Jedná se o území států : Velká Británie (Londýn), Irska (Dublin), Francie (Paříž), Belgie (Brusel), Nizozemí (Amsterodam) a Lucembursko (Lucemburk).
Z geologického hlediska se zde nachází staré oblasti jako jsou Benevis, který byl modelován ledovcem a pásmo předprvohorního zvrásnění pokračuje přes Nizozemí a Belgii, sever Německa až k Polsku. Poté následuje Francouzské středohoří a Vogézy. Nejmladšími částmi jsou třetihorní Alpy a Pyreneje.
Co se týče přírodních poměrů, tak v západní evropě dominují nížiny (Francouzská nížina, Akvitánská nížina, nížiny Rýna , Maasy a Šeldy), dále zde najdeme stará pohoří jako Kaledonské pohoří, Grampiany (VB), Francouzské středohoří, Alpy a Pyreneje.
Z hlediska hydrosféry zde najdeme řeky, které jsou hospodářsky využívané hlavně dopravně (Temže, Rýn-> při jeho ústí vybudován Rotterdam), ve Francii Seina, Loira, Rhôna. Jsou propojeny kanály. V Nizozemí je rozsáhlý systém kanálů.
Klima je oceánské, což znamená, že rozdíly zimních a letních teplot nejsou příliš veliké, jsou zde častěji srážky. Jsou zde relativně teplé zimy a stuedná léta. Z hlediska vegetace zdenajdeme lesy mírného pásu – hlavně listnaté nebo smíšené. Na jihu Francie nejdeme středomořskou vegetaci.
Z půdního hlediska zde nalezneme hnědozemě a podzolové půdy.
Mezi státy západní Evropy najdeme vyspělé státy, členy Evropské unie.
Většina obyvatel ZE žije ve městech (Londýnská a Pařížská aglomerace).
Další zdroje o tomto tématu naleznete zde:
13.1. Velká Británie
13.2. Velká Británie
13.3. Irsko, Francie
13.4. Francie
13.5. Belgie
13.6. Nizozemí, Lucembursko
Články na hledaný výraz "Západoevropský region" naleznete na bezuceni.cz
Žádné komentáře:
Okomentovat