Pěkné tapety na upraveném podkladě mohou také z nevlídného bytu udělat útulný domov. Stačí si jen vybrat ten správný vzor a pustit se do práce. Zvládneme to vlastními silami.
Žádný bytový malíř nedokáže vytvořit takové úhledné vzory, jaké mají tapety vyráběny na tiskařských strojích - s velkou barevnou škálou as vysokou přesností. Moderní materiály navíc umožňují výrobu tapet s životností 20 až 40 let při zachování barevnosti a svěžesti, čemuž nemůže konkurovat žádná malba, kterou je třeba obnovovat jednou za dva-tři roky. Další výhodou tapet je, že je lze snadno opravit. Pokud zateče malba, treba vymalovat, ne-li celou místnost, tak přinejmenším celou stěnu. Tapetu můžeme umýt, případně vadné místo opravit tak, že jeden pás tapet strhneme a na jeho místo nalepíme nový bez přerušení vzoru. Výhodou oproti malování je větší čistota při práci, pokud je povrch stěn rovný a soudržný. Nemusíme tak pečlivě chránit nábytek a podlahu, protože nehrozí tak velké nebezpečí jejich znečištění.
Zkušenosti odborníků Tapetování na první pohled vypadá jednoduše, ale vyžaduje preciznost a důkladnost, proto musíme počítat s dostatkem času. Na vytapetovanie jedné místnosti v běžném panelákovém bytě potřebují i zkušení tapetáři asi den. Pokud by měly stěny i stěrkovat, co se při panelových domech z minulého století často stává, musíme zakrýt nábytek jako při malířských pracích, protože práce se stěrkou může znećišt prostory - zejména při broušení. V takovém případě odborníkovi tapetování jednoho pokoje zabere jeden a půl dne.
Nářadí - Z nářadí a nástrojů je potřebný zejména dostatečně dlouhý stůl, na kterém budeme na tapety nanášet lepidlo. Může to být dostatečně široká deska pokryta např.. kartonem.
- Nepostradatelný nářadím při tapetářské práce je malířský žebřík.
- Dále budeme potřebovat nádobu na lepidlo (nejlépe hranatou, aby odpovídala šířce válečku) s mřížkou pro tisk přebytečné vody z válečku, malířský plstěný váleček s dlouhou rukojetí, gumový přítlačný válec na vytlačování vzduchu a přitlačení tapety k podkladu, jakož i užší váleček na spoje, tapetářské pravítko, ořezávač, metr, nůžky, špachtli.
Mezi pomůcky, které budeme potřebovat, patří zejména přítlačné válečky a váleček na spoje. Postup při zpracování a nanášení lepidla. Lepidlo rozmícháme a necháme ho odstát, dokud nemá správnou konzistenci. Mezi pomůcky, které budeme potřebovat, patří zejména přítlačné válečky a váleček na spoje. Postup při zpracování a nanášení lepidla. Lepidlo rozmícháme a necháme ho odstát, dokud nemá správnou konzistenci.
Lepidla a hmoty Moderní lepidla se vyznačují velkou spolehlivostí a přídržností. Navíc, jelikož se vyrábějí z Methylcelulosa, i staré tapety se dají bez problémů odstranit. Mohou obsahovat i protiplísňové přísady a umělé pryskyřice. Staré lepidla na glejové bázi se již nepoužívají. Výrobce tapet obvykle předepisuje k tapetám i vhodné lepidlo, takže pokud si ho koupíme, určitě budeme s výsledkem lepení spokojeni. Lepidla, které si můžeme koupit, obvykle rozmícháme s vodou v poměru 1: 50 při papírových tapetách, resp. 1: 20 až 1: 34 u ostatních. Méně vody neuškodí zejména papírovým tapetám. Miniem sice více lepidla, ale tapety se zbytečně nepromočí. Lepivost můžeme zvýšit přidáním 100 ml disperzního lepidla na jedno balení methylcelulózovým lepidla.
