Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

KOŠICKÁ VLÁDA A JEJÍ PROGRAM:

- 5. dubna 1945 - první poválečná vláda, která vznikla ještě před skončením války v osvobozených Košicích
- paritní zastoupení stran – každá strana měla 3 křesla
- v ČSR nebyla po válce obnovena Agrární strana
- předseda vlády – Zdeněk Fierlinger – sociální demokrat
- obnoveny strany: Komunistická strana, Sociální demokraté, Národní socialisté, Lidovci
- na Slovensku obnovena Demokratická strana
- nejdůležitější ministerstva měla Komunistická strana – jen ministerstvo zahraničí měl Jan Masaryk – nebyl členem žádné strany
- vláda „národní fronty“ = NF = v parlamentu nebyla opozice – cílem vlády byla dohoda bez opozice + obnovení státu
Program: - základní orientace politiky na SSSR
- konec čechoslovakismu – sice obnovena ČSR, ale Češi a Slováci jsou 2 rovnoprávné národy
- byl vytvořen tzv. „asymetrický model“ = Slováci měli „Slovenskou národní radu“ a slovenskou vládu = „Sbor pověřenců“
- Slováci měli vlastní ministerstva
- v ČSR nebyla ani ČNR ani česká vlády
- vláda odsouhlasila odsun Němců a předání Zakarpatské Ukrajiny SSSR
- Benešovy dekrety (měly funkce zákonů) – odsun Němců
- potrestání kolaborantů a zrádců
- konfiskace jejich majetku
- celkem odsouzeno 713 k trestu smrti
- majetek převzal do rukou stát a potom ho rozděloval
- vytváření národních výborů
- zajištěna práva menšin
- otázka pozemkové reformy a znárodnění
- v listopadu proběhla měnová reforma – zavedeny nové čsl. peníze
- v listopadu odešla sovětská vojska
- vznikne Lidová čsl. armáda a Sbor národní bezpečnosti = SNB
- hospodářská obnova země
- o demokratizaci školství, soudů,…
- jak vláda tak i program byly velmi komunistické
- prezident Beneš – 1945-1948

Žádné komentáře:

Okomentovat