a) podle prvního kritéria
trh krátkodoných finančních aktiv - trh peněžní
trh dlouhodobých finančních aktiv - trh kapitálový
b) podle druhého kritéria
primární a sekundární
organizované a volné
demácí a zahraniční
Peněžní trh
Účelnost peněžního trhu vyplývá pro držitele krátkodobých hotovostních zůstatků z potřeby investovat tyto prostředky, aby se vyhnuli nákladům obětované příležitosti. Na peněžním trhu dochází k poskytování a čerpání krátkodobých obchodních a finančních úvěrů + nákup a prodej krátkodobých cenných papírů.
Obchoduje se se směnkami, šeky, depozitními certifikáty, krátkodobými státními cennými papíry, zejména pokladničními poukázkami s velice krátkodobými půjčkami, s tzv. komerčními paíry, tj. vlastními směnkami renomovaných podniků, se směnečnými akcepty a ninými krátkodobými finančními instrumenty
Likvidita aktivn peněžního trhu - vysoký stupeň likvidy. Dále nízké riziko, krátká doba splatnosti a pružnost obchodování.
Mezibankovní peněžní trh - obchodní banky nabízejí volné likvidní prostředky jiným bankám, což je zejménna důležité z hlediska vyrovnání likvidity v rámci celé bankovní soustavy dané země. Z hlediska banky disponující volnými peněžními prostředky jde o krátkodobé investování přinášející výnos ve formě úroku; pro banku nakupující zdroje jde o doplnění její likvidity. (úrokové sazby se tvoří na základě nabídky a poptávy)
Rizika na peněžním trhu:
n tržní - je spojeno s poklesem tržní ceny finančního aktiva
n reinvestiční
n insolventnosti
n inflační
n měnové
n politické
ČNB - postavení dohlížitele a regulátora peněžního trhu. Tuto úlohu plní prostřednictvím celé soustavy intervencí, jimíž uskutečňuje měnovou politiku prostřednictvím nákupu a prodejů krátkových cenných papírů (státní pokladniční poukázky, depozitní certifikáty obchodních bank, bankovních akceptů atd.
ČR - poukázky ČNB (sterilizaci nadbytečné likvidity), státní pokladniční poukázky a poukázky FNM.
Žádné komentáře:
Okomentovat