Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Předmět ústavněprávních vztahů. Pojetí státu, jeho pojmové znaky.

…..vyhlášené mezinárodní smlouvy , k jejichž ratifikaci ….. Ratifikace je politicko právní prostředek , kterým se schvalují mezinárodní smlouvy . Ratifikovaná smlouva je taková , která byla sjednána a podepsána. K podpisu je povolán prezidentem. Vyhlášená smlouva je taková , která byla publikovaná ve sbírce zákonů. Výměnou ratifikačních listin se stávají smlouvy platné , nikoliv pouze ratifikaci ( výjimkou je tzv. zkrácené řízení – např. v době války podpis mírových smluv ).
….. jimiž je ČR vázaná ….. Celá smlouva je pro naší republiky vázaná , nejen některé její částí ( např. Evropská úmluva o lidských právech nepřipouští trest smrti , proto není zaveden ani u nás , neboť ČR má povinnost ji dodržovat ).
….. jsou součástí právního řádu ….. S tímto souvisí změna pravomoci Ústavního soudu a to v tom , že již nebude rozhodovat o zrušení zákona , který je v rozporu s čl.10 , ale bude rozhodovat o zrušení zákona jestliže je v rozporu s ústavním pořádkem ( čl. 87 odst. 1 písm. a, b ) . Toto upravuje zákon č. 48/2002 Sb. , kterým se mění zákon o Ústavním soudu. Nález o nesouladu brání ratifikaci do doby než bude nesoulad odstraněn !!! ( čl. 89 odst.3 )
Pozor : Mezinárodní smlouva není součástí ústavního pořádku , tak jak o tom bude moci ÚS rozhodnout ?
Kdo nesoulad odstranění ?
Ústavní soud musí říci v čem je nesoulad mezinárodní smlouvy s ústavním pořádkem. Parlament by se měl s tímto nálezem ztotožnit a měl by změnit Ústavu ( ten článek , se kterým je v rozporu )
Fotone jediná preventivní kontrola ústavnosti. Ostatní kompetence Ústavního soudu jsou následné. Soudci Ústavního soudu jsou vázáni při svém rozhodování pouze ústavním pořádkem a zákonem podle odstavce 1. čl. 88.
….. použije se mezinárodní smlouva ….. Mezinárodní smlouvy mají sílu ústavního zákona , mají vyšší sílu než zákon. Toto lze odvodit z čl.39 odst.4 , který hovoří o kvalifikované většině jak pro přijetí ústavního zákona tak souhlasu k ratifikaci mezinárodní smlouvy v čl. 10 odst.1. Tím jsou dány na stejnou úroveň.
Čl. 10a ) kdy mezinárodní smlouvou mohou být některé pravomoci orgánů ČR přeneseny na mezinárodních organizaci nebi instituci. K ratifikaci mezinárodní smlouvy uvedené v odst. 1 čl. 10a dojde buď souhlasem Parlamentu nebo je zde možnost referenda. Parlament rozhodne ústavním zákonem , zda referendum bude či nikoliv.
Jak je tomu v jiných státech ?

Žádné komentáře:

Okomentovat