- Na zpevnění podkladu v některých případech je nutný i penetrační nátěr, který se používá na podklady při malování či stěrkování.
- Při tapetování místností se v koutech a stycích stěny se stropem používají zakrývací lišty z polystyrenu, které se lepí akrylátovým lepidlem nebo tmelem. Podle potřeby si můžeme koupit i tyto materiály.
Tapety a pomůcky Při koupi tapet máme několik možností. Jednovrstvé papírové tapety jsou sice nejlevnější, ale mají poměrně nízkou životnost. Po pěti letech na nich může vyblednout barva, takže by se měly vyměnit za nové. A protože cena práce při lepení tapet nezávisí na použité tapety, rozhodně se vyplatí koupit si tapety s delší životností a nechat je na stěně delší dobu. Tak se vyhneme častému tapetování bytu.
Moderní tapety jsou dvouvrstvé. Spodní vrstvu (nosič) tvořil až donedávna výhradně papír. Vrchní vrstva se vyrábí z vinylu nebo z tenké vrstvy elastického pěnového plastu. Nosiče hrubovláknových strukturovaných tapet (něm. Rauhfaser) z papíru s přídavkem vlákniny se u nás prodávají málo. Vzácně se vyrábí z papíru i vrchní vrstva.
Na rychlé řezání je třeba tapetářské pravítko a ostrý ořezávač. Tapetu přesně odřízneme podle detailů na podkladu. Na rychlé řezání je třeba tapetářské pravítko a ostrý ořezávač. Tapetu přesně odřízneme podle detailů na podkladu.
S novým nosičem Modernějším materiálem na výrobu spodního nosné vrstvy je tenká sklovláknitá plsť (vlies). Dává tapetám rozměrovou stálost a pevnost. Vrchní vrstva je z vinylu nebo z pěny. Materiál vrchní vrstvy udává i název tapety, takže mluvíme o vinylových nebo pěnových vliesových tapetách. Díky dvouvrstvé struktuře lze snadno odstranit zestárlý tapety. První vrstvu strhneme nasucho díky tzv.. štiepiteľnosti tapety a druhou vrstvou snadno pronikne k lepidlu voda, kterou vlhčí stěnu, a rozpustí ho. I spodní vrstvu tapety odstraníme bez obtíží.
Vinylové Jsou nejkvalitnější, protože plast, ze kterého se vyrábějí, má nejtvrdší povrch, je tedy odolný proti poškrábání. Lze je mýt, dlouho si zachovají svěžest barev. Naše fotoséria zachycuje právě lepení tapet z vinylu. Jejich další výhodou je pórovitost, tedy povrch stěn po nalepení tapety neztrácí prodyšnost.
Plstěným válečkem naneseme lepidlo. Tapety přeložíme, aby lepidlo předčasně nevyschly. Takto si můžeme připravit více pásů. Plstěným válečkem naneseme lepidlo. Tapety přeložíme, aby lepidlo předčasně nevyschly. Takto si můžeme připravit více pásů.
S pěnovým plastem Pěnový povrch tapet pomáhá vytvářet i plastický reliéf vzor, který vystupuje z povrchu stěny a navíc trocha izoluje stěnu i tepelně. Největší předností těchto tapet je to, že dokáží zakrýt i mírné nerovnosti podkladu, takže je lze doporučit na nekvalitní stěny starších panelových domů.
Přetíratelné Prodávají se i jednovrstvé tapety ze sklovláknitá plsti s plastickými reliéfními vzory, které se ve většině případů přetírat malířskou barvou, díky čemuž získáme stěnu s imitací jemné štukové výzdoby. Tapeta má vysokou odolnost proti oděru, lze ji přemalovat až 8-krát.
