Aritmetická jednotka procesoru (ALU)
Provádějí se zde elementární aritmetické i logické operace se dvěma operandy. Jejich provádění je řízeno řadičem. ALU je typicky tvořena rychlou paralelní binární sčitačkou.
Základní části ALU jsou registr příznaků
střadač (uchovává mezivýsledky)
operační blok
Rozdělení instrukcí: aritmetické, posuvné (registr-registr, registr-paměť), skokové, logické, vstupně/výstupní instrukce)
Pro ulehčení činnosti CPU nebo pro speciální účely se používají koprocesory aritmetické, grafické, speciální vstupně výstupní.
Poslední částí procesoru je sběrnice procesoru která propojuje části procesoru, ale také procesor na vnější systémovou sběrnici počítače. Jedná se o datovou, adresní a řídící sběrnici.
Procesory RISC / CISC
CISC – procesory navržené tak, aby byl minimalizován počet instrukcí potřebný pro provedení daného algoritmu (používá méně instrukcí, ale složitějších) např. i486, Pentium
RISC – je navržen tak, aby obsahoval jednoduché rychle prováděné instrukce. Cílem je dosáhnou co nejvyššího výkonu počítače. Tyto procesory využívají Harwardskou koncepci a využívají se hlavně u serverů, tj. oddělení paměti instrukcí a paměti datové s vlastními adresními a datovými sběrnicemi. Jsou rychlejší než CISC, ale délka programu v paměti je o 10-20% větší.
Procesor lze charakterizovat zejména frekvencí, rychlostí prováděných instrukcí, organizací procesoru, souborem instrukcí, délkou slova šířkou sběrnic, způsobem řízení, organizováním systému přerušování.
Žádné komentáře:
Okomentovat