Hledejte v chronologicky řazené databázi studijních materiálů (starší / novější příspěvky).

Evropský parlament – složení, pravomoci

Nyní nejdůležitější orgán, formuje se hlasováním v každém členském států – přímé hlasování. Největší a nejpočetnější orgán – 626 poslanců.

Vývoj: nebyl v zřizovacích smlouvách, tam bylo „Shromáždění“, původně nebyly přímé volby, ale členy byly osoby delegované vnitrostátními parlamenty, tehdy jen kontrolní pravomoc, která se skládala z pravomoci projednávat a schvalovat výroční správu VÚ, schvalování rozpočtu, interpelace vůči vysokému úřadu a právo vyslovit mu jako celku nedůvěru a donutit k odstoupení. Jednotný evropský akt – kooperační postup, který zavedl právo suspenzivního veta ve vztahu k EP, Maastrichtská smlouva – rozšíření pravomoci EP, zřízení funkce ombudsmana, petiční právo lidu, pravomoci v oblasti justice a vnitra

Přímé volby do EP – Rada - 1976 zavedení všeobecných přímých voleb do EP. Nebyl, ale přijat jednotný volební řád, členské státy uplatňují svá volební pravidla, volby se konají všude v rozmezí 4 dnů.

Členové EP
- zástupci lidu jednotlivých států
- přímé volby
- občan jednoho státu může volit i na území druhého státu pokud tam pobývá, má i pasivní volební právo
- podmínky voleb podle daného státu
- inkompatibilita s fcí v jiném komunitárním orgánu
- snaha do budoucna zavést jednotný volební systém
- imunita poslance EP, žádné překážky při výkonu jeho mandátu,
- počet poslanců je odvislý od počtu členů a počtu jejich obyvatel (dnes 626), nesmí překročit číslo 700, podle Maastrichtské smlouvy státy s menším počtem obyvatel jsou zastoupeny silněji než to odpovídá počtu jejich obyvatel. Smlouva z Nice – změna klíče - přihlíží k počtu obyvatel, ale pouze v zásadě, protože myšlenkou bylo také zachování rovnosti, federalistická myšlenka, lidnatější státy mají více poslanců a malé mají více poslanců na počet obyvatel. ČR bude mít 8 míst.

Žádné komentáře:

Okomentovat