Delikt = zaviněné porušení práva
1. Veřejnoprávní delikty
1.1. Trestné činy
1.2. Správní delikty
2. Soukromoprávní delikty
3. Delikty smíšené
®
§ trestněprávní odpovědnost (odpovědnost za trestný čin)
§ správní odpovědnost (odpovědnost za správní delikt)
§ disciplinární odpovědnost (odpovědnost za kázeňské provinění)
§ odpovědnost za soukromoprávní delikt
Trestný čin ® nebezpečný čin, jehož znaky jsou uvedeny v trestním zákoně, stupeň nebzpečnosti je vyšší než nepatrný. Je zde zásada Nullum crimen sine lege, nulla poena sine lege. Sankce ukládá soud. Účel trestu je preventivně výchovný a represivní.
Správní delikt
§ zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti
§ jeho znaky jsou vymezeny v zákoně
§ nenaplňuje stupeň společenské nebezpečnosti trestného činu
Sankci ukládá ve správním řízení orgán státní správy.
Základním druhem správního deliktu je přestupek ® zaviněné jednání, které porušuje nebo ohrožuje zájem společnosti, je označeno v zákoně o přestupcích. K odpovědnosti za přestupek stačí zavinění z nedbalosti. Sankce jsou mírnější.
Disciplinární delikty ® porušení služební disciplíny, pracovní kázně… Někdy patří mezi veřejnoprávní, někdy mezi soukromoprávní. Rozmanité sankce.
Soukromoprávní delikty ® liší se od veřejnoprávních způsobem ochrany objektu, který delikvent ohrožuje. U veřejnoprávních deliktů vzniká odpovědnostní vztah mezi státem (st.orgánem) a delikventem. U soukromoprávních deliktů je vztah mezi poškozenou osobou (fyz., práv.) a delikventem. Druhy těchto deliktů jsou uvedeny v občanském nebo obchodním zákoníku – př. způsobení škody, újma na zdraví, na cti… Typickou sankcí je náhrada způsobené škody, odstranění vad…
Žádné komentáře:
Okomentovat