Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Listina a práva v sociální oblasti.

Článek 29 – obsahuje právo na uspokojivé pracovní podmínky. Oba tyto články souvisí s dosažením určitého postupu v práci. Dále souvisí s právem na odpočinek , zotavenou atd. Předpokladem získání těchto práv je ovšem být zaměstnán nebo tu práci mít. Speciální úpravu nalezneme v čl. 29 , kde se rozšiřují speciální skupiny lidí zdravotně postižených , žen , mladistvích. Úmluva mezinárodní organizace práce souvisí se stanovením individuální mzdy. Prováděcími předpisy tohoto úseku je zákon o mzdě a průměrném výdělku , zákon o platu a odměně za pracovní pohotovost atd.
Článek 30 – obsahuje právo na přiměřené hmotné zabezpečení ve stáří a při nezpůsobilosti k práci , jakož i při ztrátě živitele. Tento odstavec 1. se váže pouze na občany ČR a právní úprava je obsažena zejména v zákoně o sociálním zabezpečení. Odstavec 2 , který hovoří o tom , že každý , kdo je v hmotné nouzi , má právo na takovou pomoc , která je nezbytná pro zajištění základních životních podmínek už není pouze domén občanů. Právní úprava řeší např. zákon o životním minimu , zákon o státní sociální podpoře atd.
Článek 31 – souvisí s článkem předchozím. Obsahuje právo na ochranu zdraví pro každého , ovšem občané mají na základě veřejného pojištění právo na bezplatnou zdravotní péči. Toto provádí zákon o péči zdraví lidu , o pojištění atd.
Článek 32 – obsahuje právo na ochranu rodičovství. To souvisí s právem na život , soukromí , lidskou důstojnost , obydlí atd. Ochrana nepřipadá konkrétní rodině , ale rodičovství. To upravuje zákon o rodině , občanský zákoník atd. Na odstavec 2 článku 32 se vztahují pravidla článku 41.
Článek 33 – obsahuje právo na vzdělání , kde je zmíněna i povinná školní docházka po dobu , kterou stanoví zákon. Právo na vzdělání se vztahuje na všechny , ale bezplatné vzdělávání na základních a středních školách a za jakých podmínek je možné počítat s pomocí státu se týká pouze občanů ČR. Tato práva souvisí s právy na svobodný projev a také s právem na informace.
Článek 34 – obsahuje práva , která jsou určena veřejnosti a mají také komerční charakter. Právní úprava je právo autorské a vynálezecké. Je zde povinnost státu , aby bylo možné dosáhnout ke kulturnímu bohatství ( Státní fond ČR ) . Na tento článek se vztahují pravidla článku 41.
Článek 35 – právo na příznivé přírodní podmínky , informace o životným prostředí vztahující se na všechny lidi. A také naopak , že nikdo při výkonu svých práv nesmí ohrožovat životní prostředí. Toto provádí zákon o životním prostředí.

Žádné komentáře:

Okomentovat