním zněním daného zákona, zde se rozlišují:
- služby osobního charakteru tvz. doprovodné služby jako živnost volná
- PČ jako živnost vázaná
Hlavní úkoly průvodce CR
2) Průvodce poskytuje informace o průběhu zájezdu, o důležitých předpisech a zejména podává výklad o navštívené zemi
3) Průvodce řeší mimořádné události během zájezdu
4) Průvodce je v neustálém kontaktu s lidmi, je jim dobrým společníkem, ale i autoritou
5) Průvodce kontroluje plnění závazného programu, počet účastníků a kvalitu poskytovaných služeb
6) Průvodce odvádí kvalitní práci a snaží se minimalizovat náklady a možná rizika
Vlastní průběh průvodcovské akce
Potřebné vybavení od CK lze rozdělit do těchto částí :
1/ Dokumenty – seznam účastníků, doklady o pojištění, zasedací pořádek, ubytovací
rozdělovník, pokyny pro účastníky a pro průvodce, potvrzení objednávky služeb, cestovní
příkaz, formuláře pro případ mimořádných událostí a reklamací, formulář pro hlášení
pojistné události, dotazník, spokojenosti, podklady pro vyúčtování průvodcovské odměny,
propagační materiály, katalog CK.
2/ Ceniny a jiné hodnoty – úvěrový list (voucher), jízdenky, letenky, vstupenky, poukázky na
stravování, šeky, platební karta, telefonní karta, atd.
3/ Finanční hotovost – záloha na mimořádné výdaje, kterou je nutno vyúčtovat po návratu.
Osobní vybavení průvodce :
- psací potřeby, lepidlo, nůžky, listy čistého papíru
- mapky, atlasy, plány měst
- budík, baterka, dle charakteru akce buzola, kompas, dalekohled..
- osobní doklady, průkaz o odborné způsobilosti průvodce
- visačka se jménem CK
- adresy a telefony zastupitelských úřadů
- telefonní čísla první pomoci a policie v zahraničí
Povinnosti průvodce během přepravy a pěšího výletu
Činnost průvodce závisí na druhu použitého dopravního prostředku a charakteru zájezdu.
Na místo odjezdu se průvodce dostaví dostatečným časovým předstihem.
- označí autobus logem CK, vyvěsí zasedací pořádek
- usměrňuje nástup účastníků a dohlíží na uložení zavazadel
- vyzve účastníky ke kontrole cestovních dokladů
- provede kontrolu podle jmenného seznamu
- na začátku cesty přivítá účastníky jménem CK, seznámí je s trasou, cílovým místem a
s organizací cesty
- oznámí číslo svého mobilního telefonu a požádá o dodržování smluvených časů
- během jízdy průvodce dle možnosti podává výklad
- před přestávkami a rozchodem důrazně upozorní na místo a čas odjezdu
Povinnosti průvodce během pěšího výletu
Před odchodem je třeba účastníky seznámit s náročností trasy, počtem km, převýšením, s požadavky na vybavení a oblečení, s možností odpočinku a s občerstvením, informovat o počasí a o nutnosti čekat na každé křižovatce, určit prvního a posledního člena skupiny. Během pochodu průvodce podává výklad, kontroluje počty osob a dohlíží na chování.
Na konci pochodu kontrola počtu osob.
Příprava průvodce na průvodcovskou akci
Zpracování informačního minima :
Informační minimum je soubor informací o dané zemi či oblasti v následujícím rozsahu :
- název státu, hlavní město, státní zřízení
- přírodní charakteristika, obyvatelstva, hospodářství, ekonomické údaje
- dějiny země, významné historické a umělecké památky
- hlavní atraktivity pro cestovní ruch, světová prvenství
- další údaje – náboženství, měna, významné osobnosti, političtí představitelé, úřední jazyky
příprava na průvodcovskou akci má tyto části : 1/ Topografická příprava
2/ Charakteristická příprava
3/ Psychologická příprava
Topografická příprava
Smyslem této přípravy je stanovení trasy zájezdu, vytipování zajímavých míst po trase, nebo vymezení místa pobytu. Pracujeme proto s mapou nebo atlasem, vypočteme kilometry, dobu trvání jízdy a jednotlivé úseky trasy. Výsledkem topografické přípravy jsou excerpční lístky, které obsahují potřebné údaje k výkladu o zajímavých místech na trase. Na druhé straně lístku se uvádějí údaje o historickém vývoji daného místa.
