Daňové příjmy – hlavní příjmoví položka, jde především o sdílené daně – jejichž výnos se rozděluje mezi obce, státní rozpočet a okresní úřady. Jediná daň, jejíž výnos plyne do rozpočtu obcí je daň z nemovitostí.
Nedaňové příjmy – jsou tvořeny z úhrad za služby a činnosti poskytované obcí a organizacemi obyvatelstvu i podnikům
Kapitálové příjmy – patří sem příjmy za prodaný investiční majetek
Kapitálové dotace – jsou určeny k úhradě investic a jsou přísně účelové (např.na výstavbu bytů, škol, soc.zařízení, ekolog.investic)
Běžné dotace – jsou určeny k úhradě běžných výdajů a jsou poskytovány na předem vymezený účel a koncem roku podléhají finančnímu vypořádání. Některé jsou účelově zaměřeny, ale mají pouze charakter příspěvku státu a obec je nemusí na konci roku vypořádat.
Dotace do rozpočtů jsou poskytovány především ze státního rozpočtu a ze státních fondů (zejména Státní fond životního prostředí)
Výdaje:
Běžné – (neinvestiční, provozní), vydání na běžný chod obce
Kapitálové – (investiční), vydání na pořízení investic
Půjčky – jsou zde bankovní úvěry a komunální obligace. Od 1.1.1997 nejsou do rozpočtových příjmů obce žádné návratné finanční prostředky zahrnovány. Peníze, které musí v budoucnu vrátit jsou evidovány odděleně do rozpočtových příjmů jako tzv.financování.
Komunikace bank s obcemi
Banka musí:
- dobře znát strukturu obecního rozpočtu
- sledovat trendy v rozvoji měst a obcí a ve vývoji jejich příjmů
- přizpůsobovat nabídku svých produktů a obch.strategií poptávce municipalit po úvěrových zdrojích
Posuzování investičních projektů:
Každý projekt musí být podroben ekonomické analýze, která je podkladem pro volbu nejefektivnější varianty řešení. Existují 2 kategorie realizace investic:
- projekty, které nevyvolávají další investiční výdaje a ani příjmy (úprava veřejného prostranství, přemostění vodoteče)
- projekty, u kterých je nutné v budoucnu počítat s investičními a provozními výdaji, ale i příjmy (zásobování vodou, čištění odpadních vod, zpracování komunálních odpadů)
Žádné komentáře:
Okomentovat