Alois JIRÁSEK -byl slavný český prozaik a dramatik, který učinil historii základním tématem svého rozsáhlého díla. Ve svých románech a povídkách se zaměřoval na české dějiny, které osobitým způsobem vykládal. Ve svých prozaických dílech se Jirásek soustředil hlavně na několik vybraných období českých dějin.
Nejstarší období českých dějin zobrazil Jirásek v knize:
Staré pověsti české - dílo obsahuje nejen nejznámější české pověsti (o praotci Čechovi, o Krokovi a jeho dcerách, o Libuši a Přemyslovi, o dívčí válce ...), ale také pověsti středověké a staropražské /ukázka C/ a starobylá proroctví (nejznámější je vyprávění o blanických rytířích)
Tematice husitství věnoval Jirásek hlavně tři obsáhlá prozaická díla:
Mezi proudy, Proti všem, Bratrstvo - je zde sledován vývoj husitství od počátků za vlády Václava IV., přes nejslavnější bitvy husitských válek až k doznívání husitského hnutí na Slovensku
Pobělohorské období zobrazil Jirásek zejména ve dvou románech:
Psohlavci - líčí slavné povstání Chodů z konce 17. století. V čele chodských bojů za stará práva stál Jan Sladký Kozina, jenž za svou odvahu zaplatil smrtí.
Temno - se odehrává ve dvacátých letech 18. století a líčí období protireformace u nás. Katolický i protestantský náboženský fanatismus neblaze zasahuje do osudu ústřední milenecké dvojice: protestantky Helenky a katolíka Jiřího.
Nemalou pozornost Jirásek věnoval období českého národního obrození.
F. L. Věk - pětidílný román je inspirován osudy dobrušského vlastence Františka Ladislava Heka, jehož pobyty v Praze umožnily Jiráskovi ukázat významné osobnosti obrozenců
Jirásek se do české literatury nesmazatelně zapsal i jako autor divadelních her:
Lucerna – pohádková
Jan Hus, Jan Žižka, Jan Roháč - trojice historických her o husitství
Žádné komentáře:
Okomentovat