Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Geografická etapizace vývoje světové ekonomiky

Geografická etapizace vývoje světové ekonomiky
Z pohledu systémově geografického, hodnotícího vnitřní, ale i teritoriální složitost světového ekonomického systému, navrhuji vyčlenit také čtyři, ale poněkud časově a dějově jiné základní etapy.
Vývojové etapy světového hospodářství:
1. Lokální (individuální) ekonomika
2. Mezinárodní ekonomika (od II. poloviny, posl. třetiny 19. století)
3. Světová ekonomika (po II. svět. válce)
4. Globální ekonomika (od konce 80. a začátku 90. let)

Globální ekonomika
Nastupující etapu světové ekonomiky by nebylo vhodné ani teoreticky charakterizovat jako návrat ke světové kapitalistické ekonomické soustavě obdobného typu, jaká existovala např. v meziválečném období (přestože by to mohlo svádět - místo SSSR Čína, místo Mongolska Kuba a KLDR). Nastupující etapa světové ekonomiky bude totiž pravděpodobně etapou, v níž světová tržní ekonomika bude muset být kombinována s rostoucí mezinárodní a mezistátní integrací. Proto dnes hovoříme o nové etapě globální ekonomiky.
Globalizace ekonomiky je neustále patrnější. Znamená uplatnění trendu mizení bariér pro mezinárodní obchod a investice. Zesvětovění ekonomiky má kořeny v uvolnění obchodu, růstu přímých zahrajičních investic nadná rodních společností k celosvětové integraci peněžních toků. Tyto kořeny vychází z neoliberálního společenského názoru, podle něhož trh řeší vše a volná soutěž je jedinou hybnou silou, platí zákony soutěžeschopnosti v zájmu získání odbytišť.
Faktickým projevem jsou rychle rostoucí světové finanční toky, hlavně růst přímých mezinárodních investic, cestou fúzí a akvizic podniků v zahraničí. Předpokladem ke zvýšenému postupu a celoplanetárnímu rozšíření (důsledkem) globalizace světové ekonomiky byla deregulace, privatizace a především odstraňování monopolních struktur nadnárodních koncernů a jejich agresivní expanze.

Přesuny finančního kapitálu zemí OECD (v mld. USD)
Země OECD a jejich 1994 1995 1996
investice v zahraničí 202 289 259
zahr. investice v OECD 153 215 198
Největší investoři jsou firmy z USA (v r. 1996 převod finančního kapitálu do zahraničí činil 88 mld USD), na 2. místě Britové (v r. 1996 44 mld USD). Smyslem těchto procesů je minimalizace pracovních nákladů, resp. využití levných pracovních sil. Podle Světové konfederace práce (WCL) globalizace oklešťuje práva dělníků, zvláště v těchto dopadech:
- oslabení zákoníků práce a sociálních norem,
- reformy sociálního zabezpečení,
- zpružnění pracovního trhu přinášející vznik nejistých, dočasných a bídně placených pracovních míst,
- nárůst nezaměstnanosti a společenské vyděděnosti,
- rozmach svobodných zón, kde nadnárodní společnosti nejsou omezovány právy pracujících v jednotlivých zemích,
- potlačování a omezování odborových svobod včetně práva stávkovat a organizovat dělnické hnutí.

Žádné komentáře:

Okomentovat