Příprava průvodce na průvodcovskou akci II
Cílem chronologické přípravy je zpracování přísného časového harmonogramu, který obsahuje rozpis zájezdu dle jednotlivých dnů, časy příjezdů a odjezdů, navštívená místa, kilometrové vzdálenosti, …
Při zpracování časového harmonogramu bereme v úvahu časy objednaných služeb, otvírací doby památek, zastávková místa a výsledky topografické a psychologické přípravy. Harmonogram jednotlivých dnů zpracuje průvodce na list papíru, který obsáhne potřebný počet sloupců, kde každý ze sloupců je určen pro záznam stručné informace.
Psychologická příprava
psychologická příprava je zaměřena na účastníky zájezdu. Podklady získá průvodce z přihlášek na zájezd. Pokud nelze potřebné údaje získat z přihlášek, může je průvodce odpozorovat během prvních dnů zájezdu, nebo lze vycházet z rozhovoru s jednotlivými účastníky zájezdu.
Důležité je znát : náboženskou, sociální a profesní příslušnost, věk, stav, vzdělání, zdravotní stav, zájmy, záliby, příbuzenské vztahy
U zahraničního CR je důležité se seznámit se zvyky, které jsou typické pro danou národnost :
Němci – dochvilní, přesní, často vedou rozhovory, dotazy
Francouzi – zdvořilí, uhlazení, vedou rozhovor při jídle, silné nacionální cítění
Angličané – rezervovaní, formální, mají úctu ke šlechtě a ke královské rodině
Japonci – uctivý, houževnatí, pořádní, nemají rádi tělesný kontakt, pozdrav vyjadřují úklonou, časté dotazy, vedou zdlouhavá jednání
Pro úspěšné jednání průvodce s klienty platí několik zásad :
akademickými tituly pouze tehdy, když na tom účastníkovi záleží
2/ Vyslovovat pochvaly a uznání , kritizovat s vyloučením veřejnosti
3/ Předcházet konfliktům tím, že podáváme včasná a závažná sdělení
4/ V případě konfliktu separovat jeho účastníky důrazně upozornit na systém pravidel České
změny pravidel mohou způsobit nejistotu u účastníků CR
5/ Po řešení problémů je nutno nalézt přesvědčivé argumenty
Průvodcovská akce
I. příprava - topografická
- chronologická
- psychologická
II. vlastní průběh
III. likvidace
Cestovní ruch v zemích severní Afriky a v Austrálii (Egypt, Tunisko, Maroko, Austrálie, Nový Zéland) II
CR se zde rozvíjí velmi dynamicky počtem turistů. Nejnavštěvovanější přímořská střediska a přímořské lázně:
HAMMAMET, MONASTIR, ostrov DJERBA (legendární ostrov Odysseův), GAMMARTH, SOUSSE, MAHDIA a další.
Památky z dob římanů a féničanů:
Rujny města KARTÁGA
Amfiteátr EL – DŽEM
Kultovní středisko muslimů KAIROUAN s četnými mešitami a výrobou koberců
MAROKO:
Využívá příznivých podmínek pro přímořskou rekreaci hlavně při Atlantiku – SAFI, CASABLANCA.
Ve vnitrozemí se turisté soustřeďují na FEZ a MARRAKEŠ se starým městem a mešitami.
AUSTRÁLIE:
Má rozsáhlý domácí CR. Vzhledem k přírodním podmínkám (většina území kontinentu je vyplněna nehostinnými pouštěmi) a soustředění obyvatelstva při pobřeží je těžiště CR v přímořských rekreačních střediscích ve východní (severně od Brisbane), jihovýchodní (Nový Jižní Wales a Tasmánie) a západní (v zázemí Perthu) části Austrálie, které klimaticky patří do subtropického pásma.
