4. Charakteristika klasických ústavních modelů. Pojetí demokratické formy vládnutí, principy.
Anglický parlamentarismus
Ústavnost zde není od pradávna. Symptomy ústavnosti můžeme nalézt např. v Aténách (volené orgány), nebo v římském právu. Ve středověku existoval první uzavřený model (westminsterský), tzv. anglický parlamentarismus (1688). Paralelně se systémem královské moci se vyčlenil oponující parlament => postupně vznikala koncepce parlamentní vlády, od které se odvíjí výkonná moc. Dodnes se v Anglii udrželo několik zvyklostí, které se dodržují - např. vítězná volební strana má premiéra, vláda má automatickou důvěru, opozice se stává kvalifikovaným oponentem. Toto je tedy jeden ze zdrojů klasické ústavnosti. Dalšími jsou např. Habeas corpus a Magna charta (ochrana občana před případnou zvůlí soudní moci).
Americká Ústava (1787)
Předcházela ji Virginská deklarace (1776). Do Ameriky byl importován anglický model, který se však vyvíjel, a vznikl tak svébytný model, jenž šel cestou první federace světa vzniknuvší pospojováním jednotlivých článků (asociací). V USA vznikl prezidentský systém. V americkém ústavním modelu existuje separace (oddělení) mocí, mezi kterými působí určitá rovnováha a brzdy (v anglickém parlamentním systému dochází ke spolupráci těchto sil). Důležitým momentem bylo přijetí Listiny práv v roce 1791. Ovlivněny francouzskou revolucí, začaly USA dotvářet svoji Ústavu dodatky (o právech člověka a občana). Ústava je interpretována soudní mocí (jak řekl roku 1803 jeden soudce - “Ústavou je to, co Nejvyšší soud za Ústavu prohlásí.”). Tím se zvýraznila role amerických soudců a jejich klíčová pozice ve výkladu ústavnosti. Pro svět je americký model zdrojem pro systém prezidentské vlády.
Francouzská Deklarace práv člověka a občana (1789)
Francouzská revoluce navázala na určité filosofické proudy (osvícenství - J.J.Rousseau). Revoluce vyzdvihla pozici fyzické osoby člověka, úlohy člověka a občana ve společnosti. Předložila uznání lidských práv, koncepci ochrany osobnosti, koncepci politických práv na základě hesla - “rovnost, volnost, bratrství”. Deklarace byla Ústavní radou (typ Ústavního soudu) prohlášena za platnou součást Ústavy v roce 1971. Do té doby neměla 5.republika (od roku 1958) v Ústavě lidská práva.
Středoevropský ústavní model
Pod vlivem tradicí římského práva se ve střední Evropě postupně vytvořil nový ústavní model, tzv. středoevropský. Převtělil se v přísně psaný typ, který je vlastní románsko-germánskému systému práva. Počínaje 20.léty a s rozvojem ústavnosti v Rakousku, Republice Československé a Německu, vznikaly Ústavní soudy. Staví svoji činnost na skutečnosti, že existuje určitá pyramida právních norem (vertikalismus), z čehož vyplývá určitý stupeň podřazení. Např. zákon musí být v souladu s ústavním zákonem, když není, Ústavní soud nesoulad zruší. Ústavní soudnictví se zabývá konflikty ve federacích - konflikty mezi zeměmi, nebo mezi spolkem a zemí.
Žádné komentáře:
Okomentovat