Závislost: čím je organizace starší, tím je větší nebezpečí, že nedojde k obživení, ztrácí zisky, odbyt, atd.
Organizační architekturu v jednotlivých fázích životního cyklu firmy lze charakterizovat následovně:
V embryonické fázi jako jednoduchou a neformální, kde rozhodující pravomoci mají majitelé, kteří většinou fungují i v roli vrcholových manažerů. Informační systém je jednoduchý, stejně tak jsou používány jednoduché rozhodovací metody.
Ve fázi růstu je organizační architektura charakterizována jako funkcionální, část autority je majiteli delegována na střední úrovně řízení, procesy začínají být formalizovány. Začínají se budovat moderní informační systémy.
Ve fázi dozrávání, kdy se stabilizuje jak růst, tak prodej a zisky a inovační aktivity slábnou, přechází organizace na typickou formálně byrokratickou strukturu liniově-štábního typu. Je snaha po efektivnosti cestou značné formalizace činností a řídících procesů, což často naopak vede ke zvyšování administrativních nákladů.
Po této fázi mohou následovat dvě možnosti:
V prvním případě jde o klasickou fázi poklesu s formální byrokratickou strukturou, převážně funkcionálním členěním, středně rozvinutou centralizací a diferenciací funkcí s průměrnou technickou úrovní informační sítě a stejně tak rozhodovacími metodami.
Ve druhém případě se však směr vývoje organizace může ubírat k tzv. fázi oživení, charakterizovanou diverzifikací a expanzí svých výrobků na trhu.
Žádné komentáře:
Okomentovat