Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Které jsou právní prameny ústavnosti v ČR? Pojetí státu, jeho pojmové znaky.

11. Které jsou právní prameny ústavnosti v ČR? Pojetí státu, jeho pojmové znaky.
Prameny ústavního práva

Pramenem ústavního práva je každý normativní právní akt, normativní smlouva a nález Ústavního soudu, které obsahují pravidla chování subjektů ústavního práva v právních vztazích, jež jsou předmětem ústavního práva.
Prameny ústavního práva tedy jsou:
Ústava České republiky
Listina základních práv a svobod
ostatní ústavní zákony
zákony ; zákonná opatření, vyhlášené mezinárodní smlouvy, k jejichž ratifikaci dal Parlament souhlas a jimiž je Česká republika vázána, a nálezy Ústavního soudu, pokud se týkají předmětu ústavního práva

Pojetí státu
Veřejná moc má podobu státu. Stát je typem organizované autority, která maj určitou strukturu.
Stát je tedy nástroj (instituce) společnosti, jehož základním úkolem je zajišťovat její soudržnost. Úloha státu spočívá v tom, že vytváří závazná pravidla života ve společnosti – právní normy, že dohlíží na jejich dodržování a postihuje jejich porušování.
Další úlohou státu je chránit mír, pořádek a bezpečnosti – úloha spočívá v povinnosti bránit stát před vnějšími nepřáteli. Stát je určitý celek či systém, který sestává z jednotlivých částí, jimiž jsou různé státní orgány, úřady, ústavy a zařízení.
Stát disponuje mocí. Moc je společenský vztah, z něhož jednomu jeho účastníkovi vyplývá právo přikazovat něco druhému účastníkovi, tomu z něho plynou povinnosti.
Stát disponuje určitou mocí ve vztahu k obyvatelstvu, které se nalézá na jeho území.
V demokracii je zdrojem moci lid a existuje zde dělba moci – moc zákonodárná, výkonná a moc soudní. Stát lze posuzovat z mnoho pohledů – geograficky, sociologicky, politicky, theologicky atd.

Žádné komentáře:

Okomentovat