Koupání v moři ohrožují žraloci a jedovatí vodní hadi.
Výskyt vzácné zvířeny a vegetace, zejména v severní části kontinentu – KAKADU NATIONAL PARK a YARRAWONGA WILDLIFE PARK.
Sydney
- budova Opery
- most přes záliv Port Jackson
střediska v horských oblastech:
AUSTRALSKÉ ALPY, NOVOANGLICKÉ POHOŘÍ
NOVÝ ZÉLAND:
Nejpřitažlivější jsou rekreační střediska ve vnitrozemí (horská zimní střediska na Jižním ostrově) a množství přírodních atraktivit spojených s vulkanickou a postvulkanickou činností (gejzíry a horské prameny na Severním ostrově).
Původní fauna představovaná ptákem KIVI (nelétavý a pokrytý srstí) a nelétavým papouškem KEA.
ROTORUA – nejproslulejší lázeňské středisko ve vnitrozemí Severního ostrova
Cestovní ruch v zemích severní Afriky a v Austrálii (Egypt, Tunisko, Maroko, Austrálie, Nový Zéland)
Nabízí nepřeberné množství památek starověké egyptské civilizace, památek z období řecké a římské nadvlády, byzantských památek a památky transformované islámem.
Káhira
- hl. město
- islámské architektonické památky – citadela, alabastrová mešita
- Národní Egyptské muzeum
Memphida
- alabastrová sfinga
- socha Ramsese II.
Sakkara
- stupňovitá pyramida
- hrob správce Hem-Ti
Gíza
- pyramidy faraonů
- kolosální socha Sfingy
Karnak a Luxor
- chrámové komplexy
- hrobky v „Údolí králů“
ALEXANDRIE
- klášter sv. Pavla při Rudém moři
- klášter sv. Kateřiny – v jeho knihovně byl nalezen proslulý Nový zákon ze 4. století
rekreační střediska při Rudém moři
HURGHADA, SAFÁGA, MERSALÉM
Pozornosti přitahují také přehrady ASUÁN I. A ASUÁN II.
CESTOVNÍ RUCH V ČR - OBLASTI 1. KAREGORIE
• světový význam - Karlovy Vary, Mariánské lázně, Františkovy lázně, Jáchymov
• národní význam - Konstantinovy lázně, Kynžvart
• celoroční využití, finančně atraktivní odvětví turist. průmyslu, minimální poškození přírody,
• Karlovy Vary - 13 léčivých pramenů (14. pramen = Becherovka), léčba nemocí zažívacího ústrojí,
látkové výměny, mnoho hotelů, většina v zahr. vlastnictví (Rusko, Německo) např. Pupp, Thermal, další a lázeňská kolonáda, lázeňské domy, prameny (nejv. Vřídlo), minerální vody Martini, Magnesia, lesnaté okolí, golfové hřiště, vlastní letiště, divadlo, klasicis. Architektura, každoroční filmový festival kategorie A, karlovarský porcelán, karlovarské oplatky,
• Františkovy lázně - nemoci srdeční, cévní, pohybové, ženské, v okolí rašeliniště Soos, bahenní sopky, pozůstatky sopečné činnosti,
• Mariánské lázně - nemoci dýchacích a močových cest, kožní choroby, luxusní hotely (např. Esplanade), golfové hřiště, lesnaté okolí,
• Jáchymov - poruchy látkové výměny, nervové choroby, radioaktivní prameny, radioaktivita je vázána na horninu smolinec, v 19 století z ní Marie Curie získala prvek Radium, v okolí horská krajina Krušných hor - Klínovec, lyžování, turistika, cyklistika, dále - Cheb - historické centrum Špalíček, zámky Loket, Bečov nad Teplou (relikviář sv. Maura), problémy : investice špinavých peněz, příchod mafií, sexuální turistika, vietnamská tržnice.
