Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Právo vlastnictví podle Listiny.

Právo vlastnictví podle Listiny.
Zakládá se pouze na článku 11 Listiny. V roce 1991se vrátilo vlastnické právo do rovin Římského práva , kdy začalo mít opět skutečnou povahu vlastnictví. Nejde pouze o právo vlastnit , ale o tu přirozenou možnost vlastnit.
Vlastnické právo zasahuje do dalších právních oborů jako např. obchodní právo , trestní atd. Článek 11 zakládá rovnoprávnost vlastníků. Listina neumožňuje vyvyšování vlastnictví nad jiná. Výlučné vlastnictví státu tedy není nějakým vyvýšeným , důležitějším vlastnictvím , ale jde pouze o vymezování pojmů.
Listina nedefinuje druhy a formy vlastnictví. Jednotlivá právní odvětví jmenují tyto druhy a formy. Nejpřirozenější cesta vede do občanského zákoníku , kde se vyskytuje obsah vlastnického práva ( vlastnit , užívat , disponovat ). Speciální úpravu je vlastnictví bytů a obchodních společností , vlastnictví států , obcí , krajů , politických stran atd. – lex specialis. Tyto zákony jsou speciální proto , že upravují zvláštní obsah , jsou nad rámec obecné úpravy.
Vyvlastnění - musí být založeno na veřejném zájmu , podle zákona a za náhradu. Toto je u nás řešeno Stavebním zákoníkem . Jedná se administrativně – právní proces možností opravných prostředků.

Žádné komentáře:

Okomentovat