15. Interpretace ústavy. Pojetí funkcí státu, jejich historická souvislost.
Interpretace a aplikace Ústavy a ostatních předpisů ústavního práva
Při interpretaci Ústavy stejně jako ostatních předpisů ústavního práva je třeba si uvědomovat, že neexistuje dokonalý zákonodárce a stejně tak neexistuje dokonalý vykladač. Výklad se může v čase měnit. To však neznamená, že výsledek výkladu může být libovolný.
Předmětem výkladu je část textu ústavního předpisu, která obsahuje ústavní normu s obvykle velmi širokým záběrem. Jeho výsledkem je objasnění smyslu a obsahu části ústavního předpisu, a tím získání ústavního pravidla chování oprávněného či povinného subjektu, nebo měřítka pro posouzení ústavnosti právního předpisu v konkrétní situaci. Výklad je zpravidla součástí aplikace. Výklad ústavních norem se řídí obecnými pravidly, jaká rovněž platí pro ostatní právní předpisy, nicméně určité zvláštnosti výkladu zde existují (např. nutnost zajištění jednoty ústavního pořádku, široký záběr ústavních no¬rem, dopad na rozhodování státních orgánů).
Z hlediska subjektu, který výklad podává, nutno rozlišit mezi výkladem doktrinálním (vědeckým) a autoritativním, lze také hovořit o výkladu sub¬jekty ústavní normy uskutečňujícími, tj. občany ČR, fyzickými a právnickými osobami apod. Tyto subjekty ovšem ústavní normy neaplikují, nýbrž uskuteč¬ňují, např. účastí ve volbách, neporušováním domovní svobody, listovního tajemství, dožadováním se rozhodnutí Ústavního soudu apod.
Žádné komentáře:
Okomentovat