Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Ukazatele platební schopnosti (liquidity ratios)

Schopnost podniku hradit své závazky, vyjadřovaná pojmy likvidita, solventnost či platební schopnost, je jednou ze základních podmínek jeho existence. Proto nás nepřekvapí, že posouzení jejího průběhu v minulosti patří (spolu s odhadem budoucího vývoje) mezi klíčové charakteristiky finanční analýzy.

- běžná likvidita
- pohotová likvidita
- okamžitá likvidita

Postupy výpočtů jednotlivých ukazatelů likvidity

Běžná likvidita (Current ratio)
oběžná aktiva / krátkodobé dluhy
Na první pohled by se mohlo zdát, že čím vyšší hodnota ukazatele, tím jistější likvidita. Jenže ne všechna běžná aktiva jsou stejně likvidní a některá jsou dokonce na peníze nepřeměnitelná (nikdo je od podniku z různých důvodů neodkoupí, např. pro jejich zastaralost, pro jejich nepoužitelnost v jiném podniku apod.). U některých zásob může trvat poměrně dlouho, než se přemění v peníze, protože musí být nejdříve spotřebovány při výrobě výrobků, poté prodány (obvykle na obchodní úvěr) a pak se čeká často několik týdnů i měsíců na úhradu od odběratele.

Pohotová likvidita (Quick asset ratio)
oběžná aktiva - zásoby / krátkodobé dluhy
Tento ukazatel z oběžných aktiv vylučuje zásoby a ponechává v čitateli jen peněžní prostředky (v hotovosti a na běžných účtech), krátkodobé cenné papíry a krátkodobé pohledávky (ty raději očištěné od těžko vymahatelných a pochybných, protože by neoprávněně zlepšovaly hodnotu ukazatele). Pohotová likvidita (někdy nazývaná celkovou likviditou) se rovněž označuje jako rychlý test nebo test kyselinou.

Okamžitá likvidita (Cash-position ratio)
peněžní prostředky / okamžitě splatné dluhy
Tento ukazatel měří schopnost podniku hradit právě splatné závazky naprosto nekompromisně: do čitatele se dosazují peníze (v hotovosti a na běžných účtech) a obvykle i jejich ekvivalenty, tj. volně obchodovatelné (krátkodobé) cenné papíry a šeky.

Žádné komentáře:

Okomentovat