Obvykle upravováno mezinárodními smlouvami
Rozdíl mezi uznáním a výkonem:
- uznání rozhodnutí: cizímu rozhodnutí se přiznávají tytéž právní účinky jako domácímu
- výkon rozhodnutí: spočívá v přinucení osoby k splnění povinnosti
= rozhodnutí justičních orgánů cizího státu, cizí soudní smíry a cizí notářské listiny ve věcech uvedených v §1 ZMPS (obč.pr, rodinné, pracovní)
Podmínky pro uznání:
Základní podmínkou = rozhodnutí nabylo právní moci (potvrzení příslušného orgánu) další podmínky jsou vymezeny negativně jako překážky pro uznání a výkon.
Uznání brání:
- výlučná pravomoc českých orgánů (výlučná pravomoc nebrání uznání cizích rozhodnutí ve věcech manželských a ve věcech určení otcovství)
- nebo by řízení nemohlo proběhnout, pokud by se ustanovení o příslušnosti českých soudů použila pro posouzení pravomoci cizozemského orgánu (jde o to promítnout ustanovení českého OSŘ o příslušnosti soudů do cizího právního řádu – zkoumá se, zda lze orgánům cizího státu přiznat mezinárodní příslušnost)
- o témže bylo českým orgánem vydáno pravomocné rozhodnutí nebo bylo uznáno právní rozhodnutí třetího
- účastníku řízení byla odňata možnost řádně se zúčastnit řízení
- uznání by se příčilo českému veřejnému pořádku
- není zaručena vzájemnost (nevyžaduje se, nesměřuje-li rozhodnutí proti českému občanu)
Cizí rozhodnutí v majetkových věcech
uznání se nevyslovuje, je uznáno tím, že soud k němu přihlédne
k výkonu cizího je třeba, aby tento výkon byl nařízen, jsou-li splněny podmínky §§63 a 64, českým soudem – s odůvodněním
V jiných věcech: = pouze uznání
1)ve věcech manželství a určení otcovství je-li alespoň jeden z účastníků řízení český občan – jedná se o věci statusové a v ČR se uznávají jen zvláštním rozhodnutím a to rozsudkem Nejvyššího soudu ČR
Rozhodnutí lze uznat jen tehdy, byl-li skutkový základ zjištěn způsobem vyhovujícím v podstatě příslušným ustanovením českého práva.
Návrh na uznání mohou podat účastníci (tj. účastníci řízení, které vedlo k vydání cizího rozhodnutí) a dále každý, kdo prokáže právní zájem (např. s ohledem na tvrzené nároky z dědického práva).
2)manželství, otcovství, uznávaná v domovských státech (nepříčí-li se zásadně veřejnému pořádku)
= tato rozhodnutí mají v ČR bez dalšího řízení stejné právní účinky jako pravomocná rozhodnutí česká, nepříčí-li se to veřejnému pořádku.
Uznávání rozhodnutí v nemajetkových věcech v mezinárodních smlouvách
a) smlouvy o právní pomoci (s dřívějšími socialistickými státy)
b) dvoustranné smlouvy s některými dalšími státy o uznávání a výkonu rozhodnutí ve věcech občanských a obchodních
c) bez dalšího se uznávají (i když byl účastníkem čs občan) rozhodnutí o rozvodu vydaná ve smluvních státek Haagské úmluvy o uznávání rozvodů a zrušení manželského soužití.
Žádné komentáře:
Okomentovat