Pracovní postup
- Při lepení tapet ze všech druhů materiálů se postup téměř neliší. Rozdíl může být v použitém lepidle av tom, zda se lepidlo nanáší pouze na podklad (při tapetách s nosičem ze sklovlákna) nebo na oba substráty. Zkušení tapetáři doporučují třetí alternativu - lepidlo na obou površích při každém druhu tapety. Nic jí nezkazíme.
- Stěrkování tvoří samostatnou kapitolu. Pouze poznamenáváme, že čím dražší materiál použijeme, tím pečlivěji upravíme povrch podkladu. Při luxusních tapetách cena stěrkování tvoří jen zlomek z celkových nákladů. Podklad musí být mimořádně hladký a rovný - například pod vinylovými tapetami s jemným vzorem, v opačném případě by byla viditelná každá nerovnost podkladu. Na rovných starších podkladech s více vrstvami maľoviek musíme barvu odstranit a povrch vyhladit. V opačném případě by tapeta, která se při schnutí zmrašťuje, odtrhla vrstvy maľovky od pevného podkladu a oddělila by se spolu s nimi od stěny. Na stabilizaci podkladu z hlediska nasákavosti nebo proti pronikání podkladové barvy na povrch tapet můžeme podklad penetrovat.
- Podle návodu výrobce rozmícháme lepidlo s vodou a necháme ho 10 až 30 minut odstát.
- Dosud vysadíme dveře z pantů, rozpojíte jistič a odmontujeme kryty vypínačů, případně zásuvek.
- Podle rozměrů místností odstřihneme tapetu na potřebné délky s mírným přesahem.
- Na čistý upravený podklad naneseme lepidlo, podobně i na rubovou stranu tapet. Tapety přeložíme, abychom zkrátili jejich délku a usnadnily si manipulaci, zabránily příliš brzkému vyschnutí lepidla a abychom nechtěně lepidlem neznečistila sousední předměty.
Lepidlo nanášíme obvykle nejprve na tapetu, těsně před lepením na podklad. Detaily důsledně natřeme lepidlem. Lepidlo nanášíme obvykle nejprve na tapetu, těsně před lepením na podklad. Detaily důsledně natřeme lepidlem.
- S poskladanom tapetou vystoupíme na žebřík (nejlepší je pracovat ve dvojici, kdy jeden pracovník nanáší lepidlo, druhý lepí a upravuje tapety na stěně) a tapetu provizorně přilepíme u stropu o zeď, pak sjedeme dolů ze žebříku a opatrně ji rozvineme. Ve výšce očí se snažíme přesně přizpůsobit polohu vzoru podle sousedního pásu (pokud právě nelepíme první pás). Tapetu ve výši hlavy dospělého člověka napevno přilepíme a pak znovu ze žebříku napneme tak, aby vzor seděl se sousedním. Přitom detaily, různé lišty na stěně a pod. přelepíme. Drobné odchylky mimo roviny očí jsou přípustné, ne vždy se jim totiž lze vyhnout. Podobně tapetu přizpůsobíme i směrem k podlaze.
Lepení vinylových tapet se sklovláknitá nosičem: pás nejprve přilepíme na zeď těsně pod stropem. Lepení vinylových tapet se sklovláknitá nosičem: pás nejprve přilepíme na zeď těsně pod stropem. Tapetu rozvineme a vyrovnáme vzor v oblasti nejčastějšího vizuálního kontaktu. Potom ze žebříku napneme tapetu do stálé polohy. Tapetu rozvineme a vyrovnáme vzor v oblasti nejčastějšího vizuálního kontaktu. Potom ze žebříku napneme tapetu do stálé polohy. Podobně postupujeme i směrem dolů, tapetu upravíme i na členitém podkladu. Vypracování detailů: špachtlí si pomáháme, abychom nestrhlo a nepokrčili nalepenou tapetu v blízkosti zásuvky. Podobně postupujeme i směrem dolů, tapetu upravíme i na členitém podkladu. Vypracování detailů: špachtlí si pomáháme, abychom nestrhlo a nepokrčili nalepenou tapetu v blízkosti zásuvky. V místnosti se šikmými stěnami: úprava dvou nerovnobežných pásů. Řez vedeme svislým přesahem sousedních pásů. Odřezky opatrně odstraníme. V místnosti se šikmými stěnami: úprava dvou nerovnobežných pásů. Řez vedeme svislým přesahem sousedních pásů. Odřezky opatrně odstraníme. Před uzavřením styku naneseme lepidlo na místo spoje. Vzor nepřerušený přinejmenším v rovině očí. Důkladně ho upravíme tvrdým válečkem na spoje. Vytištěno lepidlo z povrchu ihned otřeme. Před uzavřením styku naneseme lepidlo na místo spoje. Vzor nepřerušený přinejmenším v rovině očí. Důkladně ho upravíme tvrdým válečkem na spoje. Vytištěno lepidlo z povrchu ihned otřeme.
