Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Ústava, historické souvislosti vzniku. Pojetí demokratické formy vládnutí, principy.

3. Ústava, historické souvislosti vzniku. Pojetí demokratické formy vládnutí, principy.
Ústava České republiky byla přijata Českou národní radou dne 16. pro-since 1992 a vyhlášena symbolicky pod č. 1 v ročníku 1993 Sbírky zákonů. Pro její přijetí se vyslovilo 172 poslanců, proti bylo 16, 10 se zdrželo hlasování (přítomno bylo 198 poslanců z 200členného orgánu). Hlasování proběhlo ve¬řejně a podle jmen (předsedající četl v abecedním pořádku seznam poslanců a každý nahlas sdělil své rozhodnutí).
Platnosti nabyla Ústava publikováním ve Sbírce zákonů 28. prosince 1992, účinnosti dnem 1. ledna 1993.
V historii české státnosti je to první ústava, která byla přijata pro ČR jako svrchovaný, jednotný a demokratický právní stát založený na úctě k právům a svobodám člověka a občana (čl. 1 odst. 1 Ústavy).
Ústava neobsahuje celkovou úpravu postavení jednotlivce a jeho vztahů se státní či veřejnou mocí. Tuto úpravu přenechává samostatně stojící Lis¬tině základních práv a svobod. Ústava a LZPS tvoří dohromady celek, který je nejpodstatnější složkou ústavního pořádku.
Ústava vychází jednak ze zkušeností moderního evropského konstitu¬cionalismu, jednak historicky ze zkušeností Ústavy ČSR z roku 1920.
Ústava je ústavou právní, rigidní, psanou, reálnou, původní, ) dohodnu¬tou a ústavou ve formálním smyslu.
Základem moderní ústavnosti jsou deklarace , právní akty , ústavy , rozhodnutí ústavních soudů atd. Tyto akty jsou v historii obvykle výsledkem situace , kdy nová politická autorita ( koalice ) zakotvuje politické a právní principy nového řízení.

Žádné komentáře:

Okomentovat