Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Nedotknutelnost osoby a obydlí, ústavněprávní obsah.

Nedotknutelnost osoby a obydlí, ústavněprávní obsah.
Nedotknutelnost osoby čl. 17
Tento článek je logickým rozvinutým ustanovení o právu na život. Se zřejmým důrazem na to zjistit ochranu člověka v běhu jeho člověka v běhu jeho života především po fyzické stránce. Pod fyzickou integritou je třeba chápat nejen jakýkoli zásah zvenčí násilně poškozují člověka , ale patrně i možné , osobě škodící psychické vlivy , zadržování , vydírání atd.
S tím souvisí i nedotknutelnost soukromí. Lze ho chápat jako ochranu subjektivně vytvářené představy o soukromém životě člověka a nebo i v ochraně širšího okolí bezprostředně navazujícího na životní potřeby a zájmy dané osoby a především spjaté s rodinou atd.
Listina je v tom pro zákonodárce skutečným základním zákonem a záleží na zákonech občanském , trestním , trestním řádem , o výkonu trestu odnětí svobody , předpisech o ochraně zda jakým způsobem meze nedotknutelnosti osoby a soukromí určují. Listina však požaduje aby omezení :
stanovil pouze zákon
šetřilo podstatu a smysl základního práva a svobody
nebyla zneužita k jiným účelům , než ke kterým byla stanovena
Stěžejním garantem nedotknutelnosti je veřejná moc ( stát ) , což je vyjádřeno slovem zaručena.
Nedotknutelnost obydlí č. 12
Posiluje sféru ochrany soukromého života jednotlivce. Obydlím můžeme nazývat objemový krytý prostor , na které má osoba vlastnický nebo jiný užívací právní titul. Je tedy buď u nemovitostí registrovaným vlastníkem nebo obydlí jinak legálně ( smluvně ) užívá , a to zpravidla na základě nájemní smlouvy. Nelze tedy dovozovat , že nedotknutelnost obydlí je porušena tehdy , jestliže se jí domáhá ten , kdo v něm bydlí neoprávněně. Stejně tak nelze dovozovat , že tato svoboda je porušena , když osoba dala ke vstupu do obydlí souhlas.
Listina tedy chrání právní důvody bydlení a zamezení násilným vstupům či jiným porušením této nedotknutelnosti zajišťují zejména trestněprávní předpisy. Nedotknutelnost obydlí působí vůči všem , veřejné moci i soukromým subjektem. Omezitelnost nedotknutelnosti obydlí je dána pouze dvěma situacemi , které Listina předvídá a pro něž stanoví procesní a věcné podmínky :
tzv. domovní prohlídky a vymezuje její přípustnost jednoznačně ústavní důvody směřující pro účely trestního řízení a to na písemný odůvodněný příkaz soudce.
tzv. jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí. Tento pojem nijak nespecifikuje a nechává tak na zákonodárcích , aby je případně typově vymezil. Jde například o zásah z důvodu ochrany života nebo zdraví osob , pro ochranu práv a svobod druhých , pro odvrácení závažného porušení veřejné bezpečnosti a pořádku a je-li to nezbytné pro plnění úkolů veřejné zprávy , pokud je obydlí užíváno také pro podnikání nebo provozování jiné hospodářské činnosti.

Žádné komentáře:

Okomentovat