Koncepce a formy sdružování podle Listiny, konkretizace v právním řádu ČR.
Sdružování v neformálních i formálních seskupeních má v českých zemích dlouhou tradici. Je to individuální právo , ale zakládá kolektivní , kterými ta sdružení vzniknou.
Právo svobodně se sdružovat má podle čl.20 Listiny formy :
církve a náboženské společnosti
spolkové
politické strany
odborové
podnikatelské
etnické
Aby mohla být uplatněna veškerá práva , je nutná kontrola státu nad formami sdružování.
Církve a náboženské
Jsou registrováni na ministerstvem kultury. ČR je za to kritizována EU a to v tom smyslu , že stát hraje přehnanou roli při registraci církví a náboženských spolků. Listina upravuje základy náboženské samosprávy. Je zde rozsáhlý prostor pro samostatnou organizaci vnitřní struktury církví. Stát je také vysoce finančně dotuje a ČR je jednou z mála zemí , která má církev oddělenou od státu. U nás je registrováno 25 církví a náboženských institucí. Kněží jsou v zásadě státními zaměstnanci. Církevní školství je akreditováno státem v podobě státní i soukromé.
Spolky ( Spolčovací zákon )
Tento zákon říká postup vzniku a způsob registrace. Česká právní úprava vzniku spolku závisí na ministerstvu vnitra – dosti centralizované. Musí být alespoň 3 lidi a alespoň jeden z nich starší 18 let. Registrační princip ministerstva vnitra spočívá v posuzování stanov ( zda jsou v rámci zákona ) a přehledu o spolcích.
Žádné komentáře:
Okomentovat