Snad nejdůležitější způsob vůbec, jímž se hodnotí podnikatelská činnost, je poměření celkového zisku s výší podnikových zdrojů, jichž bylo užito k jeho dosažení. Takto konstruovaný ukazatel se obvykle označuje jako ukazatel míry zisku nebo též ukazatel rentability vloženého kapitálu (Return on Investment - ROI) a počítá se jako poměr zisku k vloženému kapitálu. Avšak vložený kapitál lze definovat různými způsoby; proto se setkáváme s jeho různými definicemi.
Mezi základní ukazatele rentability se obvykle řadí:
- rentabilita úhrnných vložených prostředků (ROA)
- rentabilita vlastního kapitálu (ROE)
- základní produkční síla
- rentabilita tržeb (ROS)
- ukazatel ROCE
- ukazatel nákladovosti
Postupy výpočtů jednotlivých ukazatelů rentability
Rentabilita úhrnných vložených prostředků (Return on Assets - ROA)
ROA = zisk / celková aktiva
Ukazatel úhrnných vložených prostředků ROA bývá považován za klíčové měřítko rentability, protože poměřuje zisk s celkovými aktivy investovanými do podnikání bez ohledu na to, z jakých zdrojů jsou financovány. Je-li do čitatele dosazen čistý zisk zvýšený o zdaněné úroky, znamená to, že požadujeme na ukazateli, aby poměřil vložené prostředky nejen se ziskem, ale i s těmi efekty, které vyplývají ze zhodnocení cizího kapitálu (vždyť vložené prostředky musí "vydělat" nejen na zisk, ale i na úroky, jež jsou odměnou věřitelům za jimi zapůjčený kapitál).
Hodnocení rentability podle zisku děleného celkovými vloženými prostředky se považuje - ve srovnání s ukazatelem rentability vlastního kapitálu - za teoreticky správnější, protože z praktického hlediska nelze z celkového zisku přesně určit onu část, jež je výsledkem použití jen vlastního kapitálu.
Zajímavou vlastností ukazatele ROA je jeho růst i při nezměněném objemu zisku, popř. zisku před úroky. Růst je dán tím, že v našem účetním systému se aktiva evidují v zůstatkové hodnotě - tedy vstupní ceně snížené o oprávky
Žádné komentáře:
Okomentovat