Válečný stav
Pojetí napadení
Válečný stav je situací , kdy je republika napadena , nebo je zavázána plnit mezinárodní smluvní závazky o společné obraně proti napadení.
Organizační opatření
Územní dosah napadení
Nouzový stav a stav ohrožení státu se vyhlašuje pro omezené nebo pro celé území státu , válečný stav se vyhlašuje pro celé území státu. V Situaci ohrožení nebo válečného stavu může Parlament projednat vládní návrh zákona ve zkrácené lhůtě 72 hodin pro poslanecko sněmovnu a 24 hodin pro Senát. Veto prezidenta je vyloučeno stejně tak užití zkráceného jednání na ústavní zákon.
Volební období
Za situace kteréhokoli ústavním zákonem předvídaných mimořádných stavů státu , kdy podmínky na území České republiky neumožní konat volby v zákonných lhůtách , lze zákonem prodloužit období je možno prodloužit o 6 měsíců pravidelná volební období.
Bezpečnostní rada státu
Jako zvláštní a trvalý konzultativní orgán vlády pro otázky zajišťování bezpečnosti České republiky se vytváří Bezpečností rada státu složená z předsedy vády , dalších jejích členů podle jejího rozhodnutí. Zasedání tohoto orgánu se může zúčastnit prezident republiky.
Funkce Senátu
V době kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna , přísluší Senátu :
rozhodnout o prodloužení nebo zrušení nouzového stavu , o vyhlášení stavu ohrožení státu nebo válečného stavu a o účasti České republiky v obranných systémech mezinárodní organizaci , jíž je Česká republika členem
vyslovit souhlas s vysláním ozbrojených sil České republiky mimo území České republiky mimo území České republiky a s pobytem ozbrojených sil jiných států na území České republiky , nejsou-li taková rozhodnutí vyhrazena vládě.
Žádné komentáře:
Okomentovat