- Po vyrovnání vzoru vždy zpod tapety vytlačíme vzduch, a to buď válcem, nebo tapetářské kartáčem.
- Při rovných a pravoúhlých stěnách tapety nikdy neukládáme na sebe s přesahem, ale těsně k sobě na sraz. Pokud musíme vložit dva pásy tapet tak, že nejsou rovnoběžné, přilepíme je na sebe s přesahem. Potom podle pravítka uděláme svislý řez vedoucí přes přesah mezi dvěma sousedními pásy tapet. Zbytky tapety z přesahu odstraníme a získáme spoj na sraz - okraje doléhají těsně k sobě (podobně se pracuje např.. I při lepení koberců).
- Přebytečnou délku upravíme ořezáním tapet při podlaze i na stropě.
- Při práci s válcem se může stát, že zpod tapety vytlačíme přebytečné lepidlo. Hned po nalepení tapetového pásu ho odstraníme vlhkým hadříkem. Po uschnutí je lepidlo průhledné, takže stopa po vytírání nebude viditelná.
Tapetu přitiskneme a vyrovnáme na stěně gumovým válcem nebo tapetářské kartáčem. Tapetu přitiskneme a vyrovnáme na stěně gumovým válcem nebo tapetářské kartáčem. Tapetu přitiskneme a vyrovnáme na stěně gumovým válcem nebo tapetářské kartáčem. Tapetu důkladně přilepíme zejména na okrajích, rozích, koutech a pod stropem, kde hrozí její odlepení. Opatrně upravíme místa přestupů a elektroinstalačních otvorů. Nasadíme ochranné kryty Tapetu důkladně přilepíme zejména na okrajích, rozích, koutech a pod stropem, kde hrozí její odlepení. Opatrně upravíme místa přestupů a elektroinstalačních otvorů. Nasadíme ochranné kryty.
- Ořezávač a nůžkami vypracujeme detaily kolem zárubní, zásuvek, vypínačů, prostupů potrubí a pod.
- K stropem, ale i na jiná místa můžeme nalepit lišty z polystyrenu. Na závěr dobrá rada: Protože nevíme, jak dlouho se budou vyrábět tapety s naším vzorem, je vhodné koupit si více materiálu a 2 až 3 balení si nechat v rezervě na případné opravy v budoucnu.
Při tapetování můžeme překrýt zárubně, aby při zavřených dveřích nebyly viditelné. Ozdobnými lištami můžeme vytvořit i zajímavé historizující prvky na stropě či stěnách místnosti. Nepěkné ukončení překryjeme profilem z polystyrenu. Ozdobnými lištami můžeme vytvořit i zajímavé historizující prvky na stropě či stěnách místnosti. Nepěkné ukončení překryjeme profilem z polystyrenu.
Článek podporuje:
podlahy z exotických dřevin, terasové desky, pokládka podlah
české ložnice, dětské postele, rustikální nábytek
Žádné komentáře:
Okomentovat