Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Listina a práva v sociální oblasti.

Zakotvení sociálních práv mezinárodním právu lidských práv
V mezinárodní právní dimenzi jsou zastavena tato sociální práva jako zvláštní část a to v Paktu o hospodářských , kulturních , a sociálních právech – r. 1966. Tomu přecházela ale Evropská sociální charta v r. 1961 , která však nebyla námi ratifikovaná.
Kategorie mezinárodního pojetí :
práva pracovní
práva na sociální ochranu
práva kulturní
Sociální práva zakotvená v mezinárodním právu mají své slabiny a to zejména :
materiální – jsou při svém uplatňování materiálně a finančně náročná , což řada státu nezvládá
právní – z právního hlediska jsou nepřesná a neurčitá a jsou představena nepřesnými výrazy
Není zavedeno právo stížnosti za porušení sociálních práv v těch mezinárodních dokumentech. Pokud se sociálních právům nedostává dostatečný prostor v mezinárodní oblasti , potom teprve nebudou zakotvena dostatečně ve vnitrostátním právu.
Vývoj sociálních práv v ČR po roce 1989
Po roce 1989 jsou sociální práva považována za kontroverzní ( na rozdíl od období , kdy se o zmapování pokusil prezident E. Beneš ve své práci Cesta demokracie ). Kritika směřuje k tomu , že narušují např. vlastnické právo tím , že např. právo na bydlení omezuje vlastnictví nebo omezení přirozené podnikatelské aktivity nemožností volného propuštění lidí z práce.
Toto se však trošku ustálila a kritika polevila. Je to také zavedením demokratických prvků do naší společnosti. Zakotvením sociálních práv v hlavě IV. Listiny vzniká možnost ovlivňování státu a jeho rozpočtové politiky. Jsou také směrnicí ÚS při posuzování rozporu právních předpisů s nimi.

Žádné komentáře:

Okomentovat