- Evropský parlament – hlavně kontrolní, konzultativní. Schvalování rozpočtu, posilněny pravomoci, spoluúčast na zákonodárné moci, je tvořen volenými zástupci a zastupuje lid států EU.
- Rada – rada ministrů, zastupuje státy, každý člen jedná v zájmu svého státu a řídí se jeho pokyny, moc zákonodárná zhruba z 90%. Vydává akty sekundární legislativy na základě smlouvy o ES (směrnice, nařízení, doporučení, rozhodnutí a stanoviska). Rozhoduje o přijetí či nepřijetí návrhu předloženého Komisí (bez návrhu nemůže jednat) – modifikováno účastí EP v rozhodovacím procesu.
- Komise – komisaři zastupují evropské zájmy, zájmy Společenství, nesmí upřednostňovat stát, který ho vyslal. Supranacionální orgán, nejvíce se projevuje nadstátnost, 90% výkonné moci. Je zapojen do moci zákonodárné ve dvou formách – zákonodárná iniciativa a přijetí aktu v sekundární legislativy (strážkyně smluv). Má konzultativní pravomoc a rozhodovací pravomoc (např. porušení pravidel hospodářské soutěže). Monopol na předkládání návrhů.
- Evropský soudní dvůr – soudní orgán se sídle v Luxemburgu
Orgány Společenství mají pravomoci vůči čl. státům a jejich subjektům. Na rozhodování se musí podílet rovným dílem jak orgán, který reprezentuje zájmy Společenství, tak orgán prosazující zájmy čl. států, proto byla vytvořena koncepce Komise – Rada. Úkolem Společenství je vytvoření spol. trhu a hospod. a měnové unie + uskutečnění společných politik. Věcná působnost : odstranění cel a kvantitativních omezení, spol. obch. politika navenek, vnitřní trh, spol. politika zeměď., dopravy atd., nenarušování hospod. soutěže, sbližování pr. předpisů, snaha o měnovou a hospod. unii.
Žádné komentáře:
Okomentovat