Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Petice a stížnosti ve veřejné správě

Každý má právo obracet se na státní orgány s peticemi
U fyzických osob nezávisí na státní příslušnosti. Omezeno je pouze petiční právo vojáků v činné službě , nemohu podávat společné petice ve věcech souvisejících s výkonem služby.
U právnických osob je výkon petičního právo podmíněn tím , že jeho uplatnění je v souladu s cíli činnosti právnické osoby.
Ve výkonu petičního práva nesmí výt nikomu bráněno a výkon tohoto práva nesmí výt nikomu na újmu.
Požadavky kladené zákonem na obsah petice souvisejí především s tím, že musí jít o podání ve veřejném nebo jiném společním zájmu. Zákon dále stanoví , že petice nesmí vyzývat k porušování ústavy nebo zákonů, popírání nebo omezování práv občanů pro jejich národnosti, pohlaví, rasu, původ, politické nebo jiné smýšlení, náboženské vyznání a sociální postavení nebo k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti z těchto důvodů, anebo k násilí či hrubé neslušnosti a že se peticí nesmí zasahovat do nezávislosti soudu. Z podání musí výt rovněž zřejmé kdo petici činí popřípadě kdo za petenty jedná . V petici vzešlé ze shromáždění musí být dále uvedeno z jakého shromáždění vzešla a jak byla shromážděním schválena
Forma petice je vždy písemná.
specifické případy :
• Petice podávaná petičním výborem petiční výbor mohou vytvořit občané (fyzické osoby) k sestavení petice, petiční výbor není právnickou osobou , ve styku se státními orgány musí členy petičního výboru zastupovat osoba starší 18 let
• petice vzešlá ze shromáždění svolavatel shromáždění má v tomto případě postavení petičního výboru

K posouzení obsahu petice je příslušný státní orgán, do jehož působnosti patří daná věc . státní orgán, který petici přijal, je povinen její obsah posoudit a do 30 dnů písemně odpovědět tomu , kdo petici podal.

Žádné komentáře:

Okomentovat