Historie obch. práva:
Obch. právo je mladší než obč. právo, závazkové vztahy existovaly i v římském právu, ale nebyly upraveny zvláštním předpisem. O vzniku obch. práva můžeme začít mluvit ve středověku, kdy se rozmáhá námořní obchod.
První občanský zákoník byl vydán ve Francii r. 1804 – Code Napoleon, tehdejší podoba obch. zákoníku – Code Comerce je z r. 1807. (v době Napoleona Bonaparte)
V 17. století první zákony upravují vztahy u námořního obchodu, v období merkantilismu – hromadění bohatství, nevyvážení zlata ze země.
V Čechách se používá občanský Rakouský zákoník z r. 1811 a obch. zákoník, také Rakouský, z r. 1863. (v Německu byl první obch. zákoník vydán až v roce 1900, Švýcarský až z počátku 20. století, byl však vzorem pro náš moderní obchodní zákoník.
Po roce 1918 byly převzaty všechny zákony z Rakouska-uherska do Československa (na Slovensku převzat uherský zákoník z r. 1875). Po roce 1945 u nás stále platí zákoník z roku 1918 a platí až do 50. let. Současný obč. zákoník byl upraven r. 1964 (vyčlenil se z něho zákon o rodině a hospodářský zákoník – upravoval vztahy mezi socialistickými organizacemi a družstvy, vyčlenil se také zákon práce. Po r. 1990 vznikla novela hosp. zákoníku, v němž byly upraveny i obch. společnosti, poté vznikl nový zákoník č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník. V Čechách nejsou závazkové vztahy upraveny zvlášť jako u ostatních evropských zemí.
Prameny obch. práva:
a) Listina zákl. práv a svobod – základní pramen
- každý má právo na podnikání
- každý má právo se obrátit na soud – týká se i podnikatelů
b) obchodní zákoník
c) občanský zákoník
d) obchodní zvyklosti (nejsou nikde zapsané)
- např. podnikatelé si vystaví fakturu při vzájemném plnění (fa má být placena mezi 10. – 15. dnem)
e) zásady – např. zásada smluvní volnosti, zásada poctivého obch. stiku, smlouvy mají být dodržovány
Žádné komentáře:
Okomentovat