5. Obsah ústavy, ústavněprávní vztahy. Pojetí státu, jeho pojmové znaky.
Ústavněprávní vztahy jsou specifickými společenskými vztahy, které vznikají, mění se a zanikají na základě norem ústavního práva.
Ústavněprávní vztahy jsou odrazem předmětu regulace ústavního práva. Ve své podstatě jde o společenské vztahy zaprogramované v normách ústavního práva a reálně se aktivizující zpravidla v souvislosti s nastoupením příslušných ústavněprávních skutečností.
Základním předpokladem vzniku, změny a zániku ústavněprávního vztahu je tedy existence účinné normy ústavního práva. K tomuto předpokladu přistupuje zpravidla ještě další předpoklad, spočívající v okolnostech, které způsobují určité právní následky a které se nazývají ústavněprávními skutečnostmi.
Pro ústavněprávní vztahy je obdobně jako pro právní vztahy obecně charakteristická jejich vnitřní struktura. V každém ústavně¬právním vztahu je možno vymezit jeho prvky, kterými jsou subjekty, obsah a objekt.
Jako subjekty ústavněprávních vztahů mohou vystupovat všechny subjekty ústavního práva, přičemž v ústavněprávních vztazích se jejich postavení konkretizuje. V každém konkrétním ústavněprávním vztahu vystupují nejméně dva individualizované subjekty ústavního práva.
Obsahem ústavněprávních vztahů jsou práva a povinnosti, které ústavní normy subjektům ústavněprávních vztahů přiznávají nebo stanovují.
Objekty ústavněprávních vztahů jsou příčinou, důvodem, stimulem vstupu subjektu ústavního práva do ústavněprávního vztahu. Objektem ústavněpráv¬ního vztahu je tedy to, k čemu směřují vzájemná práva a povinnosti subjektů ústavněprávních vztahů.
Žádné komentáře:
Okomentovat