Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

VŠESTRANNÝ JAZYKOVÝ ROZBOR

UKÁZKY:


ukázka A:


Slovo skryté chci odhalit tobě, Gilgameši,

o tajemství bohů tobě chci říci. ...

... I zatoužilo srdce velkých bohů potopu seslat. ...“

ukázka B:


Na počátku stvořil Bůh nebe a zemi. Země byla pustá a prázdná a nad propastnou tůní byla tma. Ale nad vodami se vznášel duch Boží.

ukázka C:


Rozsáhlý Vergiliův epos sleduje životní osudy jednoho z obránců Tróje Aenea. Po pádu města odplul Aeneas, syn krále Anchisa a bohyně Venuše, s dvaceti loďmi, aby z příkazu bohů založil v Itálii nové město. Po sedmiletém bloudění a překonání nejrůznějších nástrah se mu podaří příkaz splnit. zakládá město Lavinium a jeho potomci posléze Řím, jádro budoucí mocné říše



a) Které skupiny indoevropských jazyků znáte?Vysvětlete, jestli mají nějaký společný znak.

Indoevropské jazyky jsou zeměpisně nejrozšířenější jazykovou rodinou Nejznámější skupiny indoevropských jazyků (tzv. jazykové větve): germánské jazyky (angličtina, němčina, švédština), románské jazyky (francouzština, španělština, italština, rumunština), keltské jazyky, baltské jazyky, íránské jazyky, slovanské jazyky.

Indoevropské jazyky mají několik společných znaků, například podobný základ některých slov, podobné mluvnické kategorie.



b) Je čeština indoevropský jazyk?

Čeština je indoevropský jazyk a to konkrétně jazyk slovanský. Slovanské jazyky dělíme do tří skupin: 1. západoslovanské jazyky (čeština, slovenština, polština), 2. východoslovanské jazyky (ruština, ukrajinština, běloruština), 3. jihoslovanské jazyky (slovinština, srbština a chorvatština, bulharština, makedonština)



c) Jsou v Evropě jiné jazyky než indoevropské?

Ano, v Evropě jsou i jiné než indoevropské jazyky: finština, estonština, maďarština (tyto jazyky patří mezi ugrofinské, přesněji jsou součástí ugrofinské větve uralských jazyků)



d) Odůvodněte interpunkci 1. ukázky.

První ukázka (ukázka A): slovo Gilgameši je z obou stran odděleno čárkami, protože jde o oslovení, které čárkami oddělujeme od ostatního textu.



e) Určujte slovní druhy v poslední ukázce.

Kromě určování slovních druhů můžete dostat i úkol určit u podstatných jmen a sloves mluvnické kategorie. Nezapomeňte, že u podstatných jmen určujeme pád, číslo, rod a vzor, u sloves pak osobu, číslo, čas, způsob, rod, vid, třídu a vzor. (Pozor na slovesný tvar založil by).

Žádné komentáře:

Okomentovat