Hudební koncepce poezie: nejen libozvučnost hlásek, ale hudebnost poezie v její podstatě, téměř úplně se vyhýbá přímému pojmenování, snaží se vyvolat dojmy a zbavit se popisnosti. Nekonkrétní básně. Chtěl spojit poezii s hudbou a obrazem (melodičnost, řádky psány tak, že tvoří obrázky).
Sb. Faunovo odpoledne, Úchylky, Vrh kostek nikdy nezruší náhodu, Madrigaly – kratičké básně.
Joris Karl Huysmans (1848 – 1907)
- Fr. prozaik, belg. pův. román Naruby – hl. hr. mladý muž, bohatý, znuděn světem, vymýšlí si proto svět snů a požitků, utíká k umění (jediný smysl), těžištěm je analýza psych. pochodů, autobiograf.
BELGIE
Maurice Materlinck (1862 – 1949)
Psal fr., pův. Belgičan, symb., dostal Nobelovu cenu za lit. Jeho dílo dosti zapomenuto.
Básník a dramatik, chmurná nálada plná tajemství, tušení, mlčení, předtucha.
Téma: lidská osamělost, izolace os okolí, čl. nepochopený a nepřátelský, iluze, pesimismus.
Hry Slepci, Modrý pták (zfilmováno) – pohádka, příběh dvou dětí, které hledají modrého ptáka, aby jim vrátil štěstí do domu. Různé situace, dostávají se do říše mimo život, nenarozených dětí (potkají svého bud. Bratra), snové.
Émile Verhaeren
Sb. Chapadlovitá města – obraz průmyslového města i venkova; symbolismus a civilismus => sociální revolta; obavy o člověka a budoucnost světa.
ANGLIE
Oscar Wilde (1854 – 1900)
Dramatik, básník, prozaik; představitel angl. dekadence. Dramatický život, elegantně oblečen, na klopě nosil chrizanténu. Proti užitkovosti díla, uměl. dílo má smysl samo v sobě, vtipné konverzační komedie, ironie, výsměch puritánské morálce => byl postaven před soud za rušení morálky a odsouzen do vězení.
Hry Vějíř lady Windermerové, Jak je důležité míti Filipa, Ideální manžel (komedie) – dodnes se hrají.
Dekadence: jediný román Obraz Doriana Graye (jediný cíl života = krása a rozkoš; složitá fantazie, čtenářský deník).
Pohádkové sbírky, např. Šťastný princ a jiné pohádky (např. Slavík a růže, Princ a vlaštovka).
POLSKO
Stanisław Przybyszewski (1878 – 1927)
Dekadent, psal fr., román Homo Sapiens – zlí mají šanci, zlo je síla, neexistují morální zásady, pouze sobecké já, neváží si ničeho, libuje si v páchání zločinů, smyslové senzace. Kult a satanismu „nahé duše“.
NĚMECKO
Rainer Maria Rilke (1875 – 1926)
Rodák z Prahy; vývoj od impresionismu, dekadence k hymnickým meditacím (o životě, lásce, utrpení, smrti). Sb. Kniha hodin, Nové básně (b. Závěrečný zpěv), Sonety Orfeovi.
Žádné komentáře:
Okomentovat