proces vzniku a vývoje bankovnictví
první náznaky emisního bankovnictví v Evropě spadají do 10. až 11. století, kdy si panovníci nejvyspělejších států začali přivlastňovat suverénní právo vydávat peníze. tehdy to byly mince z drahých kovů. toto právo se nazývalo mincovní (peněžní) regál.
od 16. století se v Evropě začaly zavádět papírové peníze - dluhopisy emitované státem (panovníkem). první papírové peníze (‘bankocetle’) na tuzemském území začaly být vydávány z příkazu císařovny Marie Terezie v polovině 18. století.
s rozvojem trhu a nárůstem bankovních operací docházelo v 19. století ke krizovým projevům způsobeném s neúměrným riskováním obchodních bank. proto byly na emisní banky kladeny úkoly regulování komerčního bankovnictví.
------
téměř současně se vznikem peněz a obchodu se někteří obchodníci postupně specializovali na úschovu plnohodnotných zlatých a stříbrných peněz svých kolegů a klientů - z bezpečnostních důvodů před okradením. tito obchodníci začali nashromážděné peníze půjčovat ve formě úvěrů. začali zavádět různé dokumenty: směnky, šeky, akcie, obligace. prostřednictvím těchto dokumentů vznikl mezi obchodníky úvěrový platební styk. náplní obchodníků byla i směnárenská činnost.
z obchodních firem vznikaly prní rodinné banky (it. ‘bianco’ = lavice, na které středověcí peněžní obchodníci provozovali peněžní operace).
od 12. století začaly vznikat banky a úvěrová společenstva, které chránily obchodníky před lichvářskými úvěry.
v českých zemích vznikaly banky až s příchodem Habsburků.
Žádné komentáře:
Okomentovat