2. KRKONOŠE
• Nejvyšší české hory (vč. kosodřevin a alpínských luk), polovina v Polsku, celoroční využití - lyže, běžky, turistika, MTB, lázeňství, vodáctví, návštěvníci - Praha, Něm., Hol., střediska - Pec pod Sněžkou, Špindlerův mlýn, Harrachov - můstky, sjezdovky všech obtížností, závody SP, velké hotely i malé penziony, dále
• Jánské lázně, Jilemnice, Vrchlabí (zázemí oblastí s nemocnicí a službami vyššího řádu) a Sněžka (1602 m) s lanovkou, Modrý důl, Obří důl, Dívčí a mužské kameny, Pančavský vodopád, hřebenovka, horské chaty = boudy (Labská, Luční, Česká …), v okolí sklářství, vodáctví na horním Labi, symbol : Krakonoš, problémy : předražené nekvalitní služby, stále nedostateční infrastruktura, mnoho návštěvníků na malém prostoru, v zimě špatné parkování, malá nabídka doplňkových služeb.
CESTOVNÍ RUCH V ČR - OBLASTI 1. KAREGORIE II
• Rozsáhlé pohoří, polovina Německa, kompletně zalesněné, ve vrchol. partiích velmi cenné rezonanční dřevo - výroba hudebních nástrojů, celoroční využití - lyže, běžky, turistika, MTB, vodní sporty, myslivost, rybaření, návštěvníci - celá ČR, němci, Holanďani,
• Střediska - Železná Ruda, Hojsova Stráž, Kubova Huť, Churáňov, Zadov, Kvilda, Volary, Vimperk, Kašperské Hory,
• Neporušená příroda - bývalé hraniční pásmo, ledovcová jezera : Černé, Čertovo, Plešné, Plašilské, Laka, udolí řeky Vydry - Antýgl, Modrava - rašeliniště, močály, Schwarzenberský kanál - k plavení dřeva,
• Lipno - vodní sporty, Boubínský prales, klášter Vyšší Brod, město Český Krumlov - památka UNESCO - zámek + historické centrum, zámek - Roženberk, Domažlice - chodský folklor, německá architektura 19 století ve Volarech, Kašperských horách a Vinperku, hrad Kašperk,
• Problémy - opakující se kůrovcové kalamity, špatné hospodaření v Národním parku, přemnožení vysoké zvěře - škody na porostech, zanedbaná infrastruktura v bývalém pohraničním pásmu, vietnamské tržnice.
4. JESENÍKY
• Rozsáhlé pohoří, celoroční využití - lyže, běžky (až 6 měsíců lyžařská sezona), turistika, MTB, akrobatické lyžování, lázeňství, myslivost, návštěvníci - celá ČR (hů. Brno), Holandsko, Německo, Polsko, střediska - Ramzová, Šperák, Lipová - lázně, Bruntál, Vrbno pod Pradědem, a
• Praděd - vysílač s rozhlednou, Ovčárna - lyžování až do května („Moravský ledovec“), Červenohorské sedlo - lyžování, lázeňství - Jeseník, Lipová - lázně, Karlova Studánka, Velké Losiny, Králický Sněžník, Petrovy Kameny, Keprník, Mravenečník - přečerpávací elektrárna, údolí, údolí Bíle Opavy,
• Revíz - mechová jezírka, Špičák - jeskyně, Velké Losyny - zámek, muzeum inkvizice, výroba ručního papíru, hrady Slovinec, Nouzov,
• Problémy - jeden z ekonomicky nejslabších regionů v ČR, velká nezaměstnanost, špatná infrastruktura, konflikt ochrany přírody a turistického průmyslu v oblasti Pradědu, malá nabídka doplňkových činností.
5. BESKYDY
• Rozsáhlé pohoří, polovina na Slovensku, celoroční využití - lyže, běžky, turistika, MTB, myslivost,
• Chladnější a deštivější klima, návštěvníci - Ostrava, Polsko, Slovensko, střediska - Soláň, Poustevny, Staré Hamry, Ostravice, Horní, Prostřední, Dolní Bečva, Frenštát, Rožnov, Štramberk, Valašské Meziříčí a,
• Lysá Hora, Poustevny - lidová architektura D. Jurkovi, Radhošť - socha boha Radegasta,
• Rožnov - skanzen lidových staveb, jarmarky, ukázky starých řemesel, Štramberk - věž Trúba, jeskyně Šipka s vykopávkami pravěkého člověka, štramberské uši, Kopřivnice - automobilové muzeum Tatra, valašský folklor, Neladná - golf Frenštát - skokanské můstky, hrad Hukvaldy - rodiště L. Janáčka,
• Problémy - velké poškození emisemi z Ostravska, chladné klima v létě, nedostatečná infrastruktura, malá nabídka doplňkových činností, riziko zahájení těžby uhlí na Frenštátsku.
ZÁKLADNÍ DRUHY A FORMY CESTOVNÍHO RUCHU
CR je činnost osoby cestující ve volném čase na přechodnou dobu do místa mimo trvalého bydliště, a to za účelem jiným než je výdělečná činnost.
Podle motivu účasti rozeznáváme tyto základní druhy:
1. Rekreační CR
2. kulturně-poznávací CR
3. Sportovně-turistický CR
4. Náboženský CR
5. Lázeňský CR
6. Hospodářský CR
7. Kongresový CR
1. Rekreační CR
-motivem - odpočinek, regenerace pracovních sil, pobyt na čerstvém vzduchu
2. Kulturně-poznávací CR
- motivem - poznávání památek, kult. zařízení, akce
3. Sportovně-turistický CR
- motivem - dosažení dobré kondice (lyžování, turistika)
4. Náboženský CR
- motivem -návštěva potních míst, náboženské památky, relikvie (křtiny…)
5. Lázeňský CR
- motivem - rekonvalence, znovu nabití pracovních schopností, relaxace
6. Hospodářský CR
- motivem - návštěva nějakého místa, kde si daný účastník rozšíří hospodářskou a ekonomickou
stránku, exkurze, výstavy a veletrhy
7. Kongresový CR
- motivem - zájem odborníků v určitém oboru, konference, přednášky
ZÁKLADNÍ FORMY
1. Podle velikosti skupiny (podle propočtů účastníku)
Individuální (rodina)
Skupinová (třída)
2. Podle způsobu zabezpečení cesty
Organizovaná (cesta zabezpečena CK, nebo jiným podnik. Subjektem)
Neorganizovaná (veškeré služby si účastníci organizují sami)
3. Podle místa, kde se CR uskutečňuje, rozeznáváme
Domácí (účastník se pohybuje po území vlastního státu)
Zahraniční Aktivní (cizinci přijíždí k nám)
Pasivní ( my jedeme do ciziny)
4. Podle délky pobytu
Krátkodobý (2 až 3 noci)
Dlouhodobý (3 a více, od 6ti měsíců je to pobyt)
Vztah mezi domácím a zahraničním CR
Domácí CR - stabilizuje využití kapacity nýtovacích zařízení v době snížené poptávky od účastníků za zahraničí
Zahraniční CR - zvyšuje předpoklady pro zájem obyvatel od cesty do zahraničn
EKONOMICKÁ STRÁNKA = KALKULACE
účastníka, tato cena se uvádí v nabídkovém katalogu a zájezd se za ni prodává
- ve výsledné kalkulaci, která se stanovuje po skončení zájezdu se zjišťují skutečné
náklady a příčiny jejich překročení či snížení
Kalkulace ceny zájezdu se skládá:
1. Z korunových či devizových nákladů na úhradu služeb
2. Z rizika neobsazenosti - -10% z pevných nákladů (doprava )
3. Ze změn měnových kurzů
4. Náklady na průvodce – jen tehdy, pokud není v bodě 1 mezi účastníky
5. Je z přirážky CK na provoz CK, platy CK, zisk CK – obvykle 15 – 30 %
U skupinových zájezdů je součástí ceny tzv. GRATUITA = př. jedna osoba na každých 10 účastníků zdarma.
Přímé náklady
• jsou to společné náklady, kt. je třeba vynaložit na zájezd bez ohledu na počet účastníků (činnost průvodce, autobus)
Nepřímé náklady
• dají se stanovit přímo na jednotlivé účastníky, v případě neúčasti se dají stornovat nebo nezaplatit (letenky